Okulların kapalı kalması ne zamana kadar, uzaktan eğitim ne kadar sürecek, yaz tatili iptal mi olacak soruları gündemdeki yerini koruyor. Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık bu konuda önemli bir bilgiyi paylaştı. Candaş Tolga Işık, Koronavirüs Bi

Okullar ne zaman açılacak, sorusu, son günlerde hem öğrenciler hem de veliler tarafından internette cevabı araştırılan konulardandır. Yaşanan korona virüs salgınının önüne geçmek için alınan ilk tedbirlerden olan eğitim ve öğretimde online sisteme geçilmesi ne zamana kadar sürecek henüz net değil. Şimdilik mayısın ilk gününe kadar okullar tatil fakat uzaması da muhtemel.

Okullarda yaz tatilinde telafi eğitimine yönelik bazı yasal düzenlemeler yapıldı. Virüs salgının seyrine göre yazın 1 ay telafi eğitimi yapılma ihtimali var. Öte yandan Eylül'e kadar okulların kapalı kalacağı da çoğu kişi tarafından bir öngörü olarak dile getiriliyor.

Okullar Ne Kadar Kapalı Kalacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne ilişkin "'Telafi eğitimi düzenlemesi' kısmi ve hızlandırılmış bir 'telafi' sürecini tanımlamaktadır" ifadesini kullandı.

Selçuk, Twitter hesabından, TBMM'de kabul edilerek yasalaşan yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a ilişkin paylaşımda bulundu.

Bakan Selçuk, "TBMM'de kabul edilen 'Telafi eğitimi düzenlemesi' kısmi ve hızlandırılmış bir 'telafi' sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, öğrencilerin okuldan ve eğitimden soğumaması için önemli olan uzaktan eğitimi, tüm ülkeler, olanakları ölçüsünde yapıyor. 

Uzaktan eğitime en erken başlayan iki ülkeden biri olan Türkiye, televizyonun yanı sıra Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile de eğitime destek veriyor.

Bu eğitimlerin verilmemesi durumunda, öğrenmede unutmanın katlanarak artacağını ifade eden yetkililer, öğrencilerin telafi edilemez bilişsel, duygusal kayıplar yaşayacağını, bu nedenle uzaktan eğitimin şart olduğunu belirtiyor.

Yetkililer, telafi eğitiminin kaybedilen okul zamanının hızlandırılmış ve kısmı bir tamamlayıcısı olduğunun altını çizerek, telafi eğitiminin okulların kapalı kaldığı iş günü kadar yapılamayacağına işaret ediyor.

Yetkililer, TV ile EBA ve telafi eğitiminin birbirinin tamamlayıcısı olduğunu vurgulayarak, düzenlemenin olağanüstü haller ve mücbir sebepler için mevzuat uyumlulaştırma çalışması olduğunun altını çizdi.

Bilim Kurulu Üyesi: 'Okulların açılması yeni eğitim-öğretim yılına (eylül) kalmalı…'

Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık'tan bu konuda bir yazı yazdı. Candaş Tolga Işık, köşe yazısında Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun okulların Eylül ayına kadar kapalı kalması yönünde öneride bulunduğunu yazdı. Işık'ın yazısına göre Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ''Bu iki hafta çok önemli, eğer dikkat edersek mayıs ayı başında veya ortalarında bir rahatlama mümkün'' dedi. Işık, Ateş Kara'ya ''Bu iki hafta iyi gitti. Mayıs başı rahatlama oldu. Bilim Kurulu bu durumda okulların yeniden açılmasını önerir mi?'' diye sorduğunu, Kara'nın ise ''Hayır, okullar bu dönemi uzaktan eğitimle tamamlamalı'' dediğini öne sürdü.

Bu soruyu Bilim Kurulu'ndan çok değerli birkaç hocaya daha sorduğunu yazan Işık, hepsinin verdiği yanıtın ''Okulların açılması yeni eğitim-öğretim yılına (eylül) kalmalı…'' olduğunu aktardı.

Bu arada eğer okullar açılırsa yazın 1 ay telafi eğitimi yapılabileceği konuşuluyor. Bu konuda yasal düzenlemeler de yapılmak üzere.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okulların açılmasıyla ilgili eğitimsel bir eksiğimiz yok. Yarın denilse yarın başlarız ancak bu tamamen sağlıkla ilgili bir durum. Sağlık Bakanı ile sürekli temas halindeyiz, bu hafta tekrar görüşeceğiz ve gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Okullar hiç açılmasa da ona dair planımız var. Elimizde bitmiş bir paket var. Her türlü ihtimali düşünüyoruz. Yaz tatilinin iptal olup olmayacağı, bilimsel verilere dayanır. Şu an için bir şey söyleyemeyiz." dedi.

Gözden kaçırmayın

Flaş haber! Beşiktaş Jordy Caicedo ile anlaşmaya vardı! Flaş haber! Beşiktaş Jordy Caicedo ile anlaşmaya vardı!

Okullar eğer yeni bir karar alınmazsa 30 Nisan günü okullar açılacak. Mili Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yayınladığı takvime göre ise ara tatil ve yaz tatili süreleri şöyle: İkinci ara tatil 3 Nisan Cuma günü başlayacaktı. 9 günlük bir tatilin ardından öğrenciler 13 Nisan günü tekrar okula gidecekti. 3 Şubat’ta başlayan ikinci dönem yeni bir karar alınmazsa 19 Haziran günü sona erecek. 19 Haziran’da 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı tamamlanmış olacak.