Necip’ten şüphem yok ama...

Futbol yorumcusu Mehmet Demirkol, "Kilit adam Olcay" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

GÜNDEM 12.03.2015 - 15:50 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

Futbol yorumcusu Mehmet Demirkol, Fanatik Gazetesi'nde, "Kilit adam Olcay" başlıklı bir yazı kaleme alırken Beşiktaş'ın Club Brugge'le oynayacağı dev maçı analiz etti.

Demirkol, "Atiba ve Sosa sağlıklı olsalar bu şartlarda bu turun net favorisi Beşiktaş derdim. Cenk ve savunmanın performansları önemli. Beşiktaş gol yemezse turu Belçika’da bitirir. Olcay da direkt belirleyici olur." dedi.

1- Necip’ten şüphem yok ama...
Sosa ve Atiba’nın yokluğu Beşiktaş’ı ne madar etkiler?

Sosa ve Atiba takımın omurgasını oluşturan önemli parçalar. Yoklukları kesin olarak önemli. Necip’in stoperdeki performansını orta sahaya taşıması konusunda bir şüphem yok. Burada önemli olan Veli’nin yüzde 60 hücuma dönük olup ön tarafla bağlantıda rolünü iyi yapması. Veli-Necip-Tolgay üçlüsü bireysel olarak değerli ama birlikte vaat ettiklerinden fazlası lazım. Bu resime Oğuzhan’ın giremiyor oluşu ise bir felaket. Onun yeteneklerine çok ihtiyaç var ama maalesef adı dahi geçmiyor. Böyle bir durumda takımı yaratıcılık anlamında sırtlamalı halbuki.

2- Liverpool’a da Konya’ya da aynı
Beşiktaş, Sivas’tan sonra Brugge’e karşı hızlı bir şekilde toparlanabilir mi?

Beşiktaş konvertibl bir futbol oynuyor. Tottenham’a da aynı oyunu oynuyor, Liverpool’a da, Konya’ya da... Rakip ve saha neresi olursa olsun genel itibarıyla istediğini oynuyor. İstediğini alamadığı zamanlar da olsa, maçı bitiremese de oyun çok değişmiyor. Bu büyük bir avantaj. Ancak son dönemde zaman zaman dibe vuran performanslar da gördük. Sivas maçı bunun en alt seviyesi oldu. Normal şartlarda Liverpool’dan sonraki turda Brugge’ün gelmesi bir konsantrasyon düşüklüğü getirir. Sivas’taki kötü oyun bu anlamda avantaj. Bu maç oyuncuları uyandıracak bir kabustu. Aslında omurgası bozuk takım için en büyük şans bu. Gerçek olamayacak kadar kötü bir oyun herkesi kendisine getirecektir.

3- Dengeli oyun hızlı hücum
Kartal, bugün nasıl bir oyun anlayışı sergilemeli?

Brugge kolay gol yemiyor. Beşiktaş’ın ise planı belli. Dengeli oyun, hızlı hücum. Atiba ve Sosa sağlıklı olsalar bu şartlarda bu turun net favorisi Beşiktaş derdim. İki takımı defalarca izledikten sonra şunu söyleyebilirim. Eğer orta sahada karttan uzak durup normal stratejiyi uygularsa Beşiktaş bu çok az gol yiyen rakibe 1 ya da 2 gol atabilir. Cenk ve savunmanın performansları önemli. Beşiktaş gol yemezse turu Belçika’da bitirir. Olcay da direkt belirleyici olur.