Olaylı maç için, İçişleri Bakanlığı'ndan flaş karar!

Turkcell Süper Kupa'da dün akşam oynanan Beşiktaş-Atiker Konyaspor maçındaki olayların ardından İçişleri Bakanlığı, müfettiş heyeti gönderdi.

GÜNDEM 07.08.2017 - 12:22 21.04.2021 - 23:54 Kartal Bakışı

İçişleri Bakanlığı, Beşiktaş-Konyaspor Süper Kupa maçında çıkan olaylarla ilgili müfettiş heyeti görevlendirdi. 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, maç sırasında meydana olaylar neticesinde; seyircilerin sahaya inmesi ve yasak maddelerin sahaya sokulmuş olmasına ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı'nca müfettiş heyeti görevlendirildiği belirtildi. Öte yandan 9 Ağustos Çarşamba günü gerekli ek tedbirlerin alınması için illerde toplantı yapılacağı kaydedildi. Bakanlık tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle: 

"06.08.2017 tarihinde, Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu’nda düzenlenen, Beşiktaş-Konyaspor Süper Kupa maçı sırasında meydana gelen üzücü olaylar neticesinde, seyircilerin sahaya inmesi ve yasak maddelerin sahaya sokulmuş olmasına ilişkin olarak, Bakanlığımızca bir müfettiş heyeti görevlendirilmiş olup; olay hassasiyetle soruşturulacaktır. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı’nca bir takım düzenlemelere gidilecektir:

6222 Sayılı 'Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi'ne dair kanun uyarınca, 81 İl Valiliği’nce, 9 Ağustos Çarşamba Günü, Valilerimiz başkanlığında, 'İl Spor Güvenlik Kurulları' toplanarak, önceki tedbirlere ilaveten gerekli ek tedbirlerin alınması karara bağlanacaktır.

Halihazırda 6222 Sayılı Kanun’un 6. Maddesi uyarınca, statlar başta olmak üzere, tüm spor müsabakalarında, özel güvenlik tarafından alınan güvenlik tedbirlerine ilaveten, polis ve jandarma ekiplerince de gerekli takviye yapılacaktır.

Sahaya giren taraftarlar ile müsabakaların düzenlendiği alana, 6222 Sayılı Kanun’un 12. Maddesinde belirtilen, 'Sahalara sokulması yasak olan maddeleri' sokanlar derhal tespit edilerek, kişiler hakkında, aynı kanunun 13. Maddesi uyarınca, gerekli adli ve idari işlem uygulanacaktır"

***

Neler olmuştu?

Cenk Tosun'un beraberlik golünden sonra sahaya atılan kelebek diye tabir edilen kesici alet şok etkisi yaratmış, Beşiktaşlı oyuncu Quaresma hakeme kesici aleti teslim etmişti. 

Karşılaşmanın bitiş düdüğünün ardından ise Konyasporlu taraftarların büyük bir bölümü sahaya girmiş, olaylar güçlükle engellenmişti. Ayrıca sahaya meşaleler ve patlayıcı maddeler de atılmıştı.

***

Kaynak: DHA

Gelişmelerden Haberdar Olun

@