Beşiktaş'ın Portekizli yıldızı Ricardo Quaresma, UEFA'ya manşet oldu. Quaresma'nın kariyerine ve  açıklamalarına yer verilen haberde,  ünlü isimlerin tecrübeli kanat oyuncusu hakkındaki düşünceleri de paylaşıldı.

Gözden kaçırmayın

Wout Weghorst kimdir? Beşiktaş, Weghorst'a imzayı attırıyor Wout Weghorst kimdir? Beşiktaş, Weghorst'a imzayı attırıyor

UEFA'da yer alan açıklamasında "Futboldan nefret ederdim" ifadesini kullanan Quaresma, "Campo de Ourique'deki bir sahada futbol oynamaya başladım çünkü kardeşim kaleciydi ve ona şutlar atmamı istiyordu. Kardeşim, bir teknik direktöre, takımla birlikte antrenman yapıp yapamayacağımı sordu.  Biraz zorlu ve güçlüydüm. Diğer çocuklara sertçe vururdum ve kimseye pas vermezdim ancak birçok gol atardım. Benim hikayem biraz tuhaf çünkü "Futbl oynamak için doğmuşsam, neden futboldan keyif almıyorum?" diye bile düşünmüştüm" dedi.

"Çingene olmaktan gurur duyuyorum" diyen tecrübeli yıldız, zaman zaman ırkçı saldırılara maruz kaldığına dikkat çekerek, "İnsanların günümüzde ırkçılık olmadığını söylediğini duyduğum zaman, bu beni güldürüyor" diye konuştu.

 Kendine özgü rabona hareketi hakkında da konuşan Q7, "Sol ayağıma güvenmiyorum. Herkes, iyi göründüğü için rabona yaptığımı düşünüyor ancak topu sağ ayağımla daha iyi kontrol edebiliyorum" dedi.

Quaresma, "Kendimi üç tercihli bir durumda bulsam, her zaman dribling yapmayı veya çalım atmayı, basit bir pasa veya 20 metrelik bir geri pasa tercih ederim. Hayat tamamen riskten ve bununla nasıl yüzleştiğinizden ibaret. Futbol da aynı.  Duran toplar size 3 puan getirebilir, bu nedenle duran toplara çalışmak için daima zaman ayırıyorum.  Genç oyuncular gelip sizi geçebilir, bundan hoşlanmam. Bu nedenle, ana idman sona erdikten sonra kendi özel çalışmalarımı yapmaya devam ediyorum" diye konuştu.

Quaresma, "Kariyerimin en önemli anlarında kötü kararlar verdim. Her şeyi çok çabuk istedim ve bunlar bana zarar vererek sonuçlandı" diyerek sözlerini tamamladı.

Quaresma hakkında söylenenler

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş: "Quaresma işini seven, çok çalışan bir futbolcu. Bazen, duugularını kontrol etmekte zorlanıyor ancak bunu düzeltmek için çalışıyoruz" 

Sporting'in eski teknik direktörü László Bölöni:  "İki veya üç dokunuşla maç kazanabilecek kabiliyete sahip çünkü fantastik bir yeteneği var. Her zaman çok iyi oynamaz ama yine de herkesi şaşırtabilir ve maçı değiştirebilir"

Manchester United'ın Fransız yıldızı Paul Pogba: "Quaresma bir ilham kaynağı. Ayak dışını kullanma metodu inanılmaz. Bu, onun silahı. Bununla, pas atabiliyor, top sürebiliyor ve şut çekebiliyor. İnanılmaz bir yetenek" 

Porto'nun eski teknik direktörü Jesualdo Ferreira: "Kişiliğini ve bireyselliğini kaybetmesini istemem. Aksi takdirde, dahi gibi oynamaktansa, sıradan bir futbolcuya dönüşür"

Portekiz Teknik Direktçrü Fernando Santos: "Yeteneğine ve her an ortaya bir sürpiz çıkarma kabiliyetine olan hayranlığımı asla gizlemedim.  Onun hakkında ne düşündüğümü kendisine anlattım. Bu dürüstlük işe yaradı çünkü ona asla yalan söylemedim"

Ajansspor