KartalBakisi.Com yazarı Adnan Dinçer kaleme aldı.

Yıllarca daha güçsüz takımlarla teknik adam olarak dört büyüklere karşı başarılar kazandık! Sebebi çok basitti !.Özel taktik ve özel motivasyonla öz güveni yükseltmek .Olimpiyat stadı hiç bir takım için iyi futbol oynama alanı olamaz .Bunu bilerek rakip takımlar şanslı çıkıyorlar sahaya.Çaresi onları bıktıracak bir baskı ve topu göstermeyecek diri mücadeledir .En azından oyunu kendi avantajına dönüştürecek kadar .!
  Hafta içinde çağrışım yapar diye Radyo ve Televizyonlardaki söylemlerimde  Biliç ve öğrencilerine Tottenham'ın Chelsea karşısındaki  başarısı sonucu attığı 5 gollü karşılaşmada ki taktik değişikliği ısrarla hatırlatmaya çalıştım.!

 


  Öncelikle Atiba'nın yokluğu sıkıntı yaratırken  son yarım saatte  Sneijder'in profesyonelliğine gereksiz tepki veren Veli amatörce  kırmızı görmese  oyun dönermiydi?   Bilemem ama başarılı futbolcuya yakıştıramadım!.Ayrıca çok sıkıntılı mücadele veren ve fizik gücü çok düşük Demba Ba'nın bu kadar uzun oyunda kalması Sosa ve Olcay'ın etkisiz oyunu yenilginin kişisel nedenleri  de olsa genelde  takım oyunu olarak bu sezon en iyi takım olan Beşiktaş ağır zemine, rüzgara ve yağışa da takıldığı gerçek.

 

Çünkü Beşiktaş sözde (!) kendi sahasında iki kez ezeli rakiplerine yenilirken yine belki de beceremediği  iki beraberlikle çok büyük puan farkını kaçırdı lider olma yolunda .Sekiz puan gibi büyük kayıp deplasman mahkumu Beşiktaşı yolundan çevirmeyecek ama yakın takibin sonu ne olur bilinmez .!Asıl kabul edilmeyecek yanı oyunun topun daha çok Galatasarayda olmasıdır.

 

Oyunu daima kontrol altında tutan Beşiktaş bunu oyuna başlarken ileri uçta baskı uygulayamadığı için yaşadı.Bunun fiziksel  yorgunluk ve psikolojik olarak orta alanda rakibi karşılama ve gole daha uzak kalan oyun tarzının sonucu  ve Demba Ba'nın güçsüzlüğü olarak da algılayabiliriz.

 

Tribünde ki seyirci bu olumsuz şartlarda Beşiktaşı yalnız bırakmadı .Hatta sonuca dahi saygılı olarak takımını destekledi .Kutlarım ..Melonun golü atarken profesyonelce vuruşuna karşın Veli ile dalaşması çok dikkat çekici idi .Kafaya kalkarken havadaki vücut tekniğine eklenen dokunuş yan top sıkıntısını yine gösterdi.

 

On kişi kaldıktan sonra daha aktif olan Beşiktaşlı futbolcuları üzerilerindeki  sonuca dayalı baskının gitmesi olarak yorumlayabiliriz.Yenilen ikinci golü sonucun getirdiği bir durum olarak kabul edebiliriz ama yine de yarı sahayı kat eden Burak böylesine rahat(!) kalmamalıydı .Asıl olan yakın markajın en azından faul yapma şansından uzak görüntüsüdür .Oysa Galatasaray Olcay ve Gökhanı ceza alanına sokmadı .Tedbirli idi . Kapanmasını becerdi. Direkten dönen Gökhan'ın vuruşu en azından beraberlik şansını çalarken Cüneyt Çakır için de iyi niyetli Beşiktaşlı futbolcular kolay adamlardı! .Melonun 25 nci dakikadaki kasıtlı dirseği gözünden kaçarken Veli Sneijder kapışmasında olayın başına değil sonucuna ceza verdi .Sebep yine güme gitti !

 


 Oyundaki sonucu ben Hakem'e yüklenerek geçmek istemem .En azından Biliç mutlaka Derbi kazanmasını öğrenmelidir  diye hatırlatmayı uygun görürüm .Çünkü bu ligin şampiyonunu Beşiktaş adına değil her üç takım adına Derbileri kazanan tayin edecektir.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta yeniden FEDA zamanı Beşiktaş'ta yeniden FEDA zamanı

 

Bu anlamda ikinci yarı şampiyonluk yarışında olacak Beşiktaş bunları kazanmak zorundadır .Önemli bir hatırlatma da yenilmemek için oynayan ve iki beraberlik alacak Beşiktaş bunu beceremediğini de göstermiştir Hani özel taktik denilen hatırlatmam budur ..
   Bu sonuçların takımın havasını bozmadan kazanılacak ikinci yarı karşılaşmalarında seri galibiyetlerle sürmesi ve daha dikkatli  olunması şarttır .Fazla oyuncu ve çok yer değiştirme gibi yersiz uyarılar dikkate alınmadan hatta  futbolcular küstürülmeden ikinci yarıya iyi hazırlanmak gereklidir .Ama ligin en fazla kırmızı kart gören takım olmanın nedeni de iyi irdelenmeli ve önüne geçilmelidir.


   Bir derbi daha kaybedilirken ana gerçek şu oluyor .En iyi zamanımızda  dahi rakiplerimizi yenememek olsa olsa biraz da ön yargı ve aşırı tahriklerin getirisidir  diye düşünüyorum .Bu duruma gerek yok. Beşiktaş büyüktür ve mutlaka bu sezon bunu kanıtlayacaktır.

Zor bir ikinci yarı acımasız bir lig  mücadelesine sahne olurken bazı hatalardan da ders alınmalıdır.  Kötü hakem ve yanlış kararlarını da aşmayı becerecek bir süreç şampiyonluğun anahtarıdır.Bunun için de bazı maçlar özel taktik gerektirecektir .Bu da yaratıcılıkla ilgilidir .Yani Biliç'in anlayacağı tarif olarak özetlenirse "BESTE" gibi !