Beşiktaş ilk yarıda oyuna tamamen hükmetmesine rağmen kale önü aksiyonları ve gol pozisyonu açısından etkisizdi. Siyah-beyazlılar Rize’nin kalabalık savunmasını açmak için fazlasıyla Quaresma üzerinden oynamayı tercih etti. Tabii ki Gökhan Gönül ve Q7’nin oynadığı kanat çok güçlü lakin diğer kanattaki Babel ve Adriano da ofansif gücü yüksek oyuncular. Cenk Tosun ve Talisca’nın ilk devrede rakip savunma kalabalığının içinde kaybolması da Beşiktaş’ın merkezden Rize duvarını delecek işleri yapmasını engelledi. Quaresma’nın kanat değiştirmesi Adriano’yu hücuma sokması ile Gökhan Gönül’ün attığı gol geldi. 

2. yarıda Rize’nin 1-0 yenik oynamasına rağmen orta sahayı bile geçmeye niyetlenmeden ısrarla savunmada kalmaya devam etmesi ile tek taraflı maç izlemeye devam ettik. Son 10 dakikaya kadar 1-0 yenilgiye puan alıyormuş gibi savunma ağırlıklı oynayan bir Rize gördük. Belli ki Hikmet Karaman, maçı uzun süre 1-0 götürüp son bölümde risk almayı planlamış. 87’de Atınç’ın kritik müdahelesi ile bu hedefi bulabilirdi.

Beşiktaş %74’e 26 topa sahip olmasına rağmen yine net gol fırsatları üretemedi. Bunun nedeni Cenk Tosun’un çok statik kalması ve Anderson Talisca’nın abartılı şekilde top kaybetmesiydi. Oğuzhan da rakip ceza alanına uzak kalınca Beşiktaş üretemedi. Bu 2 oyuncu gol atmadıkları zaman ne yazık ki 1 yıldızlık futbol oynuyorlar. Oyuna sonradan giren Aboubakar da iyi bir görüntü ortaya koymadı.

Dün Beşiktaş’ta Atiba, Marcelo, Gökhan Gönül ve Oğuzhan işlerini iyi yapan isimler oldu. Dolu tribünlere ve yüksek özgüvene rağmen Beşiktaş’ın dün oynadığı futbol tatmin edicilikten uzaktı. Yüksek puan farkı bir güvence değil. Beşiktaş dünkü maçtan dersler çıkartmak zorunda.

Güntekin Onay / Vatan