Kadıköy'de iş bitebilir!

Erman Toroğlu kaleme aldı...

GÜNDEM 23.02.2016 - 02:50 21.04.2021 - 23:57 Kartal Bakışı
Beşiktaş hiç olmadığı kadar gergin gözüktüğü maçta G.Birliği'ni yendi. Şimdi Kadıköy'e daha rahat gidecekler. Pazartesi çıkıp F.Bahçe'yi yenerse düğüm çözülür. Tabi devreye hakem faktörü girmezse!


Beşiktaş inanılmaz derecede önemli bir maçı kazandı. Neden? Bu hafta Fenerbahçe'ye gidecekler.
Kadıköy'e giderken hem 1 puan önde gidecekler, hem de 1 maçları eksik. Beşiktaş, Kadıköy'de kazanırsa tam düzlüğe çıkacak. Mağlup olurlarsa da büyük kayıpları olmayacak.
Aslında herkes tehir maçlarının gergin olacağını söylüyordu, ama bence Beşiktaşlı oyuncular bu maçta daha gerginlerdi. Çünkü bunu kaybederlerse, şemsiye ters dönebilirdi.
İşte bu noktada Şenol Güneş'in beyin yıkaması ve Beşiktaşlı bazı tecrübeli oyuncuların hareketleriyle hiçbir şekilde oyun disiplininden kopmadılar. Maç uzun süre 0-0 gitmesine rağmen hiçbiri maceraya girmedi. Panik yapmadılar, gol kaçırdılar, yine de Gençlerbirliği hücumcularından daha fazla oyuncuyla defansa geldiler.
Bu tip maçlarda ki bir hata yaparsın, bütün bir sezonun emeği gider. Dünkü öyle bir maçtı. Şenol Güneş, Mario Gomez konusunda doğruyu yaptı. Gomez gol kaçırdı. Ne o oralı oldu, ne Gomez.
Sonra galibiyet golünü de Gomez attı.
Düşünün! Bir, Beşiktaş'ta Şenol'un Gomez'i getirdiği duruma bakın, bir de F.Bahçe'de Pereira'nın van Persie'yi düşürdüğü duruma! 

Hakemler çok dikkatli seçilmeli 
Maç sonu Beşiktaşlı futbolcular inanılmaz derecede sevindi. Niye? Tekrar lider oldular diye değil. Şimdi bütün ipler Beşiktaş'ın elinde. Çıkıp, rakibini yenersen iş bitecek. Tabi hakem faktörü olmazsa... Çünkü Fenerbahçe derbisinde hem maçı idare edecek hakem, hem de yardımcılar çok dikkatli seçilmeli.
Bugün MHK Başkanı Kuddusi'nin halini, surat ifadesini, kullandığı cümleleri gördüm ve dinledim.
Eğer pazartesi günkü derbiye Kuddusi psikolojosinde bir hakem çıkarsa vay iki takımın haline...
Bana "Beşiktaş'ta çok akıllı, çok dengeli, çok iyi oynayan kim?" derseniz. Cevabım "Quaresma" olur. Dört dörtlük oynadı. Cenk Tosun sonradan girmesine rağmen psikolojik olarak da, fizik olarak da çok hazır. Yalnız, Şenol Güneş'in Kerim Frei'yi daha fazla kullanması gerekir. Çünkü Frei, Beşiktaş'ta topu ayağında en iyi saklayan futbolculardan biri.
Kaleci Tolga, eski halinden kurtulmaya başlamış.
Karşıdan gelen iki topu çıkıp aldı. Bunu zamanında niye yapmadı? İlla arkasından birinin dürtmesi mi lazımdı? Ama aut atışlarında, hem de kendisine gelen geri paslarda topu gereği şekilde uzağa ve hedefe atamıyor.
Bu şunu gösterir; bel ve bacaklar güçsüz!
Beşiktaş seyircisi Başakşehir Stadı, sıcak atmosfer bence siyah-beyazlılar için büyük avantaj. Ben olsam yeni statta ısrar etmem, sezonu burada bitiririm!

Palamut gibi iki ofsayt 
Maçta iki tane ofsayt pozisyonu var. İki ayrı yardımcı da devam ettirdi. Bir tanesi gol olsa ne olurdu? Pozisyonlar öyle 10-20 cm de değil. Palamut gibi! Yalnız hakeme soruyorum, Quaresma'ya gösterdiği sarı kartı bir daha seyretsin. Aynı pozisyonda Quaresma aynı hareketi yapsa ikinci sarıdan kırmızı mı verecek? Yani oyundan mı atacak? Bizim hakemlerin bilmedikleri çözemedikleri olay bu! İlk sarı kartları kredi kartı gibi haybeye kullanırsan, ikinci sarı kartta zokayı yersiniz. Ondan sonra ne yersiniz bilemem! Yedikten sonra da maden suyu mu içersiniz onu da bilemem.