Maç Tekrarı Olacak mı?

Beşiktaş, kural hatası olduğu iddiasıyla maçın tekrarlanmasını istiyor ancak kararın çıkması çok zor görünüyor.

ÖZEL 30.12.2013, 12:16
185
Maç Tekrarı Olacak mı?

30. dakikada Kasımpaşa'nın savunma oyuncusu Donk, oyunda topunolduğunu fark etmeyip saha kenarından gelen topu eline almış, bu esnadaBeşiktaş, Almeida ile gol pozisyonuna girdiği sırada ise Donk, elindekitopu Almeida'nın ayağındaki topa doğru fırlatarak oyunu durdurmuştu.

Şimşek, pozisyonun ardından Donk'a sarı kart gösterirken, oyunu hava atışı ile yeniden başlatmıştı.Beşiktaş yönetimi olaylı Kasımpaşa maçı için baskısınısürdürürken, kulislerde konuşulanlar maçın tekrarının olmayacağıyönünde.Büyük bir süpriz çıkmadığı takdirde TFF tarafından maçın tekrarıoynatılmayacak. Barış Şimşek'le 1 saatlik duruşmalı toplantı yapıldı.Şimşek'e raporlarının haricinde görüşü tekrar soruldu. Barış Şimşek,kararının arkasında olduğunu belirtip, bu görüşlerini kayıtlara geçirdi.

 Recep Tayyip Erdoğan Stadı'ndaki maçta gözlemcilik yapan OsmanErdal Fırat ile de geçtiğimiz perşembe günü toplantı yapıldı. Fırat dahakemin kararında kural hatası olmadığını belirtip raporla paralelgörüşlerini dile getirdi.Hakem ve gözlemcinin yanı sıra Merkez Hakem Kurulu, iki önemlieğitimcinin de görüşüne başvurdu. Buna göre, Avrupalı eğitmen JaapUilenberg ile MHK'nın baş eğitimcisi Oğuz Sarvan'a görüşü soruldu. İkiuzman isim de "Maçta kural hatası yok" görüşünde birleşti. Merkez HakemKurulu da iki görüşü dosyaya ekledi.
Tüm bunların yanı sıra MHK, görüntüleri Lig TV'den aldı vetekrarlarını izledi. Donk'un pozisyonu için Kurul, teknik görüşünürapora yazarken şu kriteri baz aldı: "Hakemin oyunu niye durdurduğu veoyuna nasıl başladığı önemli." Yani Şimşek'in düdük çaldığı anın da çokönemi bulunmuyor. İşte bu görüş TFF'ye dosya halinde verildi. TFF HukukKurulu da aynı paralelde dosyasını hazırladı ve yönetime sundu. AKŞAM'ınulaştığı bu bilgilere göre, raporlar net ve bu raporların ışığında TFFyönetim kurulu karar alacak. Beşiktaş'ın 3-0 hükmen veya tekrarbeklentisine "Hayır" çıkacak gözüküyor.“MHK, siyah beyazlıların itirazına hazırlık olarak UEFA HakemKomitesi’nin Türkiye Temsilcisi Jaap Uilenberg’den de görüş aldı.Uilenberg, maçın görüntülerini izledikten sonra Barış Şimşek’in birkural hatası yapmadığına hükmetti.
Yorumlar (0)