Güntekin Onay, Beşiktaş’ın yeni sağ beki Daniel Opare’yi yorumladı.

“Potansiyelli bir oyuncu olarak görülen Ganalı beklentilere karşılık veremedi. Ancak hâlâ 24 yaşında. Sürekli oynarsa çıkış yapabilir.” 
 
“Atletik, çabuk ve tekniği de iyi. Ofansif katkısı olacaktır fakat defansif yönü çok güçlü değil. Öğrenmesi gereken şeyler var.” 
 
“İlk 11’e koy, takımı taşısın niteliğinde bir transfer değil. Geleceğe yatırım yapılan, büyüyebilecek bir oyuncu.”
 
OPARE uluslararası futbol piyasasında tanınmış bir oyuncu. Bunun nedeni Gana U20 Takımı’yla dünya şampiyonluğu yaşaması. Öyle ki Real Madrid’in potansiyel görüp kadrosuna kattığı ve ikinci takımında oynattığı bir futbolcu. Beklenen patlamayı yapamayınca Belçika’ya Standart Liege’e gitti. Standart onun için doğru bir kulüptü. Birçok yeteneği keşfeden ve yetiştiren bir kulüp Liege. Belçika’da Opare yeniden kendini buldu ve genç yeteneklerin vahası Porto, Opare’ye yatırım yaptı. Ancak Porto A Takımı’nda hiç şans bulamadı. 
 
BiRAZ ZAMANA iHTiYACI OLACAK
 
İNGİLİZLER’İN ‘prospect’ dedikleri, gelecek vaad eden, potansiyelli bir oyuncu olarak görülen Opare, hiçbir zaman beklentilere karşılık veremedi. Ancak hâlâ 24 yaşında. Eğer sürekli forma giyerse kendisinden beklenen çıkışı nihayet yapabilir. Atletik bir oyuncu. Sürati ve çabukluğunun yanı sıra tekniği de iyi. Ofansif oyuna katkısı olacaktır. Ancak savunma yönü çok güçlü değil. Öğrenmesi gereken şeyler var. Pozisyon bilgisi ve kademe anlayışı da bunların başında geliyor. 
 
BU transfere iki açıdan bakmak lazım. Birincisi; ‘ilk 11’e koy oynasın’, ‘takımı taşısın’, ‘beklentiye cevap versin’ niteliklerinde bir transfer değil. Zamana ihtiyacı olacaktır. 
 
İKİNCİ bakış açısıysa; maliyeti olmayan ve geleceğe yatırım yapılan, büyüyebilecek bir futbolcu. 
 
Maxi daha doğru olurdu
 
KANIMCA Beşiktaş tecrübesiyle, kalitesiyle kendini ispat etmiş, daha hazır bir futbolcu transfer etmeliydi. Şampiyonluk yarışı için Benficalı Maxi Pereira tipinde bir oyuncu tercihi daha doğru olurdu. Slaven Biliç daha dengeli, savunma yönü güçlü, topla giden değil, desteğe giden tipte kanat bekleri seviyor. Opare bu anlamda da Biliç’in kafasındaki şablonda ikinci planda kalacaktır.