Mikro Taktik!

Akşam gazetesi yazarı Mustafa Sapmaz kaleme aldı...

FUTBOL 18.02.2016 - 02:59 21.04.2021 - 23:57 Kartal Bakışı
 Maçtan önce Ankara’daki patlamanın acısı, Başakşehir’deki sis gibi çöktü kalplerimize. Samimi hislerimi sorarsanız yazı yazacak tadım yok. Ertleme maçının oynanan seksen beş dakikasının da benden farkı yoktu.
Oynanıp oynanmayacağı belli olmayan maçın, başlama saatinin gecikmesi takımların maça dahil olmasını da geciktirdi. Mersin İdman Yurdu defans yapan takım olarak avantajlıydı. Beşiktaş oyuna dahil olana kadar baskı yemeden maça ısındılar.

Elbette şunu da söylemeli. Ümit Özat’ın teknik director hamleleri de Beşiktaş karşısında ezilmemelerini sağladı. Galatasaray maçında orta sahada kullandığı Serkan’ı kanat etkinliğini azaltmak için sağ beke alması gibi, santrafor başlattığı Nakoulma’nın ilerde top tutamadığını görüp Pedriel’I oyuna alıp Nakoulma’yı Kanata çekmesi gibi.
Beşiktaş’ta bireysel form düşüşleri var. Gökhan, Oğuzhan, çıkarken hocasına tepki gösterse de Gomez, neredeyse maç kaçırmadan oynayan Atiba. Bununla birlikte takım hücumunun akıcılığı da arızaya uğramış durumda.

Rakiplerin ezberledikleri oyuna önlem almasını ve şampiyonluk stresini de eklerseniz; Şenol Güneş’in saha kenarındaki yüzü kadar gergin bir oyun ortaya çıkıyor.

Şenol Güneş, sezonun ilk yarısında ezberlenen başlangıç on birinden birkaç oyuncuyu kenara çekerek kurmalı kadrosunu. Ve ana taktiğin yanı sıra “mikro taktik” konusunda biraz daha detaycı olmalı. Nedir mikro taktik, rakibin zaafları üzerine bazı o maça özel oyunlar geliştirmek. Yoksa iş yetenekli bir ayağa kalıyor.

Dün Sosa Kayseri’de olduğu gibi sahneye çıktı ve özel yeteneği ile sisler arasından üç puanı söktü aldı. Sosa’nın ayak içi plasesinin yeniden gösterime girişiydi. Galibiyet Sosa’nın!.. Çıkıştaki Gençlerbirliği’ne karşı böyle oynarlarsa yine zorlanırlar!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@