Erdem Ulus: Keşke Yine Dönsen...

Kartal Bakışı Genel Yayın Yönetmeni Erdem Ulus, Vedat Okyar'ın vefatının 8 yılında Beşiktaş tarihinin unutulmazlarından olan Okyar'a ithafen bir yazı kaleme aldı.

ÖZEL 17.07.2018, 12:31 18.07.2018, 12:57 kartalbakışı.com
Erdem Ulus: Keşke Yine Dönsen...

Beni kimse keşfetmedi, ben kendi kendimi keşfettim. Seçmelere katıldım ve kazandım. Öyle başladı Bakırköyspor'da futbol hayatım. Sonra Bursa'ya transfer oldum.

***

Babam Bursaspor Kulübün kurucularından ve ikinci başkanıydı. Babamdan aldığım parayı ihtiyacı olan arkadaşlara veriyordum. Ne maaş ne prim, ne transfer ücreti, hiçbirini almadım.

***

Beşiktaş beni, ben Beşiktaş'ı istiyordum. Rahmetli Babacığımın Baba Hakkı’ya bir sözü vardı. Bu nedenle hiçbir pazarlık yapılmadan Beşiktaş’a geldim. Beşiktaş'ta parasız oynadım ama babamdan belki daha fazlasını aldım.

***

Biz Beşiktaş'ın sadece futbolcusu değil, idarecisi, taraftarı gibiydik. Mağlup oynadığımız bir maçta Sanlı (Sarıalioğlu) kaptanın taç atışı için topu almaya giderken ağladığını hatırlıyorum. 

***

Trabzonspor’la oynadığımız bir kupa maçıydı. ilk maçı 1-0 kaybetmiştik. Turu geçmemiz için burada 2-0 kazanmamız gerekiyor. 1-0 öndeyiz ve penaltı kaçırdım. Sonra Lütfü golü attı ve turu geçtik. Golü atınca Lütfü’nün sevinçten kulağını ısırdım. Maçtan sonra da hastaneye götürdüm.

***

Eskiden futbolcuların saçları uzun olurdu. Maçlardan sonra duş alırdık, tabii saçlar hep ıslak. O zaman Gündüz Tekin Onay (Beşiktaş'ın 1976-77 sezonundaki teknik direktörü) Saç kurutma makinesi almıştı, hepimiz uçak almış kadar sevindik.

*** 

Bir laf vardır, “Deli gömleği ütü tutmaz” derler. 43 yaşına kadar top oynadım ben. Çok keyif alıyordum top oynamaktan. Ne sigara içtim, ne içki 43 yaşına kadar. Gerçi şimdi o açığı kapattım biraz. 

***

Elhamdülillah Beşiktaşlıyım. Spor yazarı değilim. Gazeteci hiç değilim. Ben Beşiktaş yazarıyım. Beşiktaş’la yatarım, Beşiktaş’la kalkarım. 

***

Futbolu bıraktım, ertesi gün kulübe üye oldum. Süleyman bey bıraktığında kimse aday olmasaydı, ben adaydım ama rahatımı bozacaktım.Ben tembellikle flört eden bir adamım.

***

Ben para biriktirmedim, dost biriktirdim. Belki tuhaf gelecek. Ne kadar param var bilmiyorum. Karıma da sormadım. Ben Radyoyu açıp kapamayı bilmem. Cep telefonum yok. Şarj bilmem. O açmazsa TV açmayı da bilmem, öğrenmek de istemem. O olmasa ben yokum. 

***

Bir oğlum var. Eğitimini bitirdi. Bana arkadaşlarım soruyordu, "Oğlun kaçta" diye. Ben hayatımda sormadım ki. Okuyor işte...

Bir kere aşık oldum ve onunla evlendim. 38 senedir beraberim. İki gün görmesem özlüyorum. Evlenirken, “Benden koca olmaz, benden iyi bir metres olur, sen de metres gibi davranırsan bu iş gider” dedim. Benimki evlilik değil, bir masal.Çok güzel bir masal… Dünyalı bir kız. Çok keyifli bir kız. Halen kız diyorum bak. 

***

Fıkra gibi; Dedim ki: “Sakın bana bir şey taşıtma. Biber getir falan yapma. Ben hiçbir Akrabamla görüşmem. Senin de akrabaların benim evime gelmesin. Ben akrabaları sevmem, çünkü ben seçmedim. Ben seçtiğim insanla birlikte olurum.” 

Bir gün eve geldim, baldız var, bacanak var. “Bunlar ne” dedim, “Eee, geldiler ne yapayım” dedi. “Eyvah, salatanın limonu yok, alır mısın” dedi. Ben de “Alırım” dedim. Evden çıktım, devre arasıydı. 15 gün Yalova’da, Termal'de kaldım. 

Eve 15 gün sonra Limonla döndüm...

***

Keşke yine dönsen…

Ben "Vedat abicim" desem.

Sen "Canım benim, şık adam" desen.

Seninle aynı programı paylaşmaktan, sana mikrofon uzatmaktan, aynı sofrada oturmaktan sonsuza kadar gurur duyacağım.

Yokluğuna hiç alışamadık inan.

 Ve seni asla unutmayacağız. "Güzel İnsan" ...

***

Cennet'e transferinin 8.Yılında Vedat Okyar anısına...

Erdem ULUS

Yorumlar (0)