1 AN TV’de yayınlanan Ufuk Ağca ve Tolğa Öz'ün sundugu “Tahminim Pekmez”programa telefonla bağlanan eski MHK Başkanı Mustafa Çulcu; “Türkiye Süper Ligi marka değeri açısından Avrupa’da 6. sırada yer almasına rağmen, hakemler yeterli performans sergileyemediler ve futbolun marka değerine katkı sağlayamadılar.  Bence yönetimsel bazda bir takım sorunlar var ve Yusuf Namoğlu’nun yetersiz kaldığını düşünüyorum. Bu hatalarla şu ana kadar geldik ve ciddi sıkıntılar yaşadık” dedi.

VİDEO HAKEMLİĞİ HAKEM HATALARINI BİTİRMEZ
Mustafa Çulcu şunları ifade etti: “Hakem hatalarından bütün takımlar rahatsız olunca, devre arası video hakemliği ortaya atıldı. Video hakemliği gelecek, tüm hakem hataları bitecek gibi yanlış bir algı yaratıldı. Öyle bir şey yok. Video hakemliği henüz UEFA ve FIFA’da oturmuş ve kabul görmüş değil, deneme safhasında. Önce doğru yönetimle hakemlerin performansını yükseltilmesi ve daha sonra teknolojiden destek alarak hakem hatalarını en aza indirilmesi gerekiyor. Böylece futbolumuzn marka değerinin de yükseltilmesine katkı sağlanmış olur. 

YABANCI HAKEM BİZE GEREKLİ DEĞİL
Son zamanlarda bir yabancı hakem konusu gündeme geliyor. Bizim yabancı hakeme ihtiyacımız yok. Hakem arkadaşlarımın performansının yeterli olacağını, ancak doğru yönetildiği zaman istikrar sağlanacağını düşünüyorum.  Şu an doğru yönetilmiyor. Hata yapan hakem dinlendirilmiyor ve bir hafta sonra tekrar maç veriliyor. FIFA kokartlı hakem iyi maç yönetiyor ama, daha sonraki haftalar dinlendiriliyor. Böyle bir yönetim gösterirseniz, haliyle hakem arkadaşlarımın kafası karışır.

MHK’NİN YENİDEN YAPILANMASI GEREKİYOR
Yeniden MHK Başkanı olsam çok şeyi düzeltirdim. İlk önce kadroların sayısal olarak daha fazlalaşması gerektiğini düşünüyorum. Süper Lig gözlemci kadrosunun revize edilmesi lazım. Hakemliği ciddiye almayan bazı arkadaşların dikkati çekilemsi yada yol verilmesi gerekiyor. Maç alamayan arkadaşları gönderip, maç alabilecek seviyedeki yetenekleri kadroya almak lazım. 

AHMET ÇAKAR VE ERMAN TOROĞLU SADECE KONUŞUR
Ahmet Çakar ve Erman Toroğlu konu üzerine yıllardır bu kadar uzmanlık yapıyorlar ve görüşler bildiriyorlar. Gelin bir de siz oturun MHK Başkalığı’na, neler yapacaksınız sizi görelim. Beni yapmazlar, ben gelirsem orada şunlar olur demeyeceksin geleceksin ve istediğini yapacaksın. Gel yap, sonuna kadar da destekci olalım. Ben hakemligi bıraktım 20 gün sonra MHK Başkanlığı’na oturdum. 2 sene orayı yönettim, daha sonra istifa ettim.  Ahmet Çakar ve Erman Toroğlu buyusunlar gelsinler. Her ikiside konuşarlar ama gelmezler. MHK Başkalığı biraz yürek ister” dedi.

KARTALBAKIŞI