Beyaz Tv yorumcusu ve eski hakem Ahmet Çakar, Beşiktaş'ın deplasmanda 1-0 üstünlüğüyle sona eren Karabükspor mücadelesini gazetesi Sabah için değerlendirdi.

Önce şunu belirteyim ki, eski Beşiktaş daha gelmemiş. Takım fizik olarak iyi değil, belki de daha doğrusu hazır değiller. Özellikle son yarım saat oyundan düştüler. İlk 30 dakikaya bakıyoruz, Beşiktaş'ın takım boyu istenen seviyedeyken rakibe büyük baskı kurdular. Aslında maç başında 2-3 net gol pozisyonundan birini değerlendirebilseler sonuç farklı olurdu. Ama art arda kaçırdılar. Ta ki 30. dakikaya kadar. Bu dakikadan sonra orta saha direnci yavaş yavaş azalmaya başladı. Lens ve Babel çizgiye çok yakın oynuyorlar. Halbuki onlardan beklenen, zaman zaman ortaya kat etmeleri.

***

Gözden kaçırmayın

Mehmet Özdilek: "Büyük maçları, büyük oyuncular kazanır" Mehmet Özdilek: "Büyük maçları, büyük oyuncular kazanır"

Gelelim Negredo'ya: Kariyerine hiçbir lafım yok. İstanbul'da baskılı oynarken de Beşiktaş adına etkili olabilir ama özellikle deplasmanda ne kadar katkı vereceğini bilemiyorum. Her ne kadar istediği topları almasa da bir santrfor için ağır bir görüntü çiziyor. Özellikle Beşiktaş'ın çabuk oyununa ne kadar yatkın kestiremiyorum.

***

İkinci yarı Beşiktaş kontrolü çoğu zaman Karabük'e bıraktı. Oyun sıkıntıya girmişti ki penaltı imdada yetişti. Fakat Türkiye'nin en kaliteli oyuncularından biri olarak gösterdiğimiz Oğuzhan çok kötü bir vuruşla topu üstten auta atarak penaltıyı kaçırdı. Hemen sonrasında da Tosic'in ikinci sarı karttan atılmasıyla Beşiktaş 10 kişi kaldı. Tosic'i anlayamıyorum. Adeta kendini attırmak için rakibe hamle yapıp ikinci sarıyı gördü. İşte bu dakikadan sonra başta Şenol hoca ve tüm camia belki de bir puana razılarken, sahneye kalite farkı çıktı.

***

Oğuzhan, Babel'in koşu yoluna öyle bir top attı ki buram buram kalite kokuyor. Babel de çaprazdan kaleci ile karşı karşıya kalıp paniklemeden çok güzel bir vuruş yaptı ve golü getirdi. Ama son 10 dakika var ki şampiyon, ağır baskı yedi. Özellikle oyuna sonradan giren Seleznyov'un vuruşlarından biri gol olsa maç orada bitmişti.

***

Sonuçta Beşiktaş daha hazır değilken üstelik 10 kişi kaldığı bir maçı kazanmasını bildi. Şampiyonluk maratonunda böylesine galibiyetler çok büyük anlam taşıyor.

***

Gelelim hakem Ali Palabıyık'a... Bu sezona çok iyi başlamıştı: Dün de iyi buldum. Verdiği penaltı kararı doğru. Sanırım yardımcı hakemin uyarısıyla çaldı. Biraz geç çaldı ama doğru çaldı. Tosic'e gösterdiği kartlar için söylenecek bir şey varsa, o da Tosic'e olabilir. Bir adamın her hamlesi böylesine sert olursa tabii ki oyundan atılacak.

***

Ahmet Çakar / Sabah