Kural Hatası Var! 'Tekrar Şart'

Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan derbi sonrasında kural hatası tartışması sürüyor. Beşiktaş maçın tekrarı için itirazda bulunsa da bu konuda fazla ümitli değil.

GÜNDEM 28.03.2015 - 02:45 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

Beşiktaş Genel Sekreteri Ürkmezgil, “Kural hatası nedeniyle derbinin tekrar edileceğini sanmıyoruz. Birtakım şeylerin idare edileceğini düşünüyoruz” dedi. Emre ile Aydınus’un ceza alması gerektiğini söyledi.

 

Beşiktaş, Emenike’nin derbide formasını çıkarıp, sahayı izinsiz terk etmesi ve yine izinsiz olarak oyun alanına dönmesini ‘kural hatası’ olarak niteleyerek, tekrar için önceki gün federasyona başvurdu. Beşiktaş Genel Sekreteri Ahmet Ürkmezgil, “Kural hatası nedeniyle tekrar verileceğini sanmıyoruz. Birtakım şeylerin idare edileceğini düşünüyoruz” dedi. Ürkmezgil esas dertlerinin Emre Belözoğlu ile maçın hakemi Fırat Aydınus’un cezalandırılması, Aydınus’un sezon sonuna kadar maçlara atanmaması olduğunu söyledi.

 

"KURAL HATASI VAR, TEKRAR ŞART"

 

MHK Eski Başkanı ve hakem hocası Ertuğrul Dilek ise derbideki Emenike olayını yorumladı: “Ortada bir kural hatası söz konusu. Ancak Merkez Hakem Kurulu kendi hakemini koruyacaktır.”

 

İşte Dilek'n o sözleri: Emenike formasını çıkarıp taraftarı protesto etti. Bu bir sarı kart. Daha sonra izinsiz dışarı çıktı. Bu da bir sarı kart. Ardından izinsiz sahaya girdi. Bu da sarı kart. Arka arkaya 3 sarı kart verilmesi lazım. Verilmemiş olması da bir kural hatası. Ancak Merkez Hakem Kurulu hakemini koruyacaktır. Ya Fırat Aydınus’un yaşananları görmediğini ya da Emenike’ye izin verdiğini söyleyeceklerdir. Bunun birini ifade ederlerse maç tekrar olmaz. Büyük ihtimalle de böyle olacak. Eğer derbi tekrar edilirse Aydınus’un ceza alması gerekecek. Bu zor bir ihtimal olarak duruyor. Çünkü bu durumda MHK’nın UEFA ile karşı karşıya kalma durumu ortaya çıkabilir.