Kerküklü Kartallar Kuzey Irak, dünyanın karşı çıktığı referandumla gündeme otururken, sıkıntılı coğrafyada güzel şeyler de oluyor. Kerkük’te ‘1903 Karakartallar Derneği’nin desteğiyle yeniden canlanan Beşiktaş Futbol Takımı, Türkmen çocukları için ‘g

Irak, referandum sonrası zor bir süreçten geçiyor. Kuzey Irak’taki halkın bir kısmı gerçekleştirilen referandumun sancılarını çekerken, diğer tarafta hâlâ terör örgütü DAEŞ’ten kurtulmak için mücadele verenler var. Kuzey Irak’ta hayat, altüst olan tüm dengelere rağmen her zamanki karmaşasında devam ediyor. İşte böyle bir zamanda “Kerkük’te iyi şeyler de oluyor” dedirtecek güzellikte bir spor okulunun varlığı, umut oluyor bölgede yaşayan çocuk ve gençlere. Kerkük’te 1964 yılında kurulan Beşiktaş Futbol Takımı, 1903 Karakartallar Derneği’nin yardımıyla yeniden şaha kalkmış. Kentte yaşayan 600 öğrenci ve sporcuya forma hediye eden 1903 Karakartallar Derneği, başarılı öğrencileri İstanbul’daki tesislerde ücretsiz eğitiyor. 

***

Stratejik Kerkük

Irak topraklarındaki gezimizde iki milyonun üzerindeki nüfusa sahip, “paylaşılamayan” kent Kerkük’teyiz. Bu kentte Araplar, Türkmenler ve Kürtler’den oluşan farklı etnik - mezhepsel gruplar bir arada yaşıyor. Kerkük, Irak için yalnızca tarihsel ve kültürel açıdan değil; Bağdat’ın 250 kilometre kuzeyinde oldukça stratejik bir noktada konumlanması nedeniyle de büyük önem arz ediyor. 
Ancak burayı vazgeçilmez kılan asıl şey, Irak petrolünün yüzde 40’ının burada çıkarılıyor olması. Referandum sonrası gerginliğin oldukça yoğun hissedildiği, halkı tedirgin eden olayların yaşandığı, çatışmaların göbeğindeki Kerkük’te hayat tüm olumsuzluklara rağmen akıp gidiyor. 

***

Gözden kaçırmayın

60 dakika 9 kişi oyanayan Beşiktaş, İzmir'den 3 puanla dönüyor 60 dakika 9 kişi oyanayan Beşiktaş, İzmir'den 3 puanla dönüyor

İyi şeyler de oluyor

Öyle ki gerilimli siyasi ortam ve çatışmalar bir yana “Kerkük’te iyi şeyler de oluyor” dedirtecek türden olaylar yaşanıyor. Bahsettiğimiz, Türkmenlere umut olan bir spor kulübü. Geçen yıl 1903 Karakartallar Derneği, ‘Kerkük’e Eğitim ve Dayanışma Seferi Projesi’ kapsamında 600 öğrenci ve sporcuya Beşiktaş forması ile çeşitli hediyeler vermiş, bu da Türkmenler arasında büyük sevince yol açmıştı. 
Derneğin, 1964’te kurulan Beşiktaş Kerkük Spor Kulübü’ne de destek vermesi, ikinci ligde top koşturan futbol takımından, uluslararası müsabakalarda mücadele eden kadın güreş takımına kadar 7 branştaki sporcuları heyecanlandırdı. Kulüp Başkanı Faik Cemil’in dediğine göre Beşiktaş’ın desteği sporcular arasında doping etkisi yaptı.

***

54 yıllık büyük aşk

Beşiktaşlıların Kerkük’e destek vermesinin kendileri ve özellikle bölge çocuklarına büyük moral olduğunu belirten Kerkük Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Faik Cemil şunları söyledi: “Kerküklü Türkmenlerin Beşiktaş sevgisi 54 yıl önce başladı. Büyük badireler atlattık. Savaş ve çatışma ortamından kurtulmanın yolunu spor ile üzerinden atan gençlerimizin büyük çoğunluğu Beşiktaş’ı destekliyor. Sıkıntılı günlerimizde Beşiktaş’ın yine yanımızda olması ve çocuklarımıza formalar, hediyeler dağıtması bize büyük moral verdi, destek sağladı.” 

***

Diğer kulüplerden de destek bekliyorlar

Başkan Faik Cemil, kendi gençlik yıllarının spordan uzak geçtiğini hatırlatarak şunları söylüyor: “Biz silahla, mücadeleyle büyüdük. Çocuklarımız sporla ilgilensin diye elimizden geleni yapıyoruz. Beşiktaş burada bir okul kurdu. Başarılı öğrencilerimizi alıp İstanbul’da ücretsiz eğitiyor. Bunun için sonsuz teşekkür ediyoruz ancak diğer kulüplerin de yardımlarını bekliyoruz. Sporcularımızın kamp yapması için Türkiye gibi ülkelere gitmesi lazım. Fakat bunu finanse edecek gücümüz yok. Bu konuda destek bekliyoruz.” 

***

1964’te kuruldu semte adı verildi

Kerkük Beşiktaş Futbol Takımı 1964 yılında Kerkük’ün Sarı Kahya bölgesinde kuruldu. Takımın kısa sürede elde ettiği başarılar neticesinde Sarı Kahya bölgesinin bir semtine Beşiktaş adı verildi. Ancak Saddam döneminde formasında taşıdığı ay yıldız nedeniyle kapatıldı. Kerkük Beşiktaş Futbol Takımı 2003 yılında yeniden kuruldu ve Beşiktaş sayesinde turnuvalara katılmaya başladı. Kulüp, futbol, basketbol, voleybolun yanı sıra boks, güreş, tekvando branşlarında çalışmalar yapıyor. Ayrıca Kadınlar Güreş Takımı da kulüp bünyesinde mücadele ediyor.

***

Kaynak: Milliyet