Beşiktaş'ın Üzerine Oyunlar Oynanıyor

Başarılı spor yazarı Fatih Doğan Beşiktaş gündemini KartalBakışı'na değerlendirdi.

ÖZEL 19.11.2013, 11:47
315
Beşiktaş'ın Üzerine Oyunlar Oynanıyor

Spor yazarı Fatih Doğan KartalBakışı'na özel açıklamalarda bulundu.

*Beşiktaş,Konyaspor maçından 5 gün sonra Fenerbahçe ile bir derbi maçına çıkacak,bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

-"Beşiktaş\'ın üzerine oyunlar oynanıyor" denildiği zaman ben tedbirliyaklaşmıştım ancak görünen o ki bazı şeylerin olduğu. Yani sadece bufikstür olayı ile ilgili değil, genel olarak baktığımız zaman verilencezalarla bunu görebiliyoruz. Biliç'e verilen ceza,tribünpravokatörlüğü. Yani Beşiktaş - Galatasaray maçında bir dördüncü hakemteknik direktör Biliç'e sürekli uyarılarda bulunuyor, diğer tarafta aynıdurumdaki Fatih Terim'i es geçiyor. Bir başka maçta bir dördüncü hakemde Caner Erkin'in gözü önünde futbolcuyu tekme atıyor ancak bir şeyolmuyor. Hatta dördüncü hakem "sarı kartı var, kart göstermeye gerekyok" diye uyarıda bulunuyor. Gerçekten iki ters bir durum var. Pekihangisi bunlardan hangisi doğru?Bir tarafta haddinden fazla olayamüdahale etme var, diğer tarafta çifte standart var. Hangisinin doğruolduğu önemli. Dördüncü hakemlerin yapması gerekenler yazılı. Türkfutbolunda çokorta hakemlerin yanlış kararlarını gördük, yardımcıhakemlerin ofsayt karar facialarını gördük ama son bir senedir dördüncühakem kararlarını da görüyoruz. Gerçekten çok ilginç artık maçlardadördüncü hakemi de takip ediyorum. Biliç'e üç maçlık ceza verildiğinegöre, diğer olaylarda ne yapılıyor incelemek lazım. Fikstür olayında isegerçekten bir başka anlamsız bir durum var. Milli arasının olduğu birdönemde Fenerbahçe daha erken oynayıp, cumartesi günü oynayarak,avantajlı bir durumda oluyor. Yani Beşiktaş ile Fenerbahçe'nin derbiöncesi aynı gün oynaması çok mu zor?Ya da Beşiktaş pazartesi günüoynayacaksa derbinin pazar günü oynaması çok mu zor? Bu neye görebelirleniyor örneğin? Bu fikstürü kim belirliyor? TFF'yi arıyorum,yayıncı kuruluşla görüşün diyor, yayıncı kuruluş TFF belirledi diyor.Yani ne olduğu da belli değil. Eşitlik ilkesine aykırı bir durum. Empatiyapalım aynı şekilde Fenerbahçe'nin Beşiktaş yerinde olduğunudüşünelim. Nasıl bir ses ve yaygaranın çıkacağını düşünüyorsunuz değilmi? Yani neden hep derbilerden önce bu durumları Beşiktaş yaşıyor? Bufikstür krizi, hakemlerin yanlış kararı, neden hep Beşiktaş'a? Yanifutbolda bir gün çok önemli.

Manuel Fernandes ve Hugo Almeida


Yani artık bir senedir bu durum çok fazla sıkmaya başladı. Özellikleson 5 ayda daha da artan bu durum, "Almeida ve Fernandes sözleşmeimzalamadı" durumu gerçekten çok sıktı. Fernandes ve Almeida'nın sorunutamamen parasal. Para kazanma derdindeler. Yani kimse kandırmasınBeşiktaş'ı çok seviyoruz, taraftarı çok seviyoruz diye kimse oynamasın.Fernandes'in bazı kulüpler tarafından aklının çelindiği söyleniyor.Fenerbahçe'nin teklif yaptığı söyleniyor. Bilmiyorum ne kadar doğru?Ancak böyle bir söylenti var. Eğer böyle bir şey varsa bu suçtur. Ocakayından önce transfer görüşmesi gerçekleştirmek, bir suçtur. Fenerbahçemaçından sonra isteyecekler mi? Ne yazık ki futbolda bu iğrenç durumlarda olabiliyor. Baktığımız zaman bu iki isim Beşiktaş\'ın iki yıldızıolarak görülebilir ancak verim çok önemli. Ne kadar verim verebilmiştakıma? Kaç maç kazandırmış? Kaç kupa kazandırmış? Sergen Yalçın'ın birsözü vardır "Büyük futbolcular, büyük maçları kazandırandır" diye ancakbakıyoruz Fernandes'in öyle bir başarısı yok. Almeida'da keza öyle.Almeida'nın bir takım bulamayıp, sözleşmesi bittiği takdirde Beşiktaş,5.2 milyon Euro gibi bir para verecek, Almeida'da bunu kullanarak, dahafazla para istiyor. Arz-talep meselesi yani. Ben bu iki futbolcunun budurumundan çok sıkıldım, ne olacaksa olsun. Bu aşamada bir şey demekistemiyorum, daha önceden bu konu ile ilgili konuşmuştum.

KartalYuvası Krizi

Benim gazeteci arkadaşlarım tarafından yazılmış bir konu. Aslında çokmeraklı olmama rağmen, pek bir bilgim yok. Önümüzdeki haftalarda bu konuile ilgili bir şeyler söyleyebilirim.

Yorumlar (0)