Ömer Çelik kaleme aldı...

Beşiktaş, Erciyes ve Fenerbahçe mağlubiyetlerinin ardından Başakşehir ve Kasımpaşa’yı mağlup ederek ligde üst üste ikinci galibiyetini aldı ve alfabetik olarak da olsa yeniden liderliğe yükseldi.

Demba Ba’nın sezon başında yaşadığı sakatlık sonrası form grafiğinin giderek artması bunda büyük etken. Son yılların en iyi transferi olduğu istatistiklere de yansıyor.

Bunun yanında Sosa’nın takıma pozitif etkileri gitgide kendini göstermeye başladı.

Sosa, Türkiye Ligine göre çok fazla takım oyuncusu ve maksimum seviyede zeki. Bu özelliklerini tecrübesiyle harmanlayarak Beşiktaş’ın zaferlerinde kilit adam haline gelebilir.

Necip Beşiktaş’ta oynar mı, oynamaz mı? Nerede oynayabilir? Derken onun için en ideal yerin stoper olduğunu son maçta gösterdi. Beklenenin aksine çok iyi maç çıkarttı, zaman zaman o bölgede denenebilir.

Atiba ve Veli’nin mücadeleci ivmesi, Kerim’in ilk 11’i zorlayacak seviyeye gelmesi, Cenk’in kalede güven vermesi diğer önemli artılar.

Beşiktaş bu sezon geçen yıl yaşanan bazı sorunların önüne geçmeyi başarıyor. Öne geçtiği maçta skoru tutabilme, geriden gelip maç çevirme ve kötü oynayarak da kazanabilme takımın kimyasına sinmeye başladı.

Bilic 1,5 yıldır takımın başında ve bu artıların yanına; seri galibiyetler alabilen, en azından bir şekilde devreyi lider kapatacak formülü bulmalı.

Beşiktaş yönetiminin çözmesi gereken birkaç kritik mesele şampiyonluk yolunu açar;

Sezon sonuna kadar hangi statta oynayacağını en geç ligin devre arasında netleştirip, göçebe yaşam tarzından kurtulmak. Keza bu durumun belirsizliği motivasyon kaybı yaşatır.

Sezon sonu sözleşmesi bitecek olan oyuncular ile mukavele imzalayıp imzalamayacağını devre arasına kadar netleştirmek. Geçtiğimiz yıl Almeida ve Fernandes’te yaşanan sorunların önüne geçmek açısından bu konu önemli.

Mevcut kadro 3 kulvarı birden kaldırmaz. Türkiye Kupası’na gerekirse sadece A2 takımı ve oynayamayanlardan oluşan kadrolarla çıkmak. Kadro dar ve bazı oyuncular özellikle çok önemli. Ciddi bir sakatlık daha önemli kulvarlardan edebilir.

Gözden kaçırmayın

Wout Weghorst kimdir? Beşiktaş, Weghorst'a imzayı attırıyor Wout Weghorst kimdir? Beşiktaş, Weghorst'a imzayı attırıyor

Devre arasında tecrübeli ve kısa vadeli katkı sağlayabilecek bir sağ bek ve bir orta alan oyuncusunu takıma kazandırabilmek.

Beşiktaş’ın liderliğinin daimi olması dileğiyle..

Saygılar

Ömer Çelik  twitter.com/celikomer_