Beşiktaş’ımızın kuruluşundan 50 yıl sonra 1953’te Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde kurulan Moymulspor Kulübü’nden bahsediyorum. Beşiktaş Dergisi’ni takip eden taraftarlarımıza “Moymulspor” ismi tanıdık gelmiş olabilir. Zira 2008 yılında “Kütahya’da Küçük Beşiktaş” başlığıyla yer almıştı. 

Beşiktaş’ımız gibi siyah-beyaz renklere âşık, “karakartal”ın asaletini kendilerine arma ve sembol edinen bir kulüp Moymulspor.

Yönetiminden, teknik ekibine, futbolcusundan, taraftarına farklı renklere gönül vermiş olsalar bile onları birleştiren iki renk var: O da siyah-beyaz.

64 yıllık mazisinde, yerelde nice başarılara imza atmış olan kulübün bu yıl bir farklılığı var: Tarihinde ilk defa Bölgesel Amatör Lig’e çıkacak olmanın heyecanını yaşıyorlar.

İki yıl önce İbrahim Sarızeybek’in başkanlığında yönetimi devralan genç ve dinamik yönetim, iki yıl art arda bir üst lige çıkma başarısı göstererek bütün dikkatleri üzerinde topluyor.

23 hafta sonunda 1’er beraberlik ve mağlubiyet haricinde taraftarına hep galibiyet sevinci yaşatan Moymulspor; 23. haftada, ligin bitmesine 3 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti ve Bölgesel Amatör Lig’e şimdiden adını yazdırdı. Ne garip tesadüftür ki şampiyonluğunu ilan ettiği gün mart ayının 19’una denk geldi. Yani 19.03

Şampiyonluk maçı sonrası düzenlenen coşkulu konvoy ve tabii ardından kutlamaların adresi Moymul “Çarşı”sı. Kısmen yıkılmış da olsa “çarşı”nın önemi de büyük Moymulspor için.

İsmini, bulunduğu mahallenin isminden alan Moymulspor, “mahalle takımı” olmaktan rahatsız değil; ama bunun dezavantajlarını da fazlasıyla yaşıyor. Özellikle maddi destek anlamında mahalle halkı kulübü sahiplenmiş ve kenetlenmiş durumda; ancak bu yeterli olmuyor. Mahallenin desteğinin de ötesinde bir desteğe ihtiyacı var. Önümüzdeki sezon Bölgesel Amatör Lig’e çıktığında giderlerinin de artacağı düşünülürse “karakartal”ın yüksekten uçmaya devam etmesi için güçlü bir rüzgâra ihtiyacı olduğu muhakkak.