Ramazan orucuna nasıl niyet edilir? Niyet etmeden oruç tutulmaz mı?

2020 Ramazan ayına girdik. Müslümanlar ilk oruçlarını tutuyorlar. Peki Ramazan orucu için niyet ediliyor mu? Niyet etmeden oruç tutulmaz mı? Ramazan orucu için nasıl niyet edilir? Bu sorular oruç tutan müslümanlar için cevaplarının bilinmesi gereken

GÜNDEM 24.04.2020 - 04:55 21.04.2021 - 23:51 Kartal Bakışı

Müslüman aleminin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan ayı başlamış bulunuyor. Ramazan ayında müslümanlar 1 ay boyunca imsaktan iftara oruç ibadetini yerine getiriyorlar. Oruç tutacak olan müslümanlar oruca ne zaman ve nasıl niyet edeceğini internette araştırıyor. Özellikle ilk kez oruç tutacak olanlar ve niyet etmeyi unutanlar Diyanet'in niyet konusundaki açıklamasını merak ediyor.

ORUCA NE ZAMAN VE NASIL DİYET EDİLİR?

Oruç için sahura kalkılması niyet sayılır. Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400)..

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

Oruca niyet etmek şart mıdır?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@