Çalımbay, 3’lü orta sahaya 5’li baskı kurdu, Sosa’nın golü harici sistem işlemedi. Koita ve Tunay hamlelerine Popov’un bindirlemeleri eklenince, Beşiktaş’ın hücum baskısı delindi. Gol vuruşlarındaki acemilik, farkın artmasına engel oldu.Mehmet Demirk

Gözden kaçırmayın

Cenk Tosun kırmızı kart pozisyonunu anlattı Cenk Tosun kırmızı kart pozisyonunu anlattı
 Fenerbahçe maçından sonra Şenol Güneş acaba, tüm rakiplerin orta sahasına kalabalık ve yakın baskı yapmasından orta sahayı 4’leyerek pas istasyonu sayısını artırarak çıkmayı dener mi diye sormuştum. 3 orta sahanın üzerine 4’lü 5’li bir baskıyla gidildiğinde Beşiktaş’ın hızlı top çevirmesi oyunu rakip alana yığması güçleşiyordu çünkü. Savunma bekleri de destek vermeyince oyun geriliyordu.
Dün de Rıza Çalımbay aynı işi yaptı. Beşiktaş’ın 3’lü orta sahasına 5’li bir baskı kurunca, top çıkmaz oldu. Sosa’nın dar alan becerisiyle attığı gol dışında işlemedi sistem.

Hücum baskısı delindi


İkinci yarıda Güneş, belki de elinde Quaresma ve Töre olmadığından, bunu yapıp Tolgay Kerim değişikliği ile orta sahayı 4’ledi. Hemen baskıyı kırıp rahatça çıktılar. Ceza sahası çevresine yerleşip Oğuzhan’ı devreye sokabildiler. Ancak bu oyun bir zaaf da doğurdu. Atiba’nın geçirdiği hastalık sonrası çok güçsüz oluşu orayı geçirgen ve kuvvetsiz kıldı. Kasımpaşa başta orta saha baskısını kırmakta zorlandığı için Beşiktaş bir akın sürekliliği sağladı belki. Ancak Rıza Hoca mükemmel müdahalelerle oyunu değiştirdi.

Özellikle Koita ve Tunay’ın oyuna girişleri Eren’in pivotluğunu manalı kıldı. Popov’un risk alarak yaptığı bindirmeler de buna eklenince Beşiktaş’ın hücum baskısı delindi, dağıldı. Tunay’ın 2 ama asıl Koita’nın 3 net pozisyonu bunun sonucu.

Acemi kaldılar


Burada Kasımpaşa adına direnç noktasının savunma kurgusu olduğu söylemek lazım. İlk yarıda tamamen orta sahada direnci yaratan Paşa ikinci yarıda savunma göbeğinde çok sakin kalmayı başardı. Omerio ve Titi ikilisinin mükemmel alan paylaşımı ve müdahale becerisi belirleyici oldu. Oyunu merkez yönlendirdiler ve orada kestiler. 2. devre başında bu dirence rağmen topu orta sahadan çıkarmayınca müdahale Rıza Hoca’dan geldi. Ve maçı 4’e 5’e taşıyacak kanallar buldular. Gol vuruşlarında çok acemi kalmaları farkı önledi.    
Yani Rıza Hoca Beşiktaş’ın orta sahasını 2 ayrı planla dağıttı.