Onay: 'Beşiktaş istediğini aldı'

Güntekin Onay Vatan gazetesindeki köşesinde 1-0 Beşiktaş'ın üstünlüğüyle sona eren derbiyi değerlendirdi.

GÜNDEM 28.02.2017 - 07:53 21.04.2021 - 23:55 Kartal Bakışı

Maça Beşiktaş’ın 7 puan gerisinde çıkan G.Saray Teknik Direktörü Tudor, biri dizi savunma tedbirleriyle takımını sahaya sürdü. Top Beşiktaş’ın ayağına geçtiği zaman savunmada 3 stoper merkezde, solda Carole ve sağda Yasin ile 5’li kalan ve rakibini kendi yarı sahasında karşılayan bir G.Saray vardı.. Bu plan ile Beşiktaş’ı pozisyona sokmamayı başardı Tudor. Lakin hiç etkili hücum yapamadı ve oyunu kısa süreler dışında rakip yarı alanda oynayamadı.
 
Beşiktaş ise daha çok top sahip olmasına rağmen G.Saray’ın bu kurgusuna çözüm üretemedi. Bunun nedenlerinden biri başta Cenk olmak üzere Beşiktaşlı oyuncuların çizgi halindeki G.Saray savunmasının arkasına ve arasına koşu yapmamalarıydı. İlk yarı hemen hemen pozisyonsuz geçti. Bu pasif oyun puan cetveli açısından bakınca Beşiktaş için kabul edilebilir bir durumdu.
 
2. yarının başında Talisca’nın serbest vuruştan attığı gol ile Beşiktaş 1-0 öne geçince gözler Tudor’a çevrildi. Daha ofansif bir kurguya takımını dönüştürmek zorundaydı Hırvat teknik adam. Şenol Güneş ise G.Saray’ın bırakacağı alanları daha etkili kullanacak bir Aboubakar’ı tercih etmedi. Halbuki Kamerunlu bu düzendeki G.Saray’ı çok zorlayabilirdi. Cenk uzun topları kovalayan ve savunma arkasına koşu yapan tipte bir santrfor değil. zorunlu olarak Gökhan-Beck değişikliği ve orta alanın dinamizmini arttırmak için Tolgay-Talisca hamleleri yaptı Şenol hoca..
  
G.Saray ise Bruma’nın bireysel becerisi ile Beşiktaş’ı zorlamaya çalışsa da etkili olamadı. Son bölümde Eren ve Rodrigues ile tüm kozlarını oynadı Tudor. Beraberlik için baskı kuran sarı-kırmızılılar Atınç’ın ıskası ile Podolski gole yaklaştı ancak bu ikramı gole çeviremedi. 
 
Baştan sona bir taktik ve orta alan mücadelesi şeklinde geçen yavan derbide 2 takım da oynadıkları futbol ile bence kazanmayı hak etmedi. Atan galip gelecekti. Beşiktaş 7 puan önde olmanın verdiği psikoloji ile oynadı. G.Saray’ın savunma disiplin dışında elle tutulur bir tarafı yoktu Beşiktaş ise bir duran top ile istediğini aldı. Siyah-beyazlı ekipte Marcelo ve Adriano öne çıkan isimler oldular.

Güntekin Onay / Vatan

Gelişmelerden Haberdar Olun

@