Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, corona virüs ile ilgili flaş açıklama yaptı. Kara, büyük oranda iyileşmeler olduğunu ancak bu virüsün akciğerde hasarlar bıraktığını söyledi ve futbolcu örneği ile riskinin önemini anlattı.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ın hedefindeki iki yerli! Beşiktaş'ın hedefindeki iki yerli!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, dünyayı etkisi altına alan ve küresel salgın ilan edilen yeni tip Koronavirüs'ün (Kovid-19) hafife alınabilecek bir hastalık olmadığını belirterek, hastalık sonrası akciğerlerde hasar bıraktığını söyledi. Kara, evdeki izolasyonun yeterli olmaması durumunda, bir sonraki basamağın sokağa çıkma yasağı olacağını ifade etti.

Ateş Kara, NTV'de katıldığı canlı yayında Türkiye'nin yeni tip Koronavirüs'le mücadelesinin doğru ve yerinde olduğunu söyledi.

FUTBOLCU ÖRNEĞİ

Yeni tip Koronavirüs'ün hafife alınmaması gerektiğini belirten Kara, "Bu hastalık ağır bir hastalık. Bu hastalık ölümcül bir hastalık. Yani insanların kendilerini iyi hissetmeleri gerekebilir ama şunun altını bir kez daha çizelim. Bu hastalık gerçekten ağır gidiyor, evde kalmamız gerekiyor.

Hastalıktan evet doğru büyük kesim iyileşiyor ama iyileşenlerin de akciğerlerinde hasar bırakıyor. Yani bir futbolcu bu hastalığı geçirdikten sonra hayatının kalan kısmında futbol oynayamama ihtimali çok yüksek." ifadelerini kullandı.

İtalya'nın başta hastalığı hafife aldığını kaydeden Ateş Kara, "İtalya dedi ki; 'Bu hastalık hafif bir hastalık. Gripten farklı değil. Hastalık hafif geçiriliyor. Buna bağlı olarak da ölümler az oluyor'. Bizim bunu deme hakkımız yok. Singapur ne yaptı. Ona bakalım. Singapur şunu yaptı. Bu hastalıktan benim ülkeme giriş oldu. Bunun temaslısı var. Siz evde oturacaksınız. Evden dışarı çıkmayacaksınız. Çıkarsanız, yabancıysanız oturma izninizi iptal ederim. Yerliyseniz, vatandaşlıktan atarım. Bu kadar netti. 2 kere siz "Eğer evde oturun" dediğimde buna uymuyorsanız, 1.'sinde 3 bin Singapur dolar'ı, 2.'sinde vatandaşlıktan çıkarma. Radikal yaklaştı ve inanılmaz bir başarı elde etti. İtalya başlangıçta hastalığın hafif olduğunu düşündü. Bu kadar ağır gitmeyeceğini düşünerek hareket ettiler. Gençler de iyileşiyor dendi. Ölümler az dendi. Bunu diyerek bugünkü gördüğümüz noktaya geldi. Belki gençlerde ölüm az olabilir vatandaşlar arasında korku yaratmamamaz gerekiyor olabilir. Korkmamamız ama mutlaka önlemler almamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.