Mehmet Demirkol'dan panik uyarısı!!

Fanatik gazetesi yazarı Mehmet Demirkol, Beşiktaş'ın gündemini değerlendirdi.

GÜNDEM 02.05.2017 - 14:48 21.04.2021 - 23:55 Kartal Bakışı

Siyah-Beyazlılar’ın bu derbide Gomezvari garanti bir golcüye ihtiyacı var. Demba Ba bu maçta şans bulursa şaşırmam. Beşiktaş’ın büyük bir avantajı bulunuyor. Başakşehir, Antalya deplasmanında çok zorlanacaktır. Ve puan kaybı sürpriz olmaz. Şenol Güneş’in takımının şampiyonluğu kaybetme olasılığını çok ama çok düşük görsem de panik felakete yol açar.

Profesyonel futbol bir ritim işidir. Beşiktaş, Avrupa ve lig ritmine göre yaşıyordu. Adımlarını engellere göre ayarlayan bir 110 engelli sprinteri gibi. Acı Lyon elenişi sonrası bu ritmin biraz bozulduğunu görüyorum. Bu seviye takımlar için Avrupa’nın lige yorgunluk olarak yanısıdığı klişesi doğru değildir. Bu seviye oyuncular, bu tip hedeflerle canlı kalırlar. Fiziksel ve psikolojik olarak... Geçen yılki eleniş, zamanlama açısından mükemmeldi. Ancak bu sene tıpkı Brugge elenişi gibi yanlış zamana denk geldi.

Zamanlama da zorladı

Bu yanlış zamanlama, Adana maçı sonrası Beşiktaş’ı Türkiye’de en çok zorlayan 2 takımla ardı ardına oynaması gibi bir şanssızlıkla da süslendi. Başakşehir önde basarak Fenerbahçe arkada bekleyip alan daraltarak Beşiktaş’ı zorluyor. Siyah-Beyazlılar’ın bu tip maçlarda Gomezvari garanti bir golcüye ihtiyacı var. Demba Ba bu maçta şans bulursa şaşırmam.

4 hamle işe yaramadı

Şenol hoca, Beşiktaş’taki en formsuz dönemini yaşıyor. İlk Lyon maçından itibaren aldığı kararlar büyük oranda yeteriz kaldı. İlk Lyon maçında 4 ilk 11 tercihi ve sonra yaptığı 4 hamlenin de işe yaramadığını bizzat kendisi söyledi. Başakşehir maçında Emre çıkana kadar takımın yaşadığı savunmadan topu çıkaramama sıkıntısını göz göre göre 2. maçta tekrar yaşaması hiç beklenmedik bir durumdu. Başakşehir’in kalabalık ön alan baskısını kırmak için orta sahaya Gökhan ya da Tolgay’ı ekstra adam olarak monte edip pas istasyonu sayısını artırmak gibi bir yola girmemesi de ağır sonucu getirdi.

Güneş’in formu önemli

Beşiktaş’ın büyük bir avantajı var. Başakşehir, Antalya deplasmanında çok zorlanacaktır. Ve puan kaybı sürpriz olmaz. Ancak asıl önemlisi takımın yeni ritme ayak uydurmaya başlaması ve Şenol Güneş’in formu. Ben şampiyonluğu kaybetme olasılığını çok ama çok düşük görsem de panik her felakete yol açar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@