Fernandes'in Sahneye Çıkması Bekleniyor

Ünlü teknik adam Ziya Doğan, Beşiktaş'ın performansını KartalBakışı.Com okuyucuları için değerlendirdi.

ÖZEL 19.08.2015, 11:56
159
Fernandes'in Sahneye Çıkması Bekleniyor


İşte Ziya Doğan'ın açıklamaları:

 

Türkiye Kupası'na erkenden veda etti Beşiktaş. Siz bu sonucun nedenini neye bağlıyorsunuz?

 

İlk maçtan bunun sinyalini Galatasaray verdi. Penaltı ile eledi rakibini. Çok zorlandı. Onun ardından Trabzonspor elendi, Fenerbahçe elendi yani önündeki güzel örnekleri göremediler. Bunlardan hiç mazereti olmayan da Beşiktaş. Çünkü en son o oynadı. Galatasaray, Trabzonspor, Fenerbahçe maçları sonrası yönetimin, futbolcuların ve teknik heyetin çok konsantre olması gereken bir maç. Ama onlar da eleniyor. Bu Türkiye'de şu mantaliteyi gösteriyor. Genellikle yedek ağırlıklı oyuncualara görev verdiler. Koskoca 100-150 milyon Euro'lar harcayan kulüplerin mütevazi bütçelerle idare edilen ikinci lig takımlarına elenmesi tamamen o oynamayan oyuncuların hazır bekletilmemesi, onların haftadan haftaya maça hazırlayamama ve rakibi küçük görmekten kaynaklandığını düşünüyorum. Tamamen bu anlayışın Türkiye'de maalesef var olduğunu, büyüklerin küçük görmelerinin üzücü sonuç verdiğini görüyoruz.

 

-Peki lige dönecek olursak, Sivasspor maçı nasıl bir maç olur? İki takım da hücumda etkili oyunculara sahipler.

 

Sivasspor güçlü bir takım. Kontra atağı etkili yapan bir takım. Onlar da son haftada kendi evlerinde Antalyaspor'a 3-0 mağlup oldu. Beşiktaş moral bozukluğu ve taraftarının güvenini tekrar kazanmak adına bu maçta galip gelmek zorunda. Hem de altlarda kalmamak için, puan farkının çok açılmaması için mutlaka kazanılması gereken bir maç. Çok zevkli bir maç olacak. Gollü geçeceğine inanıyorum. Sivasspor başlangıçta çok dengesiz hücum yapıyordu. Hatırlayın Fenerbahçe maçında çok farklı yenildiler. Defansif önlemleri çok fazla düşünmediler. Sonra hatalarını anladılar ve dengeli bir takım oluşturdular. Onun için ortada bir maç. Ama Beşiktaş daha önde gözüküyor. Artık Anadolu takımları ile oynanan maçlar çok zevkli geçiyor.

 

-Son olarak Beşiktaş'ta aksayan bölgeler hangileri sizce?

 

Beşiktaş takım oyunundan taviz verdiği zaman komple aksıyor. Takım oyunuyla oynadığı zaman ligin en iyi takımı. Sezona başlarken bu mantıkla başladılar. Sonra bu oyun disiplininden uzaklaşmaya başladılar. Bu da pahalıya mal oldu. Aksayan bölgeleri derken hücumda sağ tarafta atak yapan oyuncusu yok. Defansif olarak Serdar iyi ama ofansif olarak yok. Kapanan takımlara karşı da Almeida'nın performansına kalmış. Eğer Almeida da iyi şekilde kontrol edilirse Fernandes\'in sahneye çıkması bekleniyor. Son haftalarda Fernandes de çok formsuz olduğu ve isteksiz oynadığı için de, eğer o da aynı lakayıtlıkla devam ederse Beşiktaş zorlanır. Orta sahada Veli gibi en önemli dinamik oyuncunun olmaması Beşiktaş'ın en büyük zaaflarından biri gibi gözüküyor.

Yorumlar (0)