MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, “Raporumuzu teslim ettik. Karar federasyonun. İçerik hakkında bilgi veremem” dedi.Sağlam kaynaklara göre ise kural hatası olmadığı vurgulandı. “Emenike’nin hareketleri Aydınus’un görüşüne girer” dendi.

Fenerbahçe’nin Moussa Sow’un son dakika golüyle 1-0 kazandığı Beşiktaş maçının akıbeti belli oluyor. Emenike’nin formasını izinsiz çıkarması, sahayı izinsiz terk edip geri girmesi nedeniyle ‘maç tekrarı’ başvurusu yapan Siyah-Beyazlılar’ın talebi sonuçlanıyor. Tarih belli oldu. Türkiye Futbol Federasyonu, 21 Nisan’da yönetim kurulu toplantısı yapacak. Ve bu konuyu karara bağlayacak.

Peki karar hangi yönde çıkacak? Gelen sinyaller, maç tekrarı olmayacağı yönünde. Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, bu konuda artık kendilerinin söyleyecek sözü kalmadığını belirtti. Ancak BUGÜN’ün şu iki sorusunu da yanıtlamadan edemedi:

* TFF’nin sizden istediği ve derbinin hakemi Fırat Aydınus’un kararlarına ilişkin bir rapor vardı. Yazıldı ve teslim edildi mi?

“Biz MHK olarak gereken toplantıyı yaptık. Raporumuzu oluşturduk. Birkaç gün önce de teslim ettik. Artık top, Türkiye Futbol Federasyonu’ndadır. Hangi karar çıkarsa çıksın, saygı duyacağız. Fakat raporumuzun içeriğiyle ilgili bilgi vermem olanaksız. Dosya şu an TFF’nin masasında.”

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta 3. Vincent Aboubakar dönemi Beşiktaş'ta 3. Vincent Aboubakar dönemi

* Geçen sezonki Kasımpaşa-Beşiktaş maçı için MHK “Tekrar gereksiz. Kural hatası yok hakem hatası var” demiş fakat maç tekrar edilmişti. Zekeriya Alp istifadan güçlükle döndürülmüştü. Benzer bir durum olabilir mi?

“Bizim olaya bakışımız net. Kararı biz vermiyoruz ve ne karar çıkarsa çıksın saygı duyarız. Biz görüşümüzü yazdık. Daha ötesi bizim adımıza yok.”

"Kural değil hakem hatası"

Başkan Yusuf Namoğlu, raporun aksine bir karar çıkarsa görevi bırakmayı düşünmüyor. Peki raporun içeriği ne? MHK’ye yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Emenike’nin hareketlerine dair bir kural hatası olduğu fikri yok. Rapor, hakemin görüşünün bu yönde olduğunu vurguluyor. Yani en fazla ‘hakem hatası denilebilir’ ana fikri taşıyor. Son karar ise yine de TFF’nin..