20.08.2014, 00:00

Muhteşem Olacaktı

Aralıksız 16 sezondur Şampiyonlar Ligi gruplarında yer alan, bu alanda son 12 maçının tamamını kazanan Arsenal karşısında harika bir mücadele sergileyen Beşiktaş, “Her şeyin bir ilki vardır” dercesine başladı maça.

 


Henüz Santrada tribünler Efsane Başkanın adını haykırırken,  Demba Ba’nın yaptığı vuruş, Seba’nın ruhuna okunmuş bir dua gibiydi aslında. Gol olmasa da, anladık ki; o orada…

 


Maç boyunca kazanmaya yakın olan taraf Beşiktaş’tı. Takım halinde çok koşan Beşiktaş karşısında Arsen Wenger’in hiçbir oyun taktiği pratiğe dönüşmedi. 

 


Arsenal Şampiyonlar Ligi ön elemelerinde ilk kez bir maçı gol atamadan tamamlarken akılda kalan pozisyonları Veli’nin hatasında direkten dönen toplarıydı. 

 


Veli çok çalışkan, sadece fiziken değil, yürekten mücadele eden bir oyuncu fakat yetmiyor. Oynadığı alan itibariyle farklı meziyetler gerekiyor. Koşmak ve mücadele etmek işin sadece yüzde altmışını kapsıyor. Zaten bu kadar pas hatası yapmasa, bu derece koşup yorulmasına gerek kalmayacak! 


Birde yanında tıpkı kendisi gibi oyunu tek yönüyle oynayan ve dikine pas yapmayı bir türlü beceremeyen Necip olunca, oradan top çıkarma yükü Oğuzhan’la birlikte Mustafa Pektemek’e bindi.


Atiba’nın yokluğunu tüm takım ciğerlerinde hissetti. 


Mustafa, sağ kanat olarak başladığı maçta insan üstü bir efor sergiledi. Savunmadan top çıkardı, orta sahada açık kapattı, fırsat bulduğundaysa atak yaptı. Bu enerjisini sadece kendi sorumlu olduğu alan için kullanmış olabilseydi çok daha etkili olabilirdi ama o Biliç’in rol dağıtımında sadece kendinden değil, tüm takımdan sorumlu bir oyun karakteri.

 


İki Liberonun top kullanma konusundaki ciddi eksiklerine rağmen Beşiktaş daha fazla isabetli pas yapan (295 e 243) Maç boyunca daha fazla topla oynayan taraf olarak dikkat çekti. (%55 e %45)
Daha önce Biliç, yokluktan her şeyi denemişti. Sağdan stoper, stoperden sol, liberodan sağ bek devşirmişti. Bu kez sol beki sağa çekerek şapkadan İsmail’i çıkardı. İsmail maça yürüyen merdivene tersten biner gibi başladı. Sağına gelen her pozisyonu sol ayağına göre ayarlamaya çalışırken çok vakit kaybetti. Yine de verilen görevi yerine getirdi.


Oğuzhan olabildiği kadar iyiydi. Orta alanda top kullanma beceresi yüksek tek oyuncu olarak elinden daha fazlası gelmezdi. 

 

 


Olcay, maçın genelinde fazla top ezdi. İkinci yarıda muhteşem sol ayağıyla önüne çektiği topa, az muhteşem sağ ayağıyla yaptığı vuruş direği sıyırırdı. Gol olsa çok muhteşem olacaktı…
Ve Demba Ba…

 


Süratli değil belki ama çok akıllı. Hani derler ya “işi biliyor” diye?  Aynen öyle. O kadar çok gösterdi ki kendini boş alanda, birazını atabilselerdi araya, o da en az bir tanesini bırakırdı Arsenal ağlarına. “Karşı karşıya da artık içimiz rahat dedik ya” Almeida’nın nazarı değdi adama. 


Çok değil iki tane daha uluslararası kalitesi yüksek oyuncu olsa Beşiktaş’ın kadrosunda, turu geçme şansı çok artardı. Fakat yönetim maalesef bir tane orta saha oyuncusu alamadı. Bir sağ bek bulunamadı!
Şimdi gözler Londra’da. 

 


Beşiktaş’ın Arsenal karşısında birçok eksiği olabilir belki ama tur için fazlasıyla yüreği olduğu ortada.
 Neden olmasın?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@