Öncelikle Beşiktaş Sompo Japan teknik heyeti, Gaziantep Basketbol’u iyi analiz ederek başlamış işe ve rakibin hızlı oyununu ve ritmini bozarak başladı maça.

Genel olarak maç çok yüzdeli olmadı, Beşiktaş SJ defansif yöndeki mücadeleci oyunu ile maçı elinde tuttu. Bunun yanında ribaundlarda Beşiktaş’ın ciddi bir üstünlüğü vardı, maç boyunca 52 ribaund alan Beşiktaş rakibine 18 ribaund fark atarak işini oldukça kolaylaştırdı.

Gaziantep Basketbol’da baskılı oyunla karşılık vermek istese de, Beşiktaş baskıdan o kadar rahat çıktı ki kırılma anları olabilecekken, hiç birine yakalanmadı ve rakibin demoralize olmasına sebep oldu. Beşiktaş ise tam tersi, baskıda başarılı olup hemen hemen her dönüşte skor üretmeyi başarınca, oyunu lehine kırılma noktasına rahatça taşımayı başardı.

Ufuk Sarıca’nın A milli takım koçu olmasının da etkisi olacak ki, son zamanlarda sahalarda görmeye çok alışık olmadığımız bir şekilde, Kenan Sipahi, Sertaç Şanlı, Erkan Veyseloğlu, Muratcan Güler birlikte uzun süreler aldılar. Özellikle 4 yerli oyuncu ile oynanan dakikalarda, savunma oldukça sertleşti. Kenan Sipahi, savunmada fark yarattı, hücumda çok sabırlıydı ve ne yaptığını bilen bir hali vardı. Bu durum görev tanımlarının çok iyi çizilmiş ve anlatılmış olduğunun bir göstergesi.

Sonuç olarak maç için şunlar söylenebilir, play-offlar öncesinde Beşiktaş iyi sinyaller verdi, oyun içerisinde zaman zaman pas trafiğini kuramasa da yine de bir şekilde oyuna tutunmayı bildi ve bu maçın elde tutulabilmesindeki en önemli sebep iyi savunma, baskıdan çıkış ve ribaundlardaki konsantrasyon.

Gaziantep Basketbol ise, doğaçlamaya müsaade eden bir takım. Antrenörleri Avrupa’dan ziyade, NBA basketboluna daha yakın, bu durum özellikle Amerika’lı oyuncuların hoşuna gidiyor, oynarken daha mutlu oluyorlar. Ancak, bazı durumlarda ise, bu durum tersine dönebiliyor, play-offlarda bu durum onlara sıkıntı yaşatabilecek gibi gözüküyor. Ayrıca, tempolu basketbolu seven bir takım olarak 2-3 günde 1 maç oynama temposunda ne kadar başarılı olacaklar göreceğiz.

Tekrar Beşiktaş’a dönecek olursak, şampiyon olduğumuz sezon da dahil olmak üzere normal sezonda, son yılların en iyi performansını izletiyor Beşiktaş bize Ufuk Sarıca’nın önderliğinde. Anlaşıldığı kadarıyla bu sezon çok büyük hedefler konmamış. Bütçeyle doğru orantılı olarak adım adım gidiliyor, ancak gidilen hiçbir nokta sürpriz olmayacaktır kanaatindeyim.

Kafamda tek bir soru işareti var, oyun kurucu pozisyonu. Pooh Jeter transferinden tamamen vazgeçen Beşiktaş, bakalım o bölge için oyuncularından nasıl katkılar alacak. Beşiktaş oyun kurucu pozisyonunda sorun yaşamaz bir şekilde çözerse eğer finale kadar gidebilir.