ABD’li yönetici, siyah-beyazlıların İstanbul’a getirerek, sağlık kontrolünden geçirdiği Kanadalı golcünün sözleşmesini 2017 Mayıs’ta 2019 sonuna kadar uzattıklarını savundu, “Elimizdeki belgeleri Beşiktaş’a göndereceğiz. Bizimle bonservis konusunda anlaşmazlarsa konuyu FIFA’ya taşıyacağız” diye konuştu.

***

Orlando City Kulübü Asbaşkanı Diogo Kotscho, Beşiktaş’ın İstanbul’a getirerek, sağlık kontrolünden geçirdiği Cyle Larin konusunda Milliyet’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kanadalı golcünün Beşiktaş formalı fotoğraflarını görünce büyük bir şaşkınlık yaşadığını dile getiren Kotscho, “Ben daha önce hayatımda böyle bir şey görmedim. Bu yaşananlar çok garip” diye konuştu.

***

Cyle Larin ile 2019 yılı sonuna kadar sözleşmeleri olduğunu dile getiren Diogo Kotscho, “Cyle Larin bizim oyuncumuz ve 2 yıl daha kontratı var. Bu durumdaki bir oyuncunun kulübüyle hiç görüşmeden kendisiyle transfer görüşmesi yapılması mümkün değil. Beşiktaş bizimle anlaşmadı. Onun da ötesinde bizimle görüşmedi bile. Bu olanlara gerçekten inanamıyorum. Beşiktaş uluslararası transfere dair bir çok konuyu ihlal etti” dedi.

***

‘İki sene uzattık’

Cyle Larin’in garanti kontratının bittiği ve sonrasında opsiyonun kulüp tarafından oyuncunun onayı alınmadan uzatıldığına yönelik iddiaları hatırlattığımız Orlando City Asbaşkanı, “Larin’in bizimle 3+2 yıllık sözleşmesi vardı. Kulüp opsiyonu şeklindeki bu hakkımızı 2017 Mayıs’ta kullandık ve yürürlüğe de girdi. Bunun altında Larin’in de imzası var. Sözleşme 2 yıl uzatıldı ve Cyle Larin 2019 sonuna kadar bizim kontratlı futbolcumuz oldu” diye konuştu.

***

Transfere karşı değiliz

Diogo Kotscho, Beşiktaş’la bonservis konusunda anlaşamamaları halinde konuyu FIFA’ya taşıyacaklarını bildirdi. ABD’li yönetici, “Konuyla ilgili belgeleri nezaketen Türk kulübüne göndereceğiz. Beşiktaş o zaman oyuncunun sözleşmesini görecek. Bundan sonra bizimle temasa geçilmesi gerekiyor. İsterlerse Cristiano Ronaldo’yu da transfer edebilirler ancak her futbolcunun bir bedeli vardır. Kulüp olarak transfere karşı değiliz, belgeleri gördükten sonra bizimle bonservis konusunda konuşmaları gerekecek. Eğer bunu da yapmazlarsa o zaman ikinci adım olarak konuyu FIFA’ya taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

***

‘Menajerler yanıltabilir’

Diogo Kotscho, Beşiktaş’ın menajerler tarafından yanıltılmış olabileceğini savundu. Orlando City Asbaşkanı, “Beşiktaş belki de sözleşmenin özel kısmını bilmiyordur ve gerçekten oyuncunun kontratının sona erdiğini düşünüyordur. Bu olayda öyle olmuştur diye söylemiyorum ama bazen menajerler kulüplere gidiyor ve yanlış bilgilendirmede bulunabiliyor. Futbolcuyu transfer etmek isteyen kulüp de buna göre davranıyor” dedi.

***

‘MLS tek başına hareket etmez’

ABD’deki transfer sistemi ve özel yönetmeliklerin farklılıklarından yararlanarak Beşiktaş’ın, MLS (ABD Futbol Ligi) ile anlaşarak Cyle Larin transferini bitirme ihtimalini de değerlendiren Diogo Kotscho, “Böyle bir şey mümkün değil. MLS burada tek başına hareket etmez. Çünkü MLS oyuncunun haklarının bir bölümüne sahip. Oyuncuların büyük bölümüne sahip olan yine kulüplerin kendisi” yorumunu yaptı.

***

Beşiktaş geri adım atmayacak!

Kanadalı golcü Cyle Larin konusunda Orlando City Kulübü ile hukuk mücadelesi başlatan Beşiktaş Yönetimi bu transferi kısa süre içinde resmen açıklayacak.

Siyah-beyazlı kulübün tüm hukuki tedbirleri aldıktan sonra 22 yaşındaki Kanadalı oyuncuya resmi imza attıracağı öğrenildi. Her türlü olasılığı hesaplayan Başkan Fikret Orman’ın da Larin konusunda kesinlikle geri adım atılmaması yönünde profesyonellere talimat verdiği ifade edildi.

***

Cyle Larin’in Beşiktaş’a gelecekte çok büyük katkı sağlayacağını düşünen Başkan Orman’ın, “Ben kulübün scoutlarına çok güveniyorum. Uzun süredir takip ettirdiğimiz bir oyuncu. Larin konusunda ne gerekiyorsa yapılsın” diye konuştuğu aktarıldı.

Beşiktaş’a transfer olmak için Orlando City’ye tazminat ödemeyi bile göze alan Cyle Larin, kulüpler arasındaki problemin çözülmesini bekliyor. İstanbul’da sağlık kontrolünden geçirilen Cyle Larin’in fotoğrafları önceki gün kulübün internet sitesine konulmuştu.

***

Kaynak: Milliyet / Onur Dinçer