Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yaptığı açıklamada, liglerin ertelenme ihtimalinin masada olduğunu belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırının "Alçakça ve insanlık dışı" bir davranış olduğunu söyledi.

 

Bakan Kılıç, TRT Spor'da telefonla katıldığı programda Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Gözden kaçırmayın

Güven Yalçın’da beklenen final Güven Yalçın’da beklenen final

Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırıyı en şiddetli şekilde kınadığını belirten Kılıç, "Başta Fenerbahçe Spor Kulübü'nün tüm yönetici, futbolcu ve gönül verenlerine geçmiş olsun. Hiçbir şekilde sporla, insanlıkla ilgisi olmayan bir olay olduğunu hepimizin açık seçik olarak dile getirmesi gerekiyor" dedi.

Bakan Kılıç, yaralanan şoföre acil şifa, ailesine de geçmiş olsun dileğinde bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

"Valimiz açıklama yaptı. Maalesef yüzüne isabet eden kurşun yarası olduğuna dair elimizde bilgi var. Ne olduğu, tam olarak yapılan incelemelerden sonra ortaya çıkacak. Bu akşam yapılan alçakça saldırı, tamamen bir insanlık dışı davranıştır. Hiçbirimiz bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bunu yapanların da sporla, taraftarlıkla ilgisi yoktur. Tüm spor camiamızın, medyasından yöneticisinden futbolcusundan herkes bir olarak, beraber olarak karşısında en şiddetli ve birlik beraberlik içinde durmamız gerekiyor."

 

Olayın faillerinin en kısa zamanda emniyet tarafından yakalanacağına olan inancını dile getiren Kılıç, "Sayın Emniyet Müdürümüz ve Sayın Valimiz ile görüşmemiz oldu. Cumhurbaşkanımız' ve Başbakanımız'ı bilgilendirdik. Bunu yapanların en kısa sürede ortaya çıkması lazım. Emniyetimiz şu anda çalışıyor. Bunu yapanların kim olduğu ortaya çıktıktan sonra tüm resim ortaya çıkacak" diye konuştu.

6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un "çok doğru ve en iyi şekilde" uygulanması gerektiğine dikkati çeken Bakan Kılıç, şunları kaydetti:

"Bu sezon içinde statlarda şiddete yönelik hareketlerde bulunanlar da cezalar alıyor. Elektronik bilet sayesinde statlara girişleri engelleniyor. Bu tip olayları hiçbirimizin görmek istemediğini biliyorum. Yönetici, futbolcu veya herhangi bir görev yapan kişilerin bunları kabul etmediğini ve istemediğini biliyoruz. Futbolla ve sporla alakası olmayan bu kişilerle aramızdaki mesafeyi en fazla şekilde artırmamız gerekiyor. Bunları hiçbir yere almamalıyız. İnsanlıkla açıklanamayacak bir takım hareketler yapılıyor. En şiddetli şekilde bunun tepkisini vermemiz gerekiyor. Burada medyaya da büyük görevler düşüyor. Birlik içinde, buna karşı en ağır şekilde tepkimizi göstereceğiz ve inanıyorum ki bundan sonra böyle olaylar yaşanmayacak."

 

LİGLER ERTELENECEK Mİ?

 

Liglerin ertelenmesinin söz konusu olup-olmadığı yönündeki NTV Spor'dan gelen soruya ise Bakan Kılıç, "Şu anda olay çok sıcak. Tabii ki hiçbir olasılığı dışlamıyoruz. Her türlü olasılık masada" şeklinde yanıt verdi.