Milli takıma genel olarak bakıldığında ilk olarak göze çarpan sorun şu; takımında lider oyuncu rolünde olan bir isim sayabiliyoruz Sinan Güler. Oysa geçmiş yıllara baktığımızda bu rollerde bulunan oyuncuların sayısı saymakla bitmez durumdaydı. Bırakalım lider oyuncu rolünü takımında oynamayan bir sürü oyuncumuz var.

***

Ufuk Sarıca En büyük Kozumuz Olacak

Ancak bir de şu yönden bakmak lazım, Milli takımın koçu elindeki kıt malzeme ile maksimum verimi alabilen başarılı bir koç. Bu sene Beşiktaş’la yaptıkları ortada geçtiğimiz sezonlarda Pınar Karşıyaka ile yaptıkları ortada. Mükemmel bir malzeme değil belki Ufuk Sarıca’nın elindeki malzeme ama buradan yine de iyi bir eser ortaya çıkaracaktır şüphesiz.

***

Federasyon Doğru Hamleler Yapıyor

Bu işin sonuç kısmıydı, saralım en başa. Altyapılar, yetişen oyuncular, süre bulamayan yerliler. Basketbol Federasyonu’nun bu konularda üretmeye başladığı çözüm hamlelerini kesinlikle destekliyor ve önemsiyorum. Öncelikle altyapı kategorilerinde yaşını dolduran oyuncuların oynamaya devam ederek kendilerini hazırlayabilecekleri bir Ümitler Ligi var artık.

***

Neden bu lig önemli? Şöyle bakalım, altyapılarda başarılı sonuçlar alan, devamlı oynayan başarılı takımlara sahibiz, bu ivme bu çocukların A takım sezonları geldiğinde duvara çarpmış gibi kalmalarıyla ve gerilemeleriyle sonuçlanıyor, çünkü takımlarında süre bulamamaya ve özgüven kaybetmeye başlıyorlar. Bu sistem basketbolun zirvesi olan Amerika’nın NCAA ligine tekabül ediyor. Orada da oyuncular çok yetenekli ise doğrudan NBA tarafından draft ediliyor, hazır olmayanlar ise NCAA liginde devam edip ya NBA ya da dünyanın başka bir ligine transfer ediyorlar.

***

Yerli Oyuncular Yersiz Yurtsuz Kalmayacak

Bu sistemi altyapılarda yetişmeye çalışan oyuncuların, yaşları geldiğinde kara bir deliğe düşmüş gibi oradan oraya savrulmalarının önüne geçecek ve doğru, yerinde bir başlangıç hamlesi olarak görüyorum. Yerli oyuncuları yersiz yurtsuz kalmaktan kurtaracak, milli oyuncuları hazır bir şekilde milli kamplara katılmasını sağlayacak bu sistemin bir diğer getirisi ise ligin marka değerinin yükselmeye devam etmesine katkısı olacaktır.

***

Bunun sebebi ise; yerli oyuncuların yer bulmasının bir diğer çözümünün yabancı sınırlaması getirmek olmasıdır. Bir oyuncu bir takımda sadece yerli olduğu için değil, oynayabilecek kalitede olduğu için oynamalıdır. Bu sistemle ligimizdeki kaliteli yabancı oyuncuları izlemeye devam ederken, yerli oyuncuları da bu yarışta sıcak tutmaya devam edebileceğiz. Sonrası oyuncuların kişisel gelişimlerine kalmış.

***

Kilit Nokta Antrenörler

Tahmin ve temenni ediyorum ki sonraki hamlelerde antrenörler tarafına olacaktır. Çünkü kaçınılmaz bir şekilde iyi antrenörler iyi oyuncular yetiştirir. İyi antrenör olmak sadece oyunu bilmek değil, genel kültür sahibi olmak, kendini sürekli güncellemek, sadece fiziksel değil zihinsel gelişime de önem vermek demektir diye düşünüyorum. Fiziksel atletizm kadar zihinsel atletizm de oldukça önemli. Unutmamak gerekir, hızla koşan bir oyuncu ondan daha hızlı düşünen bir oyuncuya yetişmek için koşuyordur genelde.

***

Gökhan Özdemir / Kartalbakışı