Sabah gazetesi yazarı Ömer Üründül kaleme aldı.

Beşiktaş transfer çalışmalarını sürdürüyor. Bugünkü tabloya göre görüşlerimi aktarmak istiyorum; Öncelikle işe Demba Ba ile başlayayım. Demba Ba çok kaliteli bir santrfor, geçen seneki bol natifli kadronun olmazsa olmazıydı. Ancak ülkemize gelen birçok yabancı futbolcu benzeri fiziki düşüşe geçti. Bana göre Beşiktaş'ın UEFA Kupası'nda Brugge elenmesinin, lig şampiyonluğu kaybetmesinin bir numaralı nedeni Demba Ba'daki düşüştür.

 

Gözden kaçırmayın

Gedson Fernandes'ten Beşiktaş hazırlığı! Gedson Fernandes'ten Beşiktaş hazırlığı!

Bu sene takımda kalsa Demba Ba'da fiziki açıdan olumlu bir değişim olacağını hiç beklemiyordum. Bu yüzden yüksek bir bonservisle Çin'e gitmesi Beşiktaş için 'bonus'tur. Şimdi yeni santrfor transferi çok önemli. Bu santrforun Şenol Güneş'in istediği tipte bir futbolcu olması gerekiyor. Çünkü Güneş, koşan stoperleri sürekli zorlayan, sırtı karşı kaleye dönük oynamasını bilen ve de sistemi işleten santrfor tipini tercih eder. Mutlak şart olan stoper transferinin yanında oyunun iki yönünü oynayabilen, devamlılığı ve pres özelliği olan orta sahaya da ihtiyaç var. Hele hele Veli'nin uzayan soru işaretli sakatlık problemini de düşünecek olursak... Gelelim Tosic ve Beck'e. Tosic, herkesin G.Birliği'nden iyi tanıdığı kaliteli bir sol kenar oyuncusu. G.Birliği'nde stoper olarak da görev yaptı. Bana göre yapısı stopere uygun değil. 


Hoffenheim, Bundesliga'ya çıktığından beri ilk gördüğümde beğendiğim Beck'i dikkatli takip ediyorum. Disiplinli, istikrarlı, çabuk, defansif başarısının yanında ofansif yönü de çok kuvvetli. Beck belki piyasası olan bir oyuncu değil ama iddia ediyorum takıma çok faydası olup taraftarın sevgilisi olacak. 

 

BULUNMAZ HİNT KUMAŞI DEĞİL 


Şimdi bir başka konuya değineceğim. Nereden çıktı bu Quaresma olayı! Aşırı bireysel oyunuyla takım kurgusunu bozan ayrıca da disiplinsiz bir yetenek. Bu sebeplerle yollar ayrıldı. Aradan 3 sene geçmiş sanki bulanmaz Hint kumaşı gibi Quaresma gündeme geliyor. Bu nasıl bir yönetim anlayışı anlamak mümkün değil. Eğer Şenol Güneş de bu transfere 'evet' derse o zaman daha da çok şaşıracağım.