Bunu şampiyonluk bazında konuşmak için kahin değil işin içinde düzenleyici olmak gerekli. Çünkü her an değişen karışık uygulama ve fikirlerin anlık yaratıcısı olan boş düşünce tarzına yöneliyoruz. Öncelikle utanma duygusu bitti! Saygı, sevgi ve kariyere d

Bunu şampiyonluk bazında konuşmak için kahin değil işin içinde düzenleyici olmak gerekli. Çünkü her an değişen karışık uygulama ve fikirlerin anlık yaratıcısı olan boş düşünce tarzına yöneliyoruz. Öncelikle utanma duygusu bitti! Saygı, sevgi ve kariyere değer verme gibi asil ama emekle veya insanlık gereği değerlerin enflasyonunu yaşıyoruz. Savaş ile tehdit edilen bir coğrafya olduk. Yani savaş insanın ölmesi, öldürülmesi demek! Bunun hangi facialara kadar gittiği morfin gibi hafifletilerek insana enjekte edildi. Ülkemiz barıştan yana iken sanki yeni dünya düzeni ve orta doğu havarisi gibi bir gayya kuyusuna itildi! Birileri bu çukurdan besleniyor ama kendi çıkarlarına ve ülkesine endüstri yaparak...

El değiştiren mallar artık ipek yolunda olduğu gibi beslenme, giysi veya ihtiyaç maddesi değil, tam tersi insanlığı bitiren maddeleri içeren ve öldüren savaş endüstrisi ticareti ile petrol, enerji ve şimdi de su gerçeği para ediyor. Bu nedenle küçülen küremizde birileri Dünyaya hakim olmak politikasını işlerken, ötekiler de geciktirme veya alet olma yolunu seçiyor...

Aradakiler ve canı yanan umutsuzlar Allaha sığınmışlar! Bu serüvende yeni bir medeniyet gelir mi bilemem ama FUTBOL oyalama ve ENDÜSTRİ olarak hiç de iyi anılmıyor. Ter ile emeğe, yaratıcılığa dayalı gerçekten uzak kullanılır oldu. Medya bu konuda en acımasız ve her türlü yanlışa giden yolların kapılarını bilerek tutar oldu. Kişilerin eğitim ve yetiştirilmesi ülke ve kişiye göre değişiyor. Herkes çok biliyor! Çünkü bilgisayar nasılsa elinin altında! Emeksiz ve acımasızca biraz da utanmadan ve yaşanmadan kullanılır oldu. Yıllarını ülkesine topluma adamış değerleri bir kalemde silen zihniyet hortlatıldı. Bir karış toprak neye yarar unutuldu!

Gelecek medeniyetler bu fikir ve teknoloji esaretini anlatırken futbola sadece belki de farklı bir şekilde yer verecek! Yani ticaret veya el değiştiren kıvrak dansözlerin eğlendirdiği bir bakışla. Sizler yönetici olarak işin dışında tribünden baktığınız yerden futbolu yönetirken işin içinde canı pahasına tüm organizması ile ömrünü kısaltan ve dünya nimetlerinden belki de uzak kalan hakiki futbol yaratıcılarını nasıl yok ettiyseniz gerçekler sizleri de alt edecek. Doğa acımasızdır ve mutlaka intikam alır. İşte içi boş bir endüstri olarak sadece şampiyon olanın kendini kurtardığı bir saçma yarış adına ülkemizde sürdürülen futbol içinde "Şerefli ikincilikler lekelenmeden dursa da önemsenmiyor.

Hava alanları farklı rekabetlere sahne oluyor. Üç büyükler artık tribünleri boş da olsa buraları fanatizm yarışı nedeniyle biraz paslanmış değerleri parlatmak için omuzlarda karşılıyorlar ve futbolunun son dönemlerinde ihya ediyorlar! Bosman yasaları delinmiş. Hiç bir futbolcu sözde eşya gibi görünmese de bal gibi uzun kontratlarla kulüplere bağlanıp vitrine konuyor ve sonra piyasa kuralları ile satılıyor. Bonservis ve kısıtlama değil mi bu? Bu konu uzar gider..

Yine değinirim.. Benim merakım Kartal bu yıl süzülerek kanatların açar mı acaba? Olur mu? olur. Olmaması için nedeni yok...Tek engel yatırımların getirisi ve çıkar kavgasına hazır olup onu aşacak güç ve stadın bir an önce bitmesidir. Bir de yeni MHK'nin altı ayda bir değişmeme ciddiyetidir. Medya zaten Beşiktaş'a herkesi ezerken dahi üçüncü sınıf yaklaştı. Hatta benim 40 yılımı verdiğim gazete de ben olmasam neredeyse unutulacaktı. Ne yazık ki döneklik(!) karakterimde olmadığı için elimden kalemimi alanlar şimdi daha dolu bir sayfa ve arkadaşlarla dilerim gerçekleri Beşiktaş adına da yazacaklardır...

Açıkçası Beşiktaş hep üçüncü sınıfa kaydırıldı ve onu yücelten değerler hakkıyla anılmıyor. Beşiktaş ve Futbolumuzun önce buradan başlayan bir Strateji ile yeni adil kavgasına girmesi gerekli. Dünya artık kendi tespitleri ile yeni endüstriyel sistemde yetenekleri alıyor, eğitiyor ve geliştirerek oynayacağı kulüplere transfer ederek kulübede bekletmeden satıyor. Beşiktaş ise sadece ithale dönüşen bir sisteme karşı duracak ihraç gerçeğini kullanamadı. Fabrika durdu.

Şenol Güneş bunu dikkate alır mı bilemem!. Ama ihtiyaç çok ciddidir. Nokta transferlerle olumlu bir görüntü var. Artık nokta gerçekler de çağdaş işlerlik kazanmak için yenilik bekliyor. Bu sadece Şampiyonluk değildir. Artık futbolcularla yönetim kavgaları başladı Menajerler para kazanarak kulüp batırma başarısı gösterip Teknik adam düşmanlığı ve ayrımcılığı yapıyor. Piyasa menajer peşinde koşan teknik adamlarla dolu. Hatta menajerliğe özenen teknik adamlar da cabası! 

Yani futbol İskenderin kılıcını vuracağı bir kör düğüm gibi aslında ama bir kurtarıcı beklemiyor gibi!

Bu yıl Gomez,yeniden Quarisma ve ötekilerle Beşiktaşın ne yapacağı merak edilse de ben Kara Kartalın süzüleceğini ummak istiyorum. Çünkü futbolumuzdan fazla beklentim yok. Hava parçalı bulutlu!