'İlk Yarım Saat Çok Önemli'

Beşiktaş Divan Kurulu Üyesi Emre Göllü Beşiktaş'ın Kadıköy'de oynuyacağı dev derbiyi değerlendirdi.

ÖZEL 29.11.2013, 11:08
171
'İlk Yarım Saat Çok Önemli'

Üzücü olaylarla sonuçlanan Galatasaray maçısonrasında takımımız kendini tam olarak toparlayıp, sezonun ilk dörtmaçındaki çizgisine dönemedi henüz. Bunda en önemli etkeni psikolojikyıpranma olarak görüyorum. Torku Konyaspor maçı, takımımızın psikolojikbakımdan toparlanmaya başladığının sinyallerini verdi. Kadıköy'dekiFenerbahçe derbisinde alacağımız iyi bir sonuç, psikolojik toparlanmasürecinin tamamlanması, takımımızın özgüvenini ve moralini yenidenkazanması ve ligdeki şampiyonluk yarışından kopmamasını beraberindegetirecek.

Fenerbahçe'ye karşı deplasmanda sekiz yıldır maçkazanamasak da bu durum asla bu maç için bir handikap olarakgörülmemeli. Sonuçta her sezon ve her derbi maçın koşulları ayrı olarakşekillenir. Önemli olan maçın akışına bağlı olarak avantaj sağlayacakfırsatları kullanabilmektir. Kağıt üzerinde Fenerbahçe, evsahibi olmanında avantajıyla bu maçın favorisi olarak gösteriliyor ama unutmayalım kidebi maçların favorisi yoktur aslında, bu maçlar her sonuca açıktır.Önemli olan, mücadele gücünü ve oyun sırasındaki direncikoruyabilmektir.

Torku Konyaspor maçının ilk yarısı, takımımızınoyun temposu ve kurgusu bakımından olumlu sinyaller verdi, bundan dolayıderbi öncesinde bir endişe taşımıyorum. Bilakis, evsahibi olmanın vefavori gösterilmenin etkisiyle üzerinde baskı hissedecek olan tarafFenerbahçe'dir.

Bence bu maçta öncelikle ilk yarım saatlik dilimderakibin yapacağı baskıya karşı direnç göstermeli ve rakibimize basitpozisyon vermemeliyiz. Birden açılmayıp rakibimizi kontrol etmeli vekanatları iyi kapatmalıyız. Orta sahada rakibimize baskı yapıpforvetleriyle pas alışverişlerini bozmalıyız. İlk etapta orta sahayıkontrol edip, geriden oyun kurmada sıkıntı yaşamazsak tempo bakımındanüstünlük sağlarız rakibimize.

Sabırlı olmalıyız, alan savunmasınıiyi yapmalı ve hücuma kanatlardan seri şekilde çıkmalıyız. Dizilişte,Slaven Bilic'in tek forvetle başlayıp orta sahayı kalabalık tutacağınıtahmin ediyorum ki bence mantıklıdır. yalnız bence Atiba Hutchinson bumaça orta sahada başlamalı mutlaka, rakibin ilk baskını karşılayabilmekbakımından.

Rakibimiz bize göre daha dinlenmiş olarak çıkacak bumaça, doğrudur ama iyi konsantrasyonla takımımızın bunun bir handikapadönüşmesine izin vermeyeceğini düşünüyorum.

Beşiktaşımız adınamaçın kilit adamları, ki kanat oyuncumuz Gökhan Töre ve Olcay Şahan ileOğuzhan olur bence. Bu üçlü oyunda devamlılığı yakaladığı zaman hep topurakip alanda tutabiliyoruz ve oyunda tempoyu kontrol ediyoruz hem derahatlıkla pozisyon üretebiliyoruz.

Hızlı geçecek, tempolu birderbi karşılaşması bekliyorum. Oyun kalitesi yüksek olmayabilir amamücadele çetin olacak bence. Maçın başlangıcı itibarıyla kontrollü oynarve orta sahada üstünlük sağlarsak, bu maçı lehimize çeviririz. Kilitnoktalardan biri, orta sahamızın geriye yaslanmaması, oyunu ileritaşımaya çalışması. Elbette sahaya kazanmak için çıkacağız amaunutmayalım ki kazanamıyorsak kaybetmemeyi önemsemeliyiz. Direncimizi vetempomuzu maçın geneline yayarsak rakibimize üstünlük sağlarız. KaraKartallarımıza başarılar diliyorum, maçı heyecanla bekliyorum.

Yorumlar (0)