28.09.2015, 07:48

Kazanan Haklıdır Ama...

  Sosa'nın yerine Necip, Oğuzhan'ın yerine, İsmail'i alıp, Quaresma'yı maç boyunca kenarda bekletip, Tosiç'i oyunda tutup, bir de Tosiç'i tutsun diye İsmail'i oyuna sokup maçı kazandı Şenol hoca... Ya kazanamasaydı?
2-0 öne geçtiğin maçı farzet kazanamadın. Düşünsenize olacakları.
O zaman korkak olmakla suçlayacaktık onu belki. Tıpkı Biliç'e 2 sezon önce Kadıköy'de 3-2'yi koruyamadığında yapıldığı gibi. Korkak diyenler o gün skoru korusaydı heykelini dikecekti halbuki.
Bugün aynı kaderi Şenol hoca da yaşayabilirdi.
Quaresma otururken sol öne İsmail'i almasını nasıl yorumlayacaktık kim bilir.
Ersan'ın ilk golde katkısı var belki ama sarı kartına rağmen ve ısrarla kırmızıyı çağıran hamlelerini görmemekle eleştirilecek, bu denli kötü tandeme rağmen, Milosevic ve Pedro'yu neden haftalardır kadronun dışına attığı sorgulanacak ve  Beşiktaş gibi bir takımın yedek stopersiz oynaması bu sefer daha sert cümlelerle yüzüne çarpılacaktı.
Bu maç özelinde Sosa'nın yerine Necip'i almak bugün size doğru bir hamle olarak anlatılıyor ya... 
Ya sonuç böyle olmasaydı? 
O zaman görürdük Anya'yı Konya'yı. Bayramın son günü diri diri kurban ederlerdi hocayı. 
"2-0'ı koruyamamışsın bir şekile 3-2 öne geçmişsin, rakip risk alıp yükleniyor, sen Sosa ile Oğuzhan'ı çıkarıp, yerine Necip ile İsmail'i alıp takımı geriye yaslayacağına, alsana Kerim ile Quaresma'yı"...
Bu yorumlar size de çok tanıdık gelmiyor mu?
Sadece hoca değil, Veli ve Tolgay'ın sakatlığına rağmen o bölgeye adam almayan yönetim de nasibini alacaktı öfke dolu bu tenkitlerden. Transfer Politikasından bitmeyen stada kadar puan kaybının baş sorumlularından biri de Fikret Orman olacaktı.
Ama bunların hiç biri olmadı. Çünkü tabelada 3-2 yazıyordu.
Şenol Güneş, bu galibiyetle Beşiktaş'ın uzun süredir derbi kazanamama geleneğini değiştiren adam oldu. 
Takımı motive ettikleri için Başkan Fikret Orman ve Ahmet Nur Çebi'ye teşekkür etti.
Teknik direktörden, futbolcusuna, taraftardan, yönetime ve malzemecilere kadar... Diye başlayan cümleler kuruldu.
Fenerbahçe gibi lig üstü bir kadro yapısı olan, sadece 11'i 18'i değil tribünde oturan futbolcusunun bile kalitesi tartışılmaz bir takımı 5 şuttan 3 gol çıkararak mağlup etti.
Fabiano, Kadlec, Hasan Ali, Diego, Alper, Van Persie Fenerbahçe'nin yedekleriydi. Bu oyuncuların hangisine Beşiktaş'ın ihtiyacı yok ki?
Kolay değil.
Üstelik yediği ikinci gol tam bir skandal iken.  Çizgi demiyorum. Volkan'ın Beşiktaş savunmasını ipe dizmesi. 
Gerisi hikaye. 
Neymiş efendim topun tamamı çıkmamış yüzde 99'u çıkmış, yüzde yüzü çıkacakmış. Topu bilmemde bu işin boku çıkmış o kesin. 
Maçın ardından Mahmut Uslu klasiği izledik. Yok hakemler Fenerbahçe'i doğramış, yok Demirören'i Beşiktaş başkanı sanıyorlarmış...
Kendisine hatırlatmakta fayda var, Demirören'in TFF başkanlığında Beşiktaş'ın tek kupası yok. Hatta 90+4 de gelen golün dışında Derbi galibiyeti yok. El insaf. 
Derbiyi Beşiktaş kazandı ama bu maçtan daha da önemli olan maçın ardından çıkarılacak dersler.
Ligde 15 maçtır yenilmeyen Fenerbahçe'nin ayakları artık yere basacak. Takımın gol silahı F-9 değil RVP olacak. Bir de yavaştan Pereira'nın alternatiflerine bakılacak.
Beşiktaş çok daha fazla ders çıkarmalı. Beş pozisyonun üçünü, daha kaç maçta gole dönüştürebilecek?
Bu defansla daha ne kadar gidebilecek?
Sosa ile Oğuzhan kötü olduklarında Necip mi takımı kurtaracak? 
Beck idare eder de, Şenol hoca Tosiç'i kesmezse tersten gol kralı olacak! 
İsmail ve ya Motta desen bilmediğimiz adamlar değil ki!
Aynı filmi defalarca izleyip farklı son beklemek saçmalık değil mi?
Yani özetle, Beşiktaş kazandı ama sorunları rakibine oranla çok daha fazla. Böyle  maçlar bir fırsattır. Umarım gereksiz rehavete girilmez ve ileriye dönük dersler çıkarılır. Beşiktaş'ın hedefi sadece derbi kazanmak değil şampiyon olmaksa bu şart.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@