Metin Tekin: 'Beşiktaş ben daha iyiyim derse!'

Metin Tekin, Süper ligin 5. haftasında Cumartesi günü saat 19:30'da Şükrü Şaracoğlu stadyumunda oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini gazetesi Sabah için 6 soruda değerlendirdi.

GÜNDEM 22.09.2017 - 03:11 21.04.2021 - 23:54 Kartal Bakışı

Sezonun ilk derbisinde Fenerbahçe ile Beşiktaş'ın artıları ve eksileri neler?

Artılar ve eksiler deyince olaya matematiksel olarak bakmak gerek. Beşiktaş'ın 13, Fenerbahçe'nin 8 puanı var. 5 puan fark, Beşiktaş lehine önemli bir kredi. Cebinizde 5 puan farkla Kadıköy'e derbiye gitmek, hem oyun hem de psikolojik olarak büyük bir avantaj sağlayacaktır. Beşiktaş'ın en büyük avantajı ve artısı bu. Diğeri ise takım kalitesi ve oyun gücündeki farkı. Son bir haftaya baktığımızda Şampiyonlar Ligi'nde Porto ve üç gün sonra Konya galibiyeti, oyununa ve oyuncu kalitesine olan güveni bir kez daha artırıyor. Fenerbahçe'nin artısı nedir diye bakarsak, ligin başındaki oyunu ile son Alanya maçındaki gelişimi, değişimi demiyorum gelişimi, çünkü Fenerbahçe bir oyun değişimine gitmedi, hep aynı oyunu oynamaya çalışıyor ve bu oyunda gelişim gösteriyor. Tüm bunlara baktığımızda Beşiktaş deplasmana gidiyor bile olsa önde olduğunu söyleyebiliriz.

***

Fenerbahçe'nin kadrosu mu, Beşiktaş'ın kadrosu mu daha iyi?

Bence Beşiktaş'ın kadrosu daha iyi… Çünkü oyunu ve aldığı sonuçlarla bunu ispatlamış bir kadro. Fenerbahçe'de yetenekli oyuncular var ama Beşiktaş'ınki kanıtlanmış durumda. O yüzden isim isim de baksanız, birlikte çıkarılacak isimlere de baksanız, Beşiktaş kadro olarak önde.

***

Öne çıkan ve maçın kaderini etkileyecek isimler kimler olur?

F.Bahçe'nin son 5 haftalık oyununa bakınca Valbuena dememek mümkün değil. Hücum anlamında her topun şekil aldığı en önemli hatta tek oyuncu Valbuena. Bu da Fenerbahçe için dezavantaj. Böyle takımların birden fazla oyuncu ile bu tip maçları domine etmesi gerek. Beşiktaş'ın Valbuena'ya önlem alması ve bunun da işlemesi halinde Fenerbahçe nasıl oynar bunun cevabını veremiyorum. Çünkü bunun ipucunu 5 haftada göremedim. Beşiktaş'ta ise sadece derbi değil her maç için söyleyebilirim Talisca anların oyuncusu. Sonuç değiştirmede önemli. Beşiktaş adına öne çıkan isim Talisca olur. Ve tabii ki oyun kurmada da Oğuzhan ile Atiba.

***

Fenerbahçe yenilirse yarıştan kopar mı? Beşiktaş'ın kaybı bu sezon yakaladığı müthiş havayı bitirir mi?

Yarıştan kopmak değil ama 8 puanlık fark gelecek haftalar için handikap olur. Fenerbahçe, geçen sene de bunu yaşadı. Sezon başı kaybettiği puanlar, ilerleyen haftalarında, toparlansa bile yarışa ortak olmasını zorladı ve yaşadığı en ufak kayıplar yarıştan kopmasına neden oldu. Kısaca, Fenerbahçe'nin olası bir mağlubiyeti birçok şeyin gözden geçirilmesini beraberinde getirir. Beşiktaş için baktığımızda kayıp halinde 3 puanı gitmiş olur ki bu çok önemli bir sorun olmaz lig tablosunda.

***

Teknik adamlar için bu derbi nasıl geçer? Öncelik kaybetmemek mi olur? Sizce nasıl bir taktikle sahada olmalılar?

Beşiktaş nasıl oynayacak bu önemli. Çünkü deplasmana gidecek takım o… Şenol hoca, geçen sezon hiç beklenmedik şekilde defansif anlayışı tercih etti. Bugün makas açık ve Beşiktaş'ın oyunu daha önde. Durum böyleyken Şenol hoca yine olağan oyun anlayışının dışında mı oynayacak, kilit nokta bu. Fenerbahçe, kontrollü oyunla birlikte topa sahip olma oyunu oynayacak. Beşiktaş'ın oyun planı, derbinin en büyük açıklayıcısı olacak. Defansif mi yoksa, "Ben daha güçlüyüm, çıkar seni yenerim" mi diyerek oynayacak?

***

Fenerbahçe bu sezon evinde kazanamadı. Beşiktaş ise 12 yıldır Kadıköy'de kazanamıyor. Kadıköy'ün skora katkısı ne olur?

Bir Kadıköy gerçeği var, Beşiktaş 12 yıldır kazanamıyor ama "Ben daha iyiyim" diye oynarsa istatistikler bozulur.

***

Kaynak: Sabah

Gelişmelerden Haberdar Olun

@