Akıl dağıtılırken bazı insan benzeri yaratıkların yaşadıkları dünyada insanlara kirlilik adına nasiplendiklerini düşünmekteyim.

Ben kendi alanımda Meslektaşım ve zamanında öğrencimiz olma desteğimde tuttuğum T. Direktör Şenol Güneş'in başından geçirdiği kazayı da üzüntü ile görmekten acı çekiyorum !Kendisine geçmiş olsun dileklerimle beraber değerli ve başarılı insanlara karşı girişilen çok önemli bir saldırı olduğunu düşünüyorum.Bu bir provokasyondur ve Futbola indirilen darbenin son kirliliğidir!

Futbolumuzun içinde önemli görevlerde iken çeşitli oyunların tezgahlandığını ve bunları yapanların  saha  içinde ve dışında da  kirli şekilde sürdürülmesinden şikayetçi olduğum ve dillendirdiğim için " ÇOK KONUŞUYOR!"diyerek beni susturmaya çalışanlarla da mücadele verdim .Sonuçta onlar her türlü senaryolarını sürdürdüler ve beni adeta  dışladılar .Yani  geçmişte de buna benzer bir çok senaryonun çizilmesinin sonunda arka çıkanların şimdi farklı yorumlarına imkan vermeyecek gerçek geldi çattı .!DENİZ BİTTİ!

Gözden kaçırmayın

Giacomo Bonaventura transferde liste başında Giacomo Bonaventura transferde liste başında

Çok değil 3-4 yıl öncesine kadar Beşiktaş'ı saf dışı yapma fikri ile  "İKİ BÜYÜK YETER!" diyenler gelen başarılar, şampiyonluklar sonucu VE ÜÇ BÜYÜKLER GERÇEĞİ KARŞISINDA sustular geçici olarak !Bu durum sadece Beşiktaş'a karşı değil; aynı zamanda kendi futbolcumuza, gencimize futbolumuza indirilen bir darbe oldu !.Bundan nemalananlar olmuştur .Sustular! Susturdular ve başarılı kişileri saf dışı bıraktılar.Bazen ortamdan kaçmak ve kendimizi unutturmak veya unutturulmak zorunda kaldık.Futbol Endüstriyel olunca her şeyin daha iyi olacağını sandık !.Oysa alt yapısı olmayan bir boşlukta hızlı bir süreç yaşanıyor.Çığ gibi büyüyen sorunlar,hesapsız  harcamalar,haksız  rekabet ve sonuçta HAKSIZ  ENGELLERİN olağan olduğu sıkıntılar gözümüzün önünde çalınan düdükler ve aidiyet kokan yorumlar futbolumuzu berbat etti .Hangi düzeyde bakılırsa bakılsın futbol bizim elimizden kaydı!

Bu tür yorumlar ve hatırlatmalara gerek yok!O kadar çok hatalar yapıldı ki !Sonuçta dün geceki mantık dışı duruma gelindi ve kirlilik yakayı net biçimde herkesin kabul edeceği şekilde ele verdi!

Çok garip olan da Fenerbahçe'nin lehine giden bir sürecin 10 kişi kalan Beşiktaş karşısındaki avantajını yok etmek isteyenlerin intikam senaryosu ve Beşiktaş'a özellikle kendi başarılı insanımız T.Direktörümüz Şenol Güneşe karşı girişilen saldırı ve planlı dağılan, insanlıktan uzak kulüp taraftarı olma şansı bulunmayan teröristlerin korner köşeleri ve Beşiktaş kulübesi arkasına yerleştirilmiş olmalarının sanki organize görüntüleriydi.!.Şu gerçek var! Stada aslında giren kimse biletsiz ve kaçak giremez.Ben akreditasyon yokken görevli de olsam giremezken nasıl oluyor da birilerinin girme imtiyaz oluyor!? Konuya buradan başlamak ta yarar var!.Stada yerleştirilen güvenlik kameraları artık işe yaramalı ve bu kişiler gereken cezayı almalıdır!Sahada en aklı başında takımını yönetmeye çalışan Şenol Güneşe sandalye fırlatan kişi  cinayet suçundan gereken cezayı almalıdır!Futbol federasyonu çok belli ve hakemin doğru verdiği karar sonucunu hemen açıklamalıdır!

Geçmişten gelen sorun olacak ve bölgeleri birbirine düşürecek sözler, yapılar ve saçma rekabetlerden kaçınılmalıdır.Yayıncı kuruluş ve tüm toplumsal yorum yapanlar gözden geçirilmelidir .Konuşma ve itici ,tahrik edici, adaba sığmayan söylemlerle ekrana çıkanların biliyorlarsa sadece futbolu yorumlamaları(!) sağlanmalıdır.. Genç kuşaklara şans oyunları ile rekabet getiren ve bazı futbolculara imtiyaz tanınan görüntülere sebep olan hakem imtiyazına son verilmelidir.Hatalı da olsa futbolcuların hakem kararlarına toplumu tahrik edecek görüntü verip tribünleri tahrik etmelerine izin verilmemelidir. Yoksa futbol elden gidiyor !Kimin başarılı olduğu değil; futbolun bir oyun olduğu ve bunu sanat düzeyinde sunacak oyuncularla izleyenlere mutluluk getirilmesi sağlanmalıdır.Gizemli sözlerle yenilgilerini toplumu tahrik edecek şekle çeviren konuşmalara meydan verilmemeli  ve basın da bu anlamda bilinçlendirilmelidir.Sistemin kendisi gözden geçirilerek kendi ürünlerimiz olacak gençlere eğitim ve kadrolara yerleştirilmeleri aynı zamanda Milli takımın da seviye kazanmasına yardım olacak futbol ekolüne sahip çıkılmalıdır.Kimin şampiyon olacağı veya kimin küme düşeceğine değil ;sahada ki futbolla kendi kaderini çizen ve anlamda tavizsiz eğitici teknik adamlara sahip çıkılmalıdır .Ortalıkta gezen ve elinden tuttuğu yaşlı futbolcuları taşıyanlara izin verilmemelidir!

Ve unutulmamalıdır .Futbolun temel taşları profesyonel kulüplerdir.Üç büyüklerin gücü, taraftarı kabul edilerek sportif rekabet dışında birbirlerine daha samimi yaklaşılacak ortama ihtiyacımız vardır .Teknik adamlar,sporcular kimsenin saldıracağı ve kafası yarılacak kişiler değildir.Onlar da futbolu sevenler için vardırlar. Sorumluluklarını unutmadan tribünlerle empati kurmalıdırlar.Hakemlerin baskı altından çıkıp kendi kararlarını rahat vermeleri ve yerden yere vurulan sözde dostları tarafından eleştirilerden arınmaları sağlanmalıdır.Yani açıkçası sorun büyüktür! UEFA ve FİFA nezdinde şu anda ki görüntümüzden uzaklaşıp borçlarından planlı olarak hedefi belli kulüp yöneticilerin Futbol  Federasyonun kriterlerine bağlı olarak acil bu kirlilikten uzaklaşma savaşına girmeleri ve kimsenin gözünün yaşına bakmadan bu kötü durumdan sıyrılma çabasına girmeleri şarttır .Zira Patagonya futboluna ulaşmamıza bir şey kalmadı!

Adnan Dinçer / Kartal Bakışı