Hem top kapabilen, hem servis yapabilen, hem de gol için koşu yapabilen oyuncuları var

 Gelin birlikte bir hesap yapalım. Gomez, Rizespor maçında kaç pozisyona girdi; 5 ya da 6...

Yedekten gelen Cenk kaç pozisyona girdi; 2.
Olcay; 3. Kerim; 2... Hazırlayıcı Sosa dün atlet gibiydi, son haftaların en iyi performansını sergiledi.
Oyun ceza sahası civarında oynanıyordu Rize'nin ilk devrede, bol pozisyon vardı. Sosa'nın alıp, sağa, sola, araya bıraktığı toplar arkadaşlarını karşı karşıya bıraktı. Beşiktaş'ın en önemli özelliği kaptığı toplarla gol pozisyona girmesi...
Hem top kapabilen, hem servis yapabilen, hem de gol için koşu yapabilen oyuncuları var.
Bu yıl Beşiktaş öne geçtiği andan itibaren en tehlikeli takım. 15 pozisyon bulduğu maçlar var.
Benim 27 yaşından sonra öğrendiğim bir şey var.
Karşı karşıya pozisyonda şut atmak yerine yakın direğe bırakmak. Kaleci kilitlenir kalır. Olcay ve Cenk şut attılar pozisyonlarda.
Şut atarken köşe seçmezsiniz, vurursunuz.
İkinci yarı Beşiktaş bizim Barcelonavari dediğimiz oyundan daha farklı olarak doğrudan kontratakla pozisyonlar buldu. Tolgay falan da karşı karşıya pozisyonlar buldu. Beşiktaş aslında tempo yapmıyor, gümbür gümbür gelmiyor. Tempolu değil, hızlı oynadılar pozisyonlarda.
Kaleci Tolga'nın da konsantrasyonu çok iyiydi. İsmail için şunu söyleyebilirim, oyun sadece hücum yönünde oynanmıyor. 40 metreden top gelirken pozisyon alıp kendinizi hazırlayabileceğiniz süreniz oluyor. İsmail gol pozisyonunda kendini ayarlayabilmeliydi.
Her puanın, her golün önemi var artık. Bundan böyle güle oynaya kazanmak değil. Değerlendirme yaparken bunu da düşünmek gerek.

Messi sabah akşam vuruyor 
Bu maçta Sosa'ya bayıldım. Sosa kaybolur bazen ama bu maçta çok farklı bir top oynadı, top istedi. Bana göre sahanın en iyi oyuncusuydu.
Sosa attığı frikik golünde öyle temiz ayak içi vurdu ki... Sıçrayan oyuncuya çarpmaması için net vurmak lazım. Sıçrayan bir barajda oradan geçirmek gerçekten çok zordur. Topun o sertlikle düşmesi yalnızca konsantrasyon değildir, yetenektir.
Messi'yi, Ronaldo'yu düşünmemek lazım, onlar sabah akşam vuruyorlar.

Kerim tecrübesiz
Eskiden Zidane'ın arkasında gözü vardı derdik, top gelmeden kararını verip uyguluyordu.
Kerim topu aldıktan sonra karar veriyor. Kerim topu aldıktan itibaren oyuna giren bir oyuncu... Oğuzhan ve Sosa A, B ve C planlarını düşünmüş oluyor. Bunu tecrübelendikçe öğrenecektir. Bir diğer özelliği de krampon gösterilmesine karşı biraz korkak olması... Bu da genç olduğu için. Bu tip pozisyonlarda ayağını sokmayı tecrübe kazandıkça becerecek. Aslında kenar oyuncularının gol sayıları bu sene az Beşiktaş'ta, Kerim de dahil. Beşiktaş'ın golleri bu sene daha çok santrfor odaklı geldi.