Mayıslar bizim için başkadır

KartalBakisi.Com yazarı Sema Tuğçe Dikici kaleme aldı.

GÜNDEM 19.05.2015 - 09:52 21.04.2021 - 23:58 Kartal Bakışı

Milletlerin tarihini yazmak zordur. Verdiği hissiyat tarihçinin zaman zaman objektif olmasını zorlaştırır. Bu yüzden bilerek ya da elinde olmayan duygusallıkla işgali fetih, istilayı zafer, sömürüyü keşif gibi yazar tarih.

 

Başkaldırı başarıya ulaşırsa devrim, tam tersi durumunda isyan ve vatana ihanet olur hep. Tarihin bazı dönüm noktaları da vardır ki hangi açıdan bakarsanız bakın tek bir okunuşu, tek bir izahı bulunur. 9.Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa’nın 96 yıl önce, 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkışının da izahı birdir. O gün bir milletin kurtuluşunun başlangıcıdır.

 

Çanakkale’de alınan zafer yokolması kesin gözüyle bakılan bir milletin kolay lokma olmadığını göstermiş, şimdi sıra Anadolu’ya gelmişti. Fedakarlıklarla, kahramanlıklarla gelen bu zaferin yolu Ulu Önder’in 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basmasıyla başlamıştı.

 

Bir milletin yeniden uyanışının sembolü olan bu gün bu yüzden sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün değil, bütün ulusun da doğum günüdür. Ve bir ulusu geleceğe fikren ve bedenen sağlıklı nesiller taşıyacağı için bugün aynı zamanda Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır. Siyasi tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın spor tarihimiz açısından ne anlama geldiği özetle budur. Peki bugünün ulusal bir spor bayramına dönüşme hikayesi ne zaman başlamıştı? Merak etmiş miydiniz hiç?

 

Tarih 1935.

 

O güne kadar tek parti döneminde “jimanstik şenlikleri”, “idman bayramı”, “okullar bayramı” gibi başlıklarla Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde gençlerin ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen kutlamalarından farklı bir organizasyon planlanır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün kurucularından Ahmet Fetgeri’nin öncülük ettiği; Fenerbahçe, Galatasaray ve Güneşspor’un da katılmıyla 24 Mayıs 1935 tarihinde Fenerbahçe Stadı’nda “Atatürk Spor Günü” düzenlenir.

 

Kutlamalar sabahın erken saatinde Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlar. Kulüplerin sporcularının yanı sıra 20.000’den fazla seyircinin tribünlerdeki coşkusu ve Ulu Önder’e bağlılığı Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün kurucularından Ahmet Fetgeri Aşeni’yi farklı bir düşünceye yönlendirir Kutlamaların hemen ardından gerçekleşen Spor Kongresi’nde kürsüye çıkan Beşiktaş Başkanı uzun zamandan beri tasarlamakta olduğu bir spor projesini, kardeş kulüpler Fenerbahçe ve Galatasaray ile coşkulu bir katılımla gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirir önce. Ve ardından Türk Gençliği’nin Ulu Önder Atatürk’e olan sevgi ve saygısını gösterebilmesi için bir vesile olan bu birlikteliğin “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında ve her yıl yapılmasını teklif eder.

 

Kabul olması hallinde de bu kararın sadece Beşiktaş Kulübü’nün değil, bütün kongrenin onuru olacağının da altını çizer. Salondaki alkış seslerinin ardından Ahmet Fetgeri’nin bu önerisi kısa zamanda Atatürk’ün de onayı ile resmileşerek Türkiye Cumhuriyeti gençliğinin ve Türk sporunun ulusal bayramı olur. 1981’den itibaren “Atatürk’ü Anma” günü olarak da kutlanan bu bayram Milli Mücadele’nin başlangıcını, sporun Türk gençleri ve gelecek nesiller için önemini sembolize etmenin yanında her fırsatta Atatürk’e bağlılığını dile getiren bir camianın göğsünü kabartarak gelecek nesillere anlatacağı bir onurdur da. Bu yüzden bizim için mayıslardaki şampiyonluklardan çok daha önemli ve kıymetlidir.