Orman'dan Flaş Açıklamalar! Demba Ba...

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, gündeme dair soruları canlı yayında açıkladı.

GÜNDEM 02.06.2014 - 18:04 22.04.2021 - 00:01 Kartal Bakışı


Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, gündemle ilgili önemli açıklamalardabulundu. Stat ile ilgili ayrıntılı bilgilendirmeler yapan Orman,transfer gündemlerindeki isimlerin son durumunu da anlattı.

İŞTE FİKRET ORMAN'IN TÜM AÇIKLAMALARI...

"DÜNYANIN EN BÜYÜK KULÜPLERİ BİLE..."

"Başarılı buluyorum yönetimimizi, hata yaptığımız konular oluyor.Hatalarımıa ve özür dilenmesi gereken konualr varsa bunları dayapıyoruz. Kendimizi tenkit eden bir yönetimiz. İnsanların hayalleriüzerine bina inşa etmek bizim işimiz değil. Dünyanın çok büyük kulüpleribile bütçeleriyle yönetilmek zorunda. Patron takımı da olsanız bütçenizvarsa onunla yönetilmek zorundasınız. Zenit mesela. UEFA'dan paracezası aldı. Beşiktaş'ın benim ytönetime geldiğim gündeki dujrumu belli.Beşiktaş'ın borcları var ve çoğu yakın zaman ödemeli. Belirsizdurumdaki bir stat var. Rakiplerinin 3'te 1'i düzeyinde bulunan birkulüp. Bir sürü davalar. Sporcularla mahkemelik olan bir kulüp.. Biz odurumdan kulübü alıp her yere tesis yapmak zorunda olduğumuzubiliyorduk."

"EN ZORLU LOKASYONDA STAT YENİLİYORUZ"

"Alt yapılarımızı yeni hale getirdik. Bütün bu hizmetler neredengeliyor. Taraftarlarımız bizden daha ciddi bir yatırım bekliyorlar. Amabiz mantıklı gitmek zorundayız. Kulüp batmış vaziyette. Ben kredialmadan, yeni bir kaynak yaratmadan Türkiye'nin en zorlu lokasyonundabir stat yeniliyoruz. Geçen sene aynı yerde stat vardı. Bu sene yineaynı yerde bir stat yükseliyor."

"HER AY FERRARI'NİN BORCUNU ÖDÜYORUM"

"Stadı inşa ederken çok zorlanıyoruz. Ben her ay Ferrari'nin borcunuödüyorum. Ferrari'ye 8 milyon avro borç ödüyoruz. Henüz 5 milyonunuödemişizdir. Gelecek sene ocak ayına ancak biter bu borç düşünün..."

"Geldiğim günde Beşiktaş'ın benden başka başkan adayı yoktu. Geçmişlealakalı hesap sormama mevzuuna gelince hesap sorma işi çok kolay değil.Galatasaray da eski başkanıyla bir hesaplaşma yaşadı. Trabzonspor'da dabu durum var. Bu olayların çoğu taraftara verilen biletler, taraftarların seyahatlere gitmesi."

"YILDIRIM DEMİRÖREN, YİNE KAZANMIŞ"

"Rakiplerimize de baktığımız zaman, 13-15 milyon euroya oyuncu alıpsıfıra da gönderilebiliyor. Bizde de olmuş. O günlere baktığımız zamanYıldırım Demirören, sonra bir daha aday olmuş, yine kazanmış. Alkışlarlaolmuş. Çıldırt bizi, öldür bizi başkanlar yaşanmış."

Yıldırım Demirören'le bu konuları uzun uzun konuştuk. Bi kısımparasını geri ödeyeceğiz. Bir kısmı bağış yapacak. Bir kısmını dasponsor geliriyle ödeyeceğiz. Benim için Yıldırım Demirören'i mahkemeyevermek çok basit. Ama çözüm getirmez. biz geleceğe bakmak zorundayız.Her konuda geleceğe dönük çalışmaalr yapıyoruz.

"FİNANSMANDA ZORLANIYORUZ"

"Şu anda, Vodafone Arena ile alakalı inşaat süreci ortadadır. Bİrharfiyatın olmadığı bir alan orası. Biz devletten müsaade aldık, caddeyikapatıp konteynırları oraya koyduk. Konya'ı Büyükşehir yapıyor,bitmedi, ödenekleri yetmiyor devlet desteklediği halde. Siz hiç duydunuzmu, statla alakalı birinin bizim alacağımız var dediğini. İki tanekarar var. Bir tanesi, çatı haricinde bitirme imkanına sahibiz. Açıkcasıparadan çok zorlanıyoruz. Bunun finansmanını sağlamakta çokzorlanıyoruz. Hızlı bitirmek, hızlı para akışı demek. Taraftarın futboltakımı ile ilgil beklentileri var, eski borçlar var. Bizim hepsini biranda yapma zorunluluğumuz var. "

Fernandes bizde oynadı, parasını aldı. İster Lokomotif ile, ister başkası ile anlaşsın.

DIEGO İÇİN F.BAHÇE'NİN TEKLİFİ...

"Problemin başı sizsiniz, basın. Bir yerlerden ilgilendiğimizoyuncular oluyor. Bir oyuncu ya da kulüp ile görüşüyorsunuz. Aracılarvar, arkadaşlarımız var bu işlerde. Paylaşmaya başlayınca basın,taraftar beklenti içine giriyor. Kimse ile görüşmeden transfer yapmakmümkün mü, değil. Beklenti sonrasında olmayınca taraftar üzülüyor. Diegoile ilgilendik mi, ilgilendik. İstediğimiz için teklifte bulunduk.Fenerbahçe bizden 7 milyon euro daha fazla vermiş. Biz almak için 10milyon euro fazla verebiliriz. Ama bunu verecek bir kaynak yok. Transferyapmak çok kolaydır. Kaç lira istiyorsun diyorsun, 3 milyon diyor, gel3,5 vereyim dersem geliyor. Sonra ödeyemediğimiz için 18 tane dosyaortaya çıkıyor. Fenerbahçe bu parayı verirse ben ne yapabilirim ki,onlar kendi genel kurulunda verecek hesabı."

"DEMBA BA İLE İLGİLENİYORUZ AMA..."

"Demba Ba ile ilgili bir beklenti yaratılıyor. Demba Ba'nın kronikbir sakatlık problemi var. 29 yaşında, alıp da bunu satabilecek durumdadeğiliz. Olmazsa olmazımız değil, farklı tercihlerimiz de var. Yarıngelir mi, gelir. Nasıl gelir, verirsin 2 katı parayı gelir. Quaresma'nın1 lirasını eski yönetim ödemedi, biz ödedik hepsini. Teminat mektuplarıverilmş, biz ödedik hepsini. Quaresma geldiğinde otobüs kiralanmış, 14bin lira. Bunu biz ödedik. Doğru yoldan gitmemiz lazım. En kolay iştirpopüler transfer yapmak. Bizden kimse bunu yapmamızı beklemesin.Basındaki arkadaşlar, çok büyük bir beklenti haline getiriyorlar."

"FERNANDES'E ALDIĞI PARAYI HELAL ETMİYORUM"

"Samet Hoca ilk geldiğinde Fernandes'e talepçi çıkmıştı. Bu sene detalepçi çıktı. Bu konuda başkan olarak tek başınıza karar veremezsiniz.Bunun sportif direktörü var hocası var. Ben aldım mı oyuncu? Aldım.Oynamıyor. Pedro Franco transferinde mesela bütün komitelerimiz ortakkarar alarak yapılmış bir transferdi. Gayet de iyi bir sonuç verdi. Odönem Fernandes'le ilgili çok umutlu düşünüyorduk. Bize konuşmaları çokumut vericiydi. Ama sözleriyle davranışları birbirini tutmadı. Bizdenpara aldı. Bu sene aldığı parayı bu camia adına helal etmiyorum. Keşkesene başında satsaydık."

"3-4 YABANCI TRANSFERİ YAPACAĞIZ"

"Fenerbahçe'nin stadyumu var mı? Var. Galatasaray'ın da var.Fenerbahçe 450 milyon Avroya oynuyor. Galatasaray da öyle. Biz 150-200'eoynuyoruz. Allah onlara yukardan para yollamadı. Yatırım yaptılar.Kalkındılar. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Stadyum bitince bu farkyüzde 20'lere iner. Sonraki sene eşitlenir. Daha sonra geçeriz. Biz buşekilde bir yol çizdik. Fenerbahçe Diego'ya çok para verdi.Galatasaray'ın borçları belli. Biz o yollardan çok önce geçtik.Dengelerimizi bozacak transferler yapmayacağız. Kendi içimizdeki dengeyisağlamak zorundayız. 3-4 yabancı transfer yapacağız. Biz yabancıkuralında oldukça şanslıyız. Bizim kontratlı 4 yabancımız var. Minimum 4tane yabancı oyuncu alabiliriz. Rakiplerimizin 14 tane yabancı oyuncusuvar. Biz bunu yıllar önceden planladık. Biz de biliyorduk yabancıoyunculara paralar verip getirmeyi."

OLCAN ADIN İÇİN; "KONU BİTMİŞTİR"

"Beşiktaş kulübü transferlerini usüllerine uygun yapar. Trabzonsporbaşkanıyla Ahmet Çebi görüştü. Başkan, biz oyuncuyu bırakmakistemiyoruz. İstediğimniz zaman sizinle görüşürüz dedi. Bizim için bukonu bitmiştir.


"DANY TRANSFERİNDE HATALI OLDUĞUMU KABUL ETTİM"

"Dany transferinde hatalı olduğumu kabul ettim. Genel Kurul'da da bukonuyla ilgili özrümü diledim. Çünkü transfer kurullarımızda çalışanarkadaşları seçen benim. İşe bahane bulup yokuşa sürmenin anlamı yok.Bizde scouting ekibinin balında Fikret Demir var. Gaziantep dönemindenolumlu raporlarımız olan bir isimdi. Bu yüzden teknik heyetin ve futbolyönetiminin de arzusu büyüktü ama hata ettik."

"KENDİMİZE GÖRE YOĞURT YİYİŞİMİZ VAR"

"Dünya'da para verilerek yapılan en kolay iş transfer yapmak.Sözleşmesi elinde olan oyuncuyu çağırıyorsunuz. Kaç para istiyorsun. 2buçuk. Yetmez 3 diyip imzayı attırıyorsun. Bu durum her oyuncu içinaynı. Transferde ketum davranmak zorundayız. Açıkladığım isimlerinfiyatı yükseliyor. Bizim kendimize göre yoğurt yiyişimiz var. Her konuyukamuoyuyla paylaşmak istemiyoruz. Ben transferin başına geçtim ki bubilgi kirliliğini önlemek."

FENERBAHÇE'Yİ KUTLAMASI İLE İLGİLİ...

"Fenerbahçe'yi kutlamamdan ötürü çok eleştirildim. Türkiye'deinsanlar futboldan uzaklaşıyor. Demeçler, tartışmalar insanı futboldanuzaklaştırıyor. Futbol sahada oynandığı zaman güzeldir. Yoksa diğerkulüp başkanlarıyla olay yaratmak en kolay iş. Ben diyorum ki bu oyunsahada kalsın. Ben centilmenlik açısından bir açıklama yaptım. Ama bunuburalara kadar yordular. Son 4 maç kalmış 12 puan fark var. Sezonudomine eden Fenerbahçe kalan 4 maçı kaybedecek biz kazanacağız. Ben de ofarkla lider gitsem kutlanmayı isterdim. Fenerbahçe camiası da bize çokgüzel bir tepkiyle geri dönüş yaptı. Bu hareketler çoğalmalı."

ALMEIDA İLE NEDEN AYRILDILAR?

"Almeida esasında iyi bir çocuk. Beşiktaş'a gelirken şöylegetirmişler. Sen bi 6-8 aylığına burda top oyna biz seni başka birtakıma götüreceğiz. Türkiye'yi beğenmiyor havaalrındaydı. Takım bul gitdedim. Bulamadı ve kaldı. Beşiktaş'ta aldığı paraları dünyada verecekyer yok. Yüksek paralara gideceği yerler belli. Geçen sene eşindenayrıldıktan sonra Beşiktaş'a kendisini verdi ve iyi bir ilişki yaşamayabaşladı. Ben de konuştum bak Almeida artık sen bir Beşiktaşlısın, gelseninle bir kontrat yapalım diye. Fakat oyuncu Amerika'ya gideceğim,başka takıma gideceğim soru işaretleriyle dolunca biz işi askıya aldık.Önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda Almeida'nın son kararı verilecek.Bizimle kalmak istiyor."

"ÖNDER ÖZEN'İN DESTEKÇİSİ OLDUM"

"Önder Özen şu an yurt dışında ve oyuncu arıyor. Her yerdetemsilciliklerimiz var. Ben Önder Özen'in her zaman destekçisi oldum.Her zaman yanında olduğumu defalarca söyledim. Beşiktaş'ta futboldirektörlüğü zor bir iştir. Teknik bilginizin yanında takımı ve medyayıyönlendirme açısından çok iş düşüyor. İlk geldiğimiz sezon yaşadığımızfeda sezonunda futbol takımında ciddi revizyonlar yaptık. Artık biristikrar ve başarıyı kovalayacağız. Önder Özen ve Slaven Bilic takımınbalında kalacaklardır. Bu istikrarı bozmayacağız."

"İLHAN MANSIZ'IN OLMASINI İSTERİM"

"Benim de istediğim transferler oldu. Geçen sene Bilic'le anlaşmadanönce transferi bitirmiştik neredeyse. Takımı kurmada Slaven Bilicgörevlidir ama bizim de görüşlerimiz vardır. Takımdaki oyuncuların çoğuAlmanya'da yetişmiş. Onların değişik problemleri oluyor. Bu oyuncularıanlayacak birinin olması gerektiğini düşünüyorum. Ben hocamı kamuoyuönünde eleştşrmem. Bilic beni temsil ediyor. Kreim Frei pırıl pırıl biroyuncu. Türk Futbolu'nun ihtiyacı olan bir oyuncu. Ben kulübede İlhanMansız gibi bir adamın kulübede bu gurbetçi oyuncuları yönlendirmesiiçin görev alması taraftarıyım."

SEZER, TORAMAN, UEFA, FFP...

Sezer ve Toraman'ın antrenmanlara başlaması yönünde bir arzum var.Hocayla haftaya görüşeceğiz. UEFA'dan ceza beklemiyorum. Finansal FairPlay ile ilgili gereken her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Şike konusundaceza geleceğini düşünmüyorum. Tedbir cezanın kendisiydi. Rakibimiz için 8maç 10 maç şikeden bahsedilirken, ortaya çıkmış tapeler varken bizimbir tapemiz bile yok. UEFA'dan ceza olayı bitti. Bunu görüştüğümyöneticiler de doğruladı."

"BAZI İNTERNET MAFYALARI..."

"Gazetelerde yaptığı açıklamaları Serdal Adalı'nın yaptığınainanmıyorum. Bunu internet mafyalarının düzenlediğini düşünüyorum.ÖZellikle Ahmet Nur Çebi ve bizle ilgili açıklamaları onun yaptığınainanmıyorum. Biz bir ailenin fertleriyiz. Aday olmuş, kazanmışkaybetmiş. Bunlar olan şeyler. Ben her dakika ona sahip çıktım. Ben bucamiaya insan kazanmaya çalışıyorum. Serdal Adalı'yla da münakaşayagirmek istemem"

"ÇARŞI LOGOLU ÜRÜNLERLE İLGİLİ..."

"çArşı grubuyla ilgili bir problemimiz yok. Kartal Yuvaları'nda Çarşılogolu ürünlerin satışıyla çıkan haberler külliyen yalan. Bu haberlerhükümetle Beşiktaş'ı karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Benim hiçbirgrupla problemim olmaz. Bizim işimiz Beşiktaş'ı yönetmek. "

"Yeni stadyumun kombineleriyle ilgili toplantı yaptık. Çarşı eskistatta kapalı tribünde konuşlanıyordu. Yeni statta da kapalının üstbölümünde onlara uygun fiyatta bölüm olması gerektiğini söyledim. Birşekilde düzenleyip onlara da yardımcı olacağız."

"STADIN EN BÜYÜK SORUNU ÇATISI"

"Ben Beşiktaş'ta stat kapattırmayacağım. Kamera sistemleri sayesindeinsanın cebindeki sigarayı bile görebileceğim. Bir şuç işlemişse tespitedip ben cezasını vereceğim. Devlet ceza versin vermesin. Stadın enbüyük sorunu çatısı. Çatımız çok güzel bir stat olacak. İnci gibi birgörüntü kazandıracak. Çatısız oynama planımız biraz zor ama yarın öbürgün netleşecek. Şu anda imkansızı yapıyoruz. finansman açısından budurumda olan bir kulübün bir senede izinleri alıp, gezi olayları vsyaşayıp. Şehrin göbeğinde bütün bu inşaatı yapmak çok zor. Geldiğimizdenbu yana 65 milyon vergi borcumuzu ödüyoruz.

FERRARI'YE ŞOK SUÇLAMA!..

"Ferrari atıldığı Fenerbahçe maçında kendisini bilerek attırdı. Buoyuncu Beşiktaş'ın parasını çalmıştır. Bu maçta yaptığı hareket sonucugitmek istediğini belirtti."

"BİRAZCIK ADAMLIĞI OLAN..."

"Stadın yarısını dönmüş vaziyetteyiz, diğer yarısını da yakındadönmüş olacağız. Kimse bu stadın ne zaman bitirileceğini konuşmuyor.Kimse bu kulübe nasıl yardımcı olurum diye konuşmuyor. Bu konuşanlarınhangisi bir tane loca almış. Bir yardımı dokunmuş. Bugün 1903tribününden loca alan koltuk alan isimlerden teşekkür ediiyorum. Bukonuşanların ise bir kuruş katkısını görmedik. Yukarda Allah var,birazcık adamlığı olan bu yapılanları görür. Biz de bilirdik stadıyapmayıp bunu getir, şunu getir demeyi."

"YAPTIKLARIMIZI BEŞİKTAŞLILAR BİLİYOR"

"Bu zamana kadar yaptıklarımızı bütün Beşiktaşlılar biliyor ancakşahsi menfaatleri için önümüze taş koymaya çalışanların kim olduğunubiliyorum. Kimin ne amaçla yaptığını da biliyorum. Beni Beşiktaşlılar'layıldıramazlar. Bizim sinir sistemimizi bozup başarısız olmamızıisteyenler emellerine ulaşamayacak. Bunlar ayıptır."

BASKETBOLA DAHA FAZLA YATIRIM...

"Biz geldiğimizde basketbolda Erdoğan Demirören'e ait Milangaz vardı.Takımın bütün haklarına onlar hakimdi. O sene sonunda sponsorluktançekildiler. O takımın hocası, sponsorluğun çekilmesinin ardından hocagidip başka takımla anlaştı. Bu sene basketbola daha fazla yatırımyapacağız. "

"ALTAY İLE İŞBİRLİĞİ DÜŞÜNCESİ VAR"

"Beşiktaş'ın taraftarları takımlarının değerini veren bir takım.Altay kulübüyle iş birliği yapma düşüncemiz var. Biz pilot takım alsakda ismini değiştirmeyeceğiz. İkinci lige çıkarsa ne olur gibi sorularvar. Bu konuda düşünülmesi gereken soru ikinci ligden düşerse ne olacak.Bu konu benim şahsi düşüncem. "

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ İLE PROJE...

"İlk etapla kendi ayaklarımız üzerinde durabilen bir kulüp olmakbizim hedefimiz. Soma'da da yapacak şeyelimiz var. Beşiktaş Belediyesiile ortaklaşa bir Beşiktaş Sitesi yapmak istiyoruz. Bir de spor lisesiyapmak istiyoruz. Orada yetenekli oyuncuların yetiştirilmesini sağlamakistiyoruz. Türkiye'de oyuncu yetişmiyor Almanya'da yetişiyor. Okul veeğitimi bir arada devam ettirmek gerek. Bu sporcuları ahlaken degeliştiriyor."

Yükleniyor...
0
.
Puan Durumu
Yükleniyor...
Takım O Av P
 Şamp. Ligi  UEFA  Düşme Hattı
Takım O Av P
Takım O Av P
Takım O Av P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@