Hayal kırıklıklarından sonra iyi ve büyük futbol şansıdır derbiler. Her ne kadar teknik adam ve futbolcular kolay maç tercih etseler de camiayı tatmin edecek olan  galibiyettir. Bu açıdan Galatasaray maçı Beşiktaş için iyi bir fırsat. Yaralarını sarmak ve ‘ben şampiyonluğun en büyük adayıyım’ demek için Beşiktaş bu mücadeleyi kazanmak zorunda... 
Camia şampiyoluk istiyor


Büyük takımlar her büyük kulvarda mücadele etmek isterler. Ancak bu kolay değildir. Kadro zenginliği, değişik şartlara uyum ve motivasyon gerektirir. Beşiktaş, Avrupa Ligi’nden elendi. Artık dış kulvardan Beşiktaş’ı zorlayacak bir etken yok. Tek hedefe yoğunlaşmak çok daha kolay. Beşiktaş’ın bu sene Türkiye Kupası’nı önemseyeceğini zannetmiyorum. Camianın özlediği, birkaç sezondur elden kaçıp giden şampiyonluğa ulaşmaktan başka çare yok. 

Takım boyu çok uzun


Beşiktaş’ın en büyük sıkıntısı takım boyu. Defansın çok ağır olması ve Tolga’nın çizgi kalecisi olması sebebiyle Beşiktaş, takım boyunu kısaltamıyor. Doğru olan forvetin takımı öne çekmesidir. Ve defansın da öne çıkmasıdır. Eğer forvetin götürdüğü gidemiyorsak defansın getirdiği yerde kalabalıklaşmak zorundayız. Bu sebeple Beşiktaş’ın forvetleri her ataktan sonra kendi alanlarına dönüp pozisyon almak zorundalar.

Yorgunluğa tahammül yok


Hatta mümkünse orta saha ve defansa yardımcı olmalarında büyük fayda var. Beşiktaş’ın mevcut oyununun 60’tan 70’ten sonra yaşanan forvet yorgunluğuna ve adale kramplarına tahammülü yok. Forvetteki alternatif çokluğunu düşünürsek Beşiktaş’ın hamle sıkıntısı yaşaması söz konusu değil. Yeter ki doğru zamanlama yapılsın.

Yasin'in alanı daraltılmalı


Günümüz futbolunda rakip analizi çok önemli. Yasin’in hareket alanı daraltılmalı; Podolski ve Sneijder’e şut attırmak büyük risk. Formda olan Selçuk ve Burak arasındaki pas alışverişi her zaman dikkat çekmiştir. Bu pas yolu mutlaka tıkanmalı. Ofansif olarak da Galatasaray’ın beklerdeki sıkıntısı avantaj haline dönüştürülebilir. Sabri’nin geri dönüşlerdeki gecikmesi Beşiktaş için bir avantaj sağlayabilir. Ayrıca Galatasaray’ın sol bekteki kimlik arayışı göz önünde bulundurulmalı. Olcan Adın defansif olarak zayıf. Hakan Balta, beke çekildiğinde stoperde sıkıntı yaşanıyor. Beşiktaş, çok etkili kanat oyuncularına sahip. Kanatlardan yapılacak ataklar, Beşiktaş’a galibiyeti getirebilir.

Melo’nun boşluğu doldurulamadı


Galatasaray’da Melo’nun takımdan ayrılmasının ardından Brezilyalı futbolcunun yeri doldurulamadı. Bu durum Beşiktaş için orta sahayı, ele alma şansı verir. Atiba’nın çok yönlü oyunu ve Oğuzhan’ın pas becerisi, Beşiktaş’ı oyunun hakimi yapabilir. Bütün bu faktörlerin Beşiktaş lehinde gelişebilmesi için çok iyi bir motivasyon, mücadeleci bir 11 ve kararlılığa ihtiyacı var. Beşiktaş taraftarı, bdesteğini bu maçta da esirgemeyecektir. Fenerbahçe galibiyetiyle kırılan derbi şanssızlığı, Galatasaray’ı yenerek perçinlenmeli. Beşiktaş’ın yapabilecekleri, Galatasaray’ın çok üstünde. Yeni hocası ve değişen teknik-taktik anlayışıyla Galatasaray’ın oyun formunu tam olarak oturttuğunu söyleyemeyiz. Mustafa hoca, tabii ki bu sorunları çözecek ama biraz zamana ihtiyacı var.

Gomez Beşiktaş’a yakışıyor


Son vuruşlardaki ustalığı, pozisyon almadaki becerisi, uluslararası tecrübesi ve golü hissetme özelliği doğru yerde olmasını sağlıyor. Büyük maçların golcüsü özelliğine sahip. Doğru kullanıldığında istenilen skoru getiren isim olabilir. Oğuzhan, bu tip maçlarda büyüyecek. Çünkü, pasları için bir tehdit yok. Rakip de pas yapıp oyuna hakim olmayı düşündüğünden defans, ikinci planda. Her türlü pas yapabilme yeteneğine sahip olan Oğuzhan için sonsuz bir özgürlük söz konusu. Bir de güzel birkaç asist olursa Oğuzhan, maçın adamı olur.