Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta yıllarca forma giyen Mert Nobre, derbi atmosferini en iyi bilen oyunculardan biri. Nobre bu aralar Erzurumspor formasını terletiyor ancak Süper Lig'i de çok yakından izliyor.

Artık 'Bizden biri' diyebileceğimiz Brezilyalı yıldız, yarın oynanacak derbiyi Akşam gazetesi okurları için Yetkin Etkin'e değerlendirdi: "Beşiktaş artık 2 kat daha güçlü hale geldi. Çünkü eski kadrosunun büyük bir kısmını korudu. Birbirini çok iyi tanıyan bir oyuncu grubu var. Yeni transferler özellikle Babel'in katılımını çok iyi buluyorum. Yedek kulübesi dahil iyi bir yapılanma yaptılar. Atmosfer olarak Türk Telekom Arena şartları biraz zor olacak. 

-Hoca açısından Kartal avantajlı

G.Saray'da yeni bir teknik direktör değişikliği yaşandı. Tudor'un sistemini oturtması zaman alabilir. Oyuncuların onun istediklerini anlaması şartları G.Saray açısından zorlaştırabilir. Bu problemler kendilerine sorun çıkartacak gibi görünüyor. Beşiktaş bana göre derbinin ve şampiyonluğun favorisi. Şenol Güneş de takımda büyük saygı görüyor. Şenol Güneş ile ben çalışmadım ama konuştuğum arkadaşlardan çok iyi şeyler duyuyorum. Hocanın ona güvenmesi ve oyuncunun bunu sahada hissetmesi son derece önemli. Şenol Hoca'nın doğru formayı dağıtmasının bunda önemli bir payı var. 

-Statların kalitesi yükseldi

Vodofone Arena Stadyumu Beşiktaş'ın büyük bir gücü haline geldi. Mesela ilk geldiğim dönemi hatırlıyorum stadyumların kalitesi son derece düşüktü ama şimdi standartlar o kadar yükseldi ki arada dünya kadar fark var. Bu Türk futbolunun gelişimi açısından da son derece önemli. Beşiktaş’ın şampiyonluğu kazanmasında geçen sezon stadın açılmasının ciddi bir payı var. Beşiktaş'a ilk geldiğimde Almanya'da oynadığımız Süper Kupa maçında gol atmam, camiaya kabul edilmemi kolaylaştırdı. Yoksa büyük takımdan başka bir büyük takıma gelmenin ve kabul edilmenin zorluğunu biliyorum."

Gözden kaçırmayın

Valerien Ismael'e yeni sözleşme Valerien Ismael'e yeni sözleşme

-Ay Yıldızı çok istedim

Türk vatandaşı olan Nobre, milli formaya olan özlemini şöyle dile getirdi: "Türk vatandaşı olduktan sonra Beşiktaş ve Mersin'de iyi süreçler geçirmiştim. Fatih Hoca o süreçte düşünmedi. Saygı duyuyorum ama evet oynamayı çok istedim. Yine de verdiğim karardan asla pişman değilim."

-Kralım Cenk Tosun

Türk futbolunda iz bırakan golcülerden olan Mert Nobre, bu sezon krallığın kimde kalacağı konusunda da şu değerlendirmeyi yaptı: "Aboubakar iyi bir oyuncu ama Cenk Tosun çok daha formda olduğunu izliyorum. Fırsatları da çok iyi değerlendirdiğini düşünüyorum. 

Quaresma, Babel ve Talisca gibi oyuncular kendini çok beslediği için büyük bir avantaj sağlıyor. İzlediğim maçlarda en az Cenk 3-4 pozisyona girebiliyor. Bu bir forvet oyuncusunun en çok istediği şeylerden bir tanesidir. Yüzde 50 şans diyebiliriz. Penaltıları atması da skor yükünde işini biraz daha hızlandırıyor."

Akşam