Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ile Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Fikret Orman, yeni Kulüp Lisans Talimatı'yla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Nihat Özdemir'in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Göreve başladığımızdan günden itibaren kısa sürede çözüme ulaştırdığımız konulardan bir tanesi kulüp lisans talimatnamesidir”

“UEFA Başkanı Ceferin ile görüştük ve lisans sistemini anlattık. Kendisi de beğendi. Federasyon olarak Türk Futbolu için varız, geleceğimiz için önemli adımlar atıyoruz”

“Federasyon olarak yeni bir denetim modeli getirmiş durumdayız. Sezonluk denetimin yanı sıra kulüpler bağımsız denetimciler tarafından da denetlenecek. Sezon sonu yaptığımız denetimler artık her zaman yapılacaktır. Lisans talimatlarını harfiyen uygulayamacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Denetimleri, takımların harcama ve limitlerini belirleyip web sitemizden de aktaracağız. Takımlar için harcama limitleri koyacağız. Bu limiti aşan kulüplerin yeni futbolcu lisansı çıkarılmayacak."

"Ağustos ayında kulüplerimizden bilançoları alacağız. Kulüp lisans kurulu 1 hafta içinde bunları inceleyecek ve harcama limitlerini belirleyecek. Limiti aşanlara puan silme cezası da dahil önemli cezalar verilecek. Kulüp Lisans Kurulu'ndan çıkan kararın geri dönüşü yoktur.Kulüplerimiz bunu iyi bilsinler. "

"Bütün hesaplamalarımız Türk Lirası üzerinden yapılacaktır. UEFA, kulüpler ve Bankalar Birliği ile görüşerek lisan talimatlarını oluşturduk"

Gözden kaçırmayın

Güven Yalçın’da beklenen final Güven Yalçın’da beklenen final

Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman'ın açıklamalarından dikkat çekenler şöyle: 

"Kulüplerin geldiği noktalar belli. Özellikle şampiyonluk yaşamış tüm kulüpler maddi sıkıntılar içinde. Senelerdir bu şekilde devam ediyor. Bugünden itibaren her takım bütçeleri içinde kalmak durumunda. Lisans talimatına uymayan olursa cezaların ağır olacağını hem ben hem de başkan ifade etti"

"Yeni çıkan Lisans Talimatnamesi kulüplere 2 yıllık süreç veriyor. İlk yıl limiti %30, ikinci yıl %15 aşabilme imkanı veriyor. Çünkü herkesin elinde kontratlar var. Bunları hemen elinden çıkartamayabilirsiniz."

TRT Spor