'Çakır Kusursuz Bir Maç Yönetmedi'

Eski hakem ve eski MHK Başkanı Mustafa Çulcu, Fenerbahçe - Beşiktaş maçı sonrası tartışmalı pozisyonları KartalBakışı.Com'a değerlendirdi.

ÖZEL 03.12.2013, 11:47
221
'Çakır Kusursuz Bir Maç Yönetmedi'

Mustafa Çulcu : "Cüneyt Çakır kusursuz bir maç yönetmedi"İşte Mustafa Çulcu'nun açıklamaları:

 

-Öncelikle nasıl bir derbiydi size göre? Genel bir değerlendirme alabilir miyim?

 

Derbi son yılların en muhteşem derbisi. Futbola doyurdular mücadelesi ile temposu ile golleri ile pozisyonları ile hakem kararlarının doğruluğu ve yanlışlığı ile her şey vardı sahada. Dolayısıyla seyrederken çok keyif aldık. Hiç bitmesin istedik. Maçı izlerken biz oturduğumuz yerde yorulduk. O sahada koşan futbolcuların ne halde olduklarını düşünmek dahi istemiyorum. Emeği geçen herkese binlerce teşekkürler. Son yıllardaki özlediğimiz futbolu bizlere izlettikleri için.

 

-Peki Cüneyt Çakır'ın performansını nasıl buldunuz? Detaylara birazdan ineceğim.

 

Cüneyt Çakır ülkemizin ve UEFA'nın gözde hakemlerindendir. Yakın zamanda inşallah Dünya Kupası'na giden hakem listesinde adı olacak. Bu bize ayrı bir gurur verecektir. Çünkü Türk hakemlik tarihinde ilklere imza atmış bir isim. Yoğun maç temposu ile sayısal rekorlar kıran bir konumda. TFF, FIFA ve UEFA olarak çok güven duyulan bir konumda. Kendisini tebrik ediyoruz. Dünya Kupası hazırlıklarından dolayı mental olarak sürekli seminerlerde. Fiziksel olarak da fiziksel testlere tabi tutulduğu için bu aralarda sık sık, iyi bir dayanıklılığa sahip. Dolayısıyla bu maça verilmesi doğru. Böyle bir tempolu maça, antrenmanlarını layıkıyla yapmış ve kondisyonu iyi bir hakemin olması da maçı güzelleştiren bir unsurdu. Cüneyt Çakır o yüzden doğru atamaydı. Diğer bir taraftan ise şuna bakıyorum; Eğer Cüneyt olmasaydı MHK'nın vereceği başka hakem yoktu. Neden derseniz; listeye baktığımızda Halis Özkahya ve Fırat Aydınus Fenerbahçe ile sıkıntılı. Ayrıca Fırat'ın son yönettiği maç Beşiktaş-Galatasaray maçı Olimpiyat'taki. Dönüyorsunuz Hüseyin Göçek'in 1,5 senedir Beşiktaş maçlarında olmadığını görüyorsunuz. Aşağıda Mete Kalkavan daha önce Fenerbahçe-Beşiktaş maçı yönetmiş, o maçtan sıkıntıları var. Barış Şimşek'e bakıyorsunuz Trabzon bölgesi hakemi olduğu için maalesef Fenerbahçe maçlarına verilmiyor. Geriye hakem kalmıyor. Dolayısıyla Cüneyt Çakır ismi geriye kalan tek ve en iyi isimdi. İyi ki Cüneyt'in dış görevi veyahut başka bir problemi yoktu. Bu maça çıkarıldı.

 

-İlk olarak Kuyt'ın pozisyonunu sormak istiyorum. Kaleci Tolga ile girdiği pozisyonda faul kararı doğru muydu?

 

Net bir fauldür. Kalecinin ayağı yerden kesik topa müdehale etmek için yükselirken sol kolu ile engel oldu Kuyt. Dolayısıyla bu müdelalenin sonucu fauldur. Sonuç olarak golün iptali kararı son derece doğrudur.

 

-Emenike'nin Sivok ile itişmesi var. Emenike hafif bir kafa darbesi ile Sivok'a müdehalede bulunuyor. Sizce sarı kart doğru muydu?

 

Emenike - Sivok itişmesindeki sarı kart yanlıştır. Burada öncelikle hakem bu pozisyonu görmemiştir. Hakem akan oyunun diğer tarafında iken bu pozisyon kale önünde yaşandı. Altıncı hakem Koray Gençerler'in önünde yaşandı. Onun uyarısı ile hakem tanık olmuştur. Ondan aldığı bilgi ile karar almıştır. Emenike'nin yapmış olduğu pozisyon hatırlayın 2006 yılında Zidane'ın Materazzi'ye buna benzer bir kafa atmıştı. O kafa sert bir kafa oldu. Ona benzer bir pozisyon bu. İlla rakibin ağzının burnunun kanamasına gerek yok. Bu eylemin karşılığı mutlaka ve mutlaka kırmızı kart olmalıydı. Altıncı hakem buna sarı demiş ki Cüneyt Çakır da sarı kart gösterdi. Çünkü Cüneyt pozisyonu görmedi. Mecbur ona uymaya. Mutlaka Emenike ihraç olmalıydı. Sivok'a da bir ihtar verilebilirdi. Tahrik olayını gözönünde bulundurabilirdi. Emenike bu hareketi yaparken hangi niyetle yapmıştır? O kafanın yüze gelmesine gerek yoktur. Şiddet azdı ama kırmızı kart gerekirdi.

 

-Cüneyt Çakır'ın aklı İsveç-Avusturya maçında kalmış olabilir mi peki? O maçta hatalı bir karar verdiği için tepki almıştı. Bu maçta da yanlış bir karar vermemek adına sarı kart göstermiş olabilir mi?

 

Hayır ben öyle olacağına inanmıyorum. İki maç arasında belirgin şekilde tansiyon farkı var. O maçın atmosferi ile bu maçın atmosferi aynı değil. Hele hele Türkiye'de derbi yönetmek çok zor. Hakemlikteki en büyük sıkıntı budur. Başka maçlardaki yönetimi ile ilintilendirir ise sıkıntı olur. Futbolda her pozisyon farklıdır.

 

-Bruno Alves'in iki önemli pozisyonu vardı. Biri Oğuzhan'ın bileğine bastığı pozisyon. Diğeri de Ersan'a dirseği. Sizce bu pozisyonların cezası ne olmalıydı? Ve aynı zamanda Caner-Necip pozisyonu vardı.

 

Necip-Caner pozisyonunda iki oyuncu da topa müdehale için birbirleri ile yarıştırlar. İkisi de eşit çekiyordu. Dolayısıyla orada çalınan faul ve Necip'in ikinci sarıdan ihracı son derece yanlıştı. Oyunun devam etmesi gerekiyordu.

 

Bir de 1 dakika sonrasında Oğuzhan'ın yaptığı bir hareket vardı. Oğuzhan orada sarı kartı gerektiren, dolayısıyla ikinci sarıdan ihracı gerektiren bir hareket yapmıştır, o faulün karşılığı net sarı karttı. Ancak hakem, çok enteresandır ki, Necip'in kartı sonrası hakem tolere etti olayı. Bu iki karar ben katılmıyorum.

 

Alves'e gelince... Alves ve Fernandes'in maç içinde mutlaka kart görmeleri gerekiyordu öncelikle. Alves'in de Oğuzhan'ın pozisyonunda ayağını boşa basabilirdi. Bence bilerek bastı. Diğer pozisyonda ise dirsek minimum sarı karttır. Kırmızı da olabilirdi. Bu pozisyonda Alves'in hareketinin karşılığı kırmızı karttır.

 

-Mustafa'nın penaltı beklenen bir pozisyonu var.

 

Evet Mustafa'nın pozisyonunda karar penaltı olmalıydı. Hakem seminerlerinde de bu hareketin penaltı olması yönünde talimatlar verilir. Mustafa orada kendine avantaj sağlamıştır. Elle oynamıştır. Rakibin topu almasını engellemiştir. Pozisyonu bozmuştur. Bu kriterler daha da çoğalır. Karşılığı penaltı olmalıydı. Peki Cüneyt niye vermedi? Cüneyt pozisyona paralel kaldı. Biraz daha solda olsa pozisyonu iyi görürdü. O da penaltıyı verirdi.

 

-Son olarak Cüneyt Çakır'a kamuoyunda 8.4'lük bir puan verildiği söyleniyor. Şayet bu doğru ise, sizce bu puanı haketti mi Cüneyt Çakır?

 

Ben 8.4 olduğuna inanmıyorum. 8.4 olmaz. Maçtaki hatalar, skoru etkileyen kararlar vardı. Yardımcı hakemlerin de vardı. Gollerde verilen kritik kararlar vardı bunlar ise artılardı. Cüneyt'in doğru kararları da vardı. Kuyt'un penaltı pozisyonu vardı örneğin. Bu da artıydı. Ama 8.4 olamaz. 8.4 kusursuz bir nottur. Ben Cüneyt'in 8 veya 8.1 gibi bir not almasını bekliyorum.

Yorumlar (0)