Everton'a satılan Cenk Tosun hakkında Türkiye’de, “Beşiktaş çok iyi bir satış yaptı. Cenk Tosun bu parayı etmez. Değerinin üstünde bir paraya satıldı” gibi olumsuz yorumlar yapılsa da İngilizler bu konuda farklı düşünüyor.

Everton’un geçmişte formasını terletmiş sembol isimlerinden Don Hutchison övgüyle bahsettiği Cenk’in çok uygun bir bedelle alındığını söyelid. Hutchison, “Premier Lig’de 10 gol barajını geçemeyen oyunculara 50 milyon pound ödeniyor. Cenk kesinlikle çok önemli işler yapacaktır” dedi. 

***

TAKIMA UYUM SÜRECİ OLACAKTIR 

Cenk’in yeni hocası olan Everton Menajeri Sam Allardyce, yeni yıldızına güvenini şöyle anlattı: 26 yaşında bu özelliklere sahip başka bir oyuncu bulmak imkansız. Premier Lig’de oynama arzusu ve özellikleri onun başarılı olacağını gösteriyor. Bu kalibre ve duruştaki bir oyuncudan gelen işaretler son derece isabetli bir transfer olduğunu gösteriyor. Çok dikkatli bir şekilde onun takıma uyum sağlaması için yardımcı olacağız. Neler yapabileceği konusunda olumsuz yargılar doğru değil. Zamanla neler yapacağını, üretip üretmediğini birlikte göreceğiz. 

***

GOODİSON PARK’TA İZ BIRAKACAK 

İngiliz sitelerinden inews.co.uk’da Cenk Tosun hakkında yer alan geniş değerlendirme yazısında ise özetle şu özelliklerine dikkat çekildi: Son yıllarda Türk Milli Takımı’nın dayanağı. Beşiktaş’ta bir kahraman, efsane. Almanya’dan G.Antep’e transfer olduktan sonra onun için yükseliş başladı. Demba Ba ve Gomez gibi golcülerle stajını yaptı. Mario Gomez ve Zlatan İbrahimovic karışımı özellikleri var. İki ayağını ve kafasını da iyi kullanıyor. Bu onun için büyük avantaj. Tam bir ceza sahası avcısı. Burada başarılı olacağına dair kuşku yok. Şampiyonlar Ligi’nde attığı gol zaten grup aşamasının en iyi golü seçildi. Goodison Park’ta ve İngilizlerin hafızasında uzun süre kalacak izler bırakacağından kuşku duymuyoruz.”

***

THE SUN: "EVERTON, BEŞİKTAŞ'IN GOLCÜSÜNE 4.5 YILLIK İMZAYI ATTIRDI"

The Sun Gazetesi, Beşiktaş'ın geçtiğimiz sezonki şampiyonluğunda büyük katkısı olan Cenk Tosun'un Everton'a 4.5 yıllık imza attığını yazdı. Gazete ayrıca, imza sonrası açıklamalarda bulunan 26 yaşındaki golcünün, "Taraftarlara kendimi göstermek için sabırsızlanıyorum. Tüm yeteneklerimi sergileyip, herkese nasıl bir oyuncu olduğumu göstereceğim. Everton için iyi bir oyuncu olduğuma inanıyorum" sözlerine yer verdi.

***

DAILY MIRROR: "BEŞİKTAŞ'IN GOLCÜSÜ EVERTON'DA"

Daily Mirror ise, Everton Kulübü ve Cenk Tosun'un perşembe günü anlaştığını, dün akşam da anlaşmanın resmiyete döküldüğünü dile getirerek, "Beşiktaş'ın 26 yaşındaki milli forveti Cenk Tosun, 4.5 yıllık anlaşmayı kabul edince Everton'ın yeni golcüsü oldu" ifadelerini kullandı.

***

DAILY MAIL: "CENK TOSUN, LUKAKU'NUN YERİNİ DOLDURDU"

Daily Mail ise, Everton'ın 4.5 yıllığına Cenk Tosun'u renklerine bağladığını belirterek, "Beşiktaş ile 27 milyon pound'luk anlaşma yapan Everton, forvet oyuncusu Cenk Tosun'la sözleşme imzaladı ve sonunda Romelu Lukaku'nun yerini doldurdu" şeklinde yazdı.

Gazete ayrıca, Tosun'un 13 Ocak'ta oynanacak Tottenham maçında Everton formasını giyeceğini vurguladı.

***

Gözden kaçırmayın

Ersin'e çıkış maddeli 4 yıllık yeni sözleşme Ersin'e çıkış maddeli 4 yıllık yeni sözleşme

Kaynak: Akşam - Ntv Spor