BEŞİKTAŞ dün akşam ilk 1 saatlik bölümde tanınmayacak kadar kötü bir oyun sergiledi. Ne pas yapabildi, ne baskı.. İlk yarı istediği oyunu oynayamazken Jose Sosa ile 1-0’ı bulmasına rağmen bu üstünlüğünü de koruyamadı.

 YENİLEN golde Del Valle, Beck’ten sıyrıldı ancak sağ stoper oynayan Necip, pozisyonunda değildi ve kapatmakta geç kaldı. Boyko da çıkartması gereken bir topu çıkartamayınca maç 1-1’e geldi.

2. yarı Beşiktaş silkinir, artık kendi kimliğini ortaya koyar diye bekleyenler ise yine yanıldı. Özellikle pas akışkanlığını sağlamakta güçlük çeken Beşiktaş topu bir türlü rakip ceza alanına taşıyamadı.

STADA GİTMEK DOĞRU MU?

MARIO Gomez ayaklarına pranga bağlamış gibi hareketsiz bir görüntü ortaya koyarken ; Oğuzhan bir türlü sahne alamadı. Ayakta kalan tek isim Sosa idi. Dün akşamki olumsuz görüntünün ilk nedeni Beşiktaş’ın geniş alanda oynamasıydı. Siyah-beyazlılar stoperleri öne çıkartıp alanı daraltamayınca kopukluklar yaşandı ve top hem rakipte iken hem de ayağındayken sorunlar yaşadı.

65’TEN sonra Kasımpaşa’nın oyunu kendi ceza alanında kabul etmesi ile artan Beşiktaş baskısı ise hücum etkinliğini arttırırken pozisyonları da getirmeye başladı. Gomez’in kötü gününde olması, Kasımpaşa stoperlerinin iyi oyunu ve maçın sık sık durması siyah-beyazlıların maçı çevirmesini engelleyen en önemli unsurlar oldu. 

BEŞİKTAŞ için ilginç olan şu: 2-3 oyuncu kötü oynayabilir ancak tüm takım tel tel dökülür mü? Kazansa puan farkını 6’ya çıkaracak; berabere dahi kalsa 4 puanı yakalayacak olmak acaba psikolojik bir baskı mı yarattı?

BU yenilginin ardından akla şu sorular da doğal olarak geliyor. Önceki gece takımı kamptan alıp böyle önemli bir maç öncesi stada götürmek doğru bir hareket miydi? Acaba camianın şampiyonluk yarışından daha çok haftaya açılacak Vodafone Arena’ya odaklanmış olması konsantrasyonu dağıttı mı? 

TABİİ ligin 2. yarısında tel tel dökülen Kasımpaşa’nın da milli maç arasını iyi değerlendirip Beşiktaş karşısında iyi mücadele ettiğini de vurgulamak lazım. Lacivert-beyazlılar hem fiziksel olarak hem de taktiksel olarak iyi hazırlanmışlar.