17.10.2014, 00:00

Kafalar 1 Milyon Üye

Fenerbahçe 1 Milyon üye projesini hayata geçiriyor. 10 bin lira olan üye giriş ücreti 2 bin TL'ye düşürülecek
Yılık 100 TL aidat ile yılda 100 milyon TL kazanılacak 
Taraftara rahat ulaşabilmek için 81 ilde şube açılacak.

Fenerbahçe bundan sonra forma reklamı almak zorunda kalmayacak" denilen proje için yöneticiler ve hukukçulardan oluşan yaklaşık 30 kişilik bir kurul tam 4 ay boyunca mesai harcadı. Dünyanın en çok üyeye sahip kulüplerinden ikisi olan Barcelona ve Benfica'nın üyelik yapıları incelendi. Sonunda bu iki kulüpten bağımsız bir sistemle "1 Milyon Üye" projesi ortaya çıktı. 

Barcelona ve Benfica'dan farklı olarak, F.Bahçe taraftarlarının ülke geneline yayılmış olması nedeniyle farklı bir organizasyon düşünülmüş. Sarı-lacivertli kulüp "1 milyon üye" projesi için 81 ilde şube açacak. Türkiye'nin herhangi bir ilinde oturan F.Bahçe taraftarı, kulübünün ildeki şubesine giderek üye olabilecek. Merkeze gönderilen evraklar sonrasında, taraftarın üyelik kartı adresine gönderilecek. Yeni üye olanların ilk etapta oy kullanma hakkı olmayacak. Her üyenin oy kullanabilmek için belli aşamaları geçmesi, belli bir yılı doldurması gerekecek. Bunu size niye mi anlatıyorum? 
 
Fenerbahçe'nin 1 Milyon Üye Projesini duyunca bizim Kafalar 1 Milyon oldu.
 
Projenin ilk adımı Beşiktaş tarafından atılmıştı. Daha doğrusu yıllardır kongre dengelerini elinde tutmaya çalışan kongre farelerine inat bizzat taraftarlar tarafından kongre gündemine getirilmiş bir projeydi bu. Hedef de 1 Milyon falan değil, Yüzbin idi. Beşiktaş'ta oy birliği ile kabul edilen proje şu an yürürlülükte fakat yürümüyor.
 
Fenerbahçe'den farklı olarak Beşiktaş'ta ki üyeler 1 yılı doldurduktan sonra kongrede oy kullanabiliyor ve yine F.Bahçe'den farklı olarak öncelikli hedef para kazanmak değil, kendi çıkarlarını Beşiktaş'ın üzerinde gören mevcut bazı üyelerin etkinliğini yok etmek. Tabi bu projeyi üreten gerçek Beşiktaşlıların hedefi bu.
 
Sonunda Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, göreve geldiği dönemde üyelik giriş ücretini 1200 TL’ye düşürmüş, yıllık aidatı ise 120 TL’ye yükselterek 100 bin üye projesini onaylamış ve onaylatmıştı.

Ancak Olimpiyat Stadı’nda oynanan Galatasaray maçında çıkan olaylar bahane edilerek yeni üye alımlarının durdurulduğu iddia edilmiş, siyah beyazlı yönetim ise bu iddiaları yalanlayarak üye alımlarının tüzükte belirtildiği gibi 1 Mart - 31 Mayıs ile 1 Ağustos - 31 Ekim dönemleri arasında yapıldığını hatırlatmıştı.

Fakat o açıklamada bahsedilen üye alım dönemleri geldi geçiyor. Gerçekler ise yönetimin söylediğinin tam tersi. Bazı Beşiktaşlılar üyelik başvurularını yapmalarına rağmen aylardır kulüpten kendilerine bir dönüş olmadığını ileri sürüyor. Hatta 1 Yıla yakındır bekleyen tanıdıklarımız var.

Her seferinde "Anayasamız" dedikleri Beşiktaş’ın tüzüğüne göre, Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu, üyelik başvurusu yapan kişilere olumlu ya da olumsuz 30 gün içinde cevap vermek zorunda.

Şimdi dikkatli okuyunuz. Son 1 yıl içinde kulübe üyelik başvurusu yapıp da kulüpten 1 Ay zorunluluğuna rağmen yanıt alamayanların sayısı 2 bin kişiye ulaşmış durumda. İddialara göre bu yığılmanın en büyük sebebi kulüp üyeliği için Başkan Fikret Orman’ın imzasının şart olması.

Vodafone Arena inşaatı için para bulamamaktan yakınan yönetim 1200 TL’den hesaplarsanız bekletilen 2 bin kişiden gelen 2.4 milyon lirayı çoktan kasaya koydu. Çünkü başvuru yapan adaylar bankaya ödeme yaparak makbuzlarını diğer zorunlu evraklarla birlikte teslim etmiş durumda.
 
Yüzlerce kişi sürekli kulübü arayarak bilgi almak istiyor fakat sonuç alamıyor. Mahkemeye gitseler yüzde yüz kazanacaklarını bilmelerine rağmen belkide bunu kendilerine yediremiyorlar.

Sonra devreye Şeytanın Avukatları giriyor ve diyorlar ki; 
 
Siyah beyazlı kulübün ilk olağan genel kurul toplantısı Mayıs 2016’da gerçekleştirilecek. Aylardır bekletilen 2 bin üyelik başvurusu, 2015 yılının Mayıs ayına kadar daha bekletildiği takdirde söz konusu yeni üyeler 2016’daki seçimli genel kurul toplantısına katılamayacak. Çünkü tüzüğe göre genel kurul toplantılarına üyelikte 1 tam yılını doldurmuş kişiler katılabiliyor. 
 
Kulüp çevresindeki söylentilere göre ise Fikret Orman, kontrol edemeyeceğini düşündüğü 2 bin kişinin genel kurulda oy kullanmasını istemiyor ve bilerek üyelik başvurularını 2015 Haziran’ına kadar bekletmeyi planlıyor. 
 
Bu korkunç bir senaryo ve buna inanmak istemiyoruz ama yönetimin etrafında dolaşan ve oy potansiyeli var, bu işleri iyi biliyorlar diye her türlü ayıplarına rağmen ısrarla yanlarında tuttukları kişileri gördükçe başka bir şey akla gelmiyor. 
 
Benim tanıdığım kadarıyla başkan Orman ve Ahmet Nur Çebi bu tür işlere kafa yormaz fakat kafa yoran kişileri kolladıkça sorumlu yine kendileri olurlar.
 
Ne demişler; Bana danışmanını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@