Orman Beni Telefonla Aradı

Sedat Yeşilkaya futbol hayatını,hikayelerini ve anılarını Lig Radyo da Yetkin Etkin ile Ajans Futbol’a anlattı.

FUTBOL 20.11.2014 - 13:39 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı
Ceyhun Eriş ve Yılmaz Vural’ı geçmem mümkün değil

1980 doğumluyum ilk olarak futbola Galatasaray alt yapısında başladım. Aslında minik takımda mahallemizde oynayan Hasan abi elimden tutarak 10 yaşımda elimden tutarak Vefaspor’un antrenmanına çıkarttıç O zamanın çok iyi oyuncularından Bombacı Bekir lakabı olan efsane bir teknik adamı vardı bana dönerek çok yeteneklisin diyerek bana lisans çıkarttı. Minik takımdan yıldız takımına Galatasaray alt yapısına geçerek hayallerime kavuştum. Allah bana istediğim hedefler ulaşmayı nasip etti. Daha sonra 15 takıma yakın dolaştım ve seyyah futbolculardan bir tanesi oldum. Ama yine de Ceyhun Eriş veya Yılmaz Vural’ı geçmem mümkün değil.
 
Eyüpspor kehaneti
 
Şevket başkan ile ben çok eskiden beri tanışıyordum. Gençlerbirliğin de oynuyordum ve menajerim Haluk canatar ile arası çok iyiydi. Bize her fırsatta futbolu bırakmadan son senelerde bizde oyna diyordu. Son zamanlarda yine bana dönerek artık 2.ligdeyiz gel oyna dedikten sonra bende dedi ki herhalde benim futbolu bırakmamın zamanı geldi diye düşündüm. Levent Kartop, Ali Cansun, Ahmet Dursun gibi oyuncularında son durağı olduğu için kehanet devam ediyor.

Anadolu da çok yıprandığım için futbolu bıraktım

Yaş 34 olunca insan kendi kendine döner ve kafa olarak çok yoruldum veçoğunlukla anadolu bölgelerinde oynadığım için çok yıprandım. İnsanlar bak sedat’ı görüyormusun nerelerde oynuyor demesin diye iyi noktada bıraktım. Daha 2 sene daha çok rahat oynardım ama iyi noktada bıraktım.

Konyaspor’un bende yeri ayrıdır

Bende yeri ayrı olan takım Konyaspor dur. A2 takımına seçildim, Çılgın Sedat diye beni futbol dünyası daha iyi tanıdı. Ondan sonra Gençlerbirliğine yüksek bonservis bedeli ile gittim. Benim için en aidiyet hissetttiğim yer Konya olmuştur.

Galatasaray'a kızarak veda ettim

Galatasaray dan kızarak ayrıldım ve kiralık gönderildik. Katıldığımız alt yaş turnuvasında Barcelona’nın yıldızı Xavi ile oynayarak kupa kazanmış olmasına rağmen biz kiralık gönderildik. Ben hedef olarak 1-2 yıl içinde Süperlige gidicem dedikten sonra istediğimi başardım. Kiralık gidip gelmek istemediğim için ayrıldım hatta büyük risk aldım ama ben yaptıklarımdan çok mutluyum.
 
Fatih Terim: ‘’Ya oğlum şu oyuncuları kesemiyorsun’’
 
Hagi efsane bir oyuncuydu ve antrenman sonrasında bizi bırakmaz ve ekstra çalışırdık. Emre Belezoğlu,Okan Buruk ve ben antrenman yaptıktan sonra kalarak Florya dan çıkmazdık. Hagi bana derdiki ekstra çalışmazsan ekstra oyuncu olmazsın demişti. Süper bücürler ile ilgili bir hikaye anlatmak istiyorum bir gün Fatih Terim döndü bana dedi ki; ‘’Ya oğlum şu oyuncuları kesemiyorsun’’ bahsettiği oyuncular Okan-Emre-Suat üçlüsü yani kesmeniz mümkün değildi.
 
Benim için Fatih Terim’in gitmesi büyük şanssızlık olmuştu. Takımda kalsaydı 1 sene daha kalsaydı herşey farklı olabilirdi. Fatih Terim Tugay Kerimoğlu’nu yedek bırakınca gazeteciler sorduğunda bana yeni Tugay Kerimoğlundan bahsedin demişti.

Tugay Kerimoğlu: ‘’Beni mi yiyeceksin ulan’’

Tugay Kerimoğlu benim her konuda örnek aldığım kişidir. Duvarımda tek posterini astığım oyuncu olmuştur. Oyuncular ile çok irtibat kurmazdı ama hiç unutmam deplasmanlara giderken uçakta köşeye gider ve kitap okurken beni çağırdı dediki ‘’beni mi yiyeceksin ulan’’diyerek takılırdı. İngiltere de yaptığı jübile unutulmaz anılar bırakmıştır. İngilizler o kadar kibirli olmalarına rağmen hepsi maske ve Türkiye bayraklarını gururlandırdı.
 
Başarımızın sırrı…
 
Uefa şampiyonluğu için kitap yazılır. Oyuncular kampa gidip şimdi ki dönemde kimse birbiriyle konuşmuyor ama bizim dönemimizde Bülent Korkmaz,Arif Erdem,Hakan Şükür,Okan Buruk hepimiz aynı odada kalırdık ve çok eğlenirdik. Bizde mesela saygı öğretilmiştir. Aynı yerde duş almazdık,konuşmadan sadece dinlerdik ve bütün takımın ortamı bu yüzden muhteşemdi başarının sırrı bu diyebilirim.
 
Dobra olmam yüzünde 4 takımda kadro dışı bırakıldım
 
Dobra olmam yüzünden 4 takımda kadro dışı bırakıldım. Verilen sözler tutulmadığı için bizim ismimizi papaz oyuncuya çıkarttılar ama doğru değil. Ben sadece gerçeği savundum buda bazen sıkıntı yarattı.
 
Jest yapınca Yılmaz Vural şaşırdı
 
Kasımpaşa da oynadığım dönemde hocamız Yılmaz Vural ile iyi gidiyorduk. Fenerbahçeyi 3-1 yendik. Trabzonspor’u mağlup ettik ve istim üstünde gidiyoruz. Hocam bana inanılmaz güveniyordu son haftalarda oynanan Sivas maçında oyuna girmek için hazırlanırken o süreçte daha yeni Ptt 1.ligden çıkımış ve masrafları olduğu için onu oyuna girmesini istedim ve önce şaşırdı ama sonra bana teşekkür ederek jest yapmıştım. Bu durum hocamızın çok hoşuna gittikten sonra zaman zaman dost sohbetlerinde anlatuyor.

Fikret Orman’ın başkanlık vaadi bendim
 
Ben Konyaspor da oynarken Fikret orman beni arayarak seni transfer etmek istiyorum hatta seçimlerde seni koz olarak kullanacağım demişti. Aynı zamanda Zafer Biryol da diğer talep edilen oyuncu olmuştu. Aynı zamanda beni ısrarlı şekilde Trabzonspor istiyordu hatta ön protokol yapmıştık ama başkan Fikret Orman ısrar edince bende Beşiktaş’a gitmeye hazırlanıyordum. Japonya da turnuvaya katılıp döndükten sonra bir baktım Fikret Orman seçilmemiş ve bizim transfer bu yüzden gerçekleşmedi. O süreçte Gençlerbirliğinde İlhan Cavcav çok ciddi şekilde bana güvendiği için bende Gençlerbirliğine gitmiştim.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@