Lider devam ediyor

Önder Özen kaleme aldı.

GÜNDEM 29.12.2014 - 13:40 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

Beşiktaş deplasmanda Torku Konyaspor karşısındaydı. İlk yarıyı 1-0 önde kapatmasına karşın alıştırdığı oyunun uzağında kalan bir Beşiktaş izledik. Neden?

 


Problemler vardı. Maç öncesinde de, oynanırken de. Maç öncesiyle başlayalım. İki haftada 10 gol yemiş bir Konya vardı. Böyle zamanlarda karşınızda ‘limit kuvvet’ görürsünüz. Problemdir bu. Maç başlar başlamaz gördük. Konya neyi var neyi yoksa ortaya koydu. Stoperleri rahat bırakan ama top orta alan oyuncularına geldiği anda sert baskı yapan bir takım vardı. Bu Beşiktaş’ı oyun pratiğinden uzaklaştırdı. Bu da problemdir. Beşiktaş ilk defa ne topla ne de koşuyla saha boşaltamadığı bir 18 dakika oynadı. Saha boşaltamamak da problemdir. Bu problemler arasında kendisi başlı başına problem kaynağı sanılan Töre, Beşiktaş’ın problemlerini çözüverdi. Sonraki 10 dakika tam bir karmaşa izledik. Konyaspor ‘acaba yine mi’ sorusuyla baş başa kaldığı bu 10 dakikada baskısına devam etse de artık konuk takım oyunun ortağıydı. Yarım saat bittiğinde ev sahibi oyunda üstünlüğü aldı ancak üretkenlik sorununu aşamadı. Budur devrenin özeti.

 


İkinci yarıda bol malzeme vardı. Nereden başlanmalı?


Ben yine ısrarla oyun derim. 50-58 arası Konya kuvvetli baskıyla kaleye gitmeye çalıştı. Kale önüne topu getiremese de dışarıdan attığı etkili şutlar var. Mehmet Güven’in topu da üst direğe vurdu. Ancak Beşiktaş baskıyı yine golle kırdı. Olcay’ın akıllı kafa pasına Sosa’nın güçlü volesi durumu 2-0’a getirdi. Sonrasında 84. dakikaya kadar düşük kalitede bir mücadele izledik. Beşiktaş ipleri eline aldığı bu bölümü akıllıca geçti. Bitime 6 dakika kala Torje ceza sahası içinde Serdar’a bir faul yaptı. Halis Özkahya penaltıya hükmetti. İlginçti. 30 saniye sonra ise kafayı Atiba’nın parmak ucuna takmış olmalı ki 9.15 m uzaklığı sağlayamıyorum diye ikinci sarı ve kırmızı gösterdi. Oysa Atiba’nın 1 metre yanında Konyalı Recep de 18 yayının üzerindeydi. Onu değil Atiba’yı görmesi ‘9.15’i sağlama’ fikrini çürütüyor. İlginç. Kabze’nin penaltı golü durumu 2-1’e getirdikten sonra başka gol görmedik ve bu üzücü maç böylece bitmiş oldu.


Üzücü mü?


Evet üzücü. Aykut Kocaman her şeye rağmen doğru oyunu oynatmış. Konya ligimizin tempo standardının üzerine çıkmış. Kaybediyor ama çirkinleşmiyor. Ölçüsünü ve saygınlığını koruyor. Ona binlerce tebrikler. Beşiktaş yorgun ama ciddiyetini korumuş. İyi oynamasa da hakkıyla kazanmış. Ancak Özkahya’ya söyleyecek bir şey bulamıyorum. Bana ilk defa hakem yazdırıyor. Ne diyeyim; üzücü işte.


BEŞIKTAŞ BÜYÜYOR


Beşiktaş ciddiyetini ve konsantrasyonu aşırı yorgunluğa rağmen koruyor. Oyunu kazanamayacağı zamanlarda maçı kazandıracak çözümleri var. Bu büyümedir.


KONYA’YA SABIR GEREK


Konyaspor yine kaybetti. Ancak yolu yanlış değil. Maçları kaybetseler de oyunları kaybetmiyorlar. Sabırlı olurlarsa sonucunu alırlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@