Kartal, Marbella’daki hazırlık maçlarında istediği sonuçları elde edemese de Tolgay futboluyla göz kamaştırdı. Adriano ise tıpkı Barcelona yıllarındaki gibi çalışkandı, enerjisiyle gençlere adeta taş çıkarttı.

A Milli Takım ile Fatih Terim’in yolları ayırması, sessiz ve sakin bir şekilde geçen Beşiktaş’ın İspanya kampını bir anda alevlendiren etken oldu. Bütün Türkiye’de gündem Şenol Güneş olunca, ister istemez siyah-beyazlıların yeni sezon hazırlıkları da arka planda kalıyordu. 

***

Milliyet gazetesinde Serdar Sarıdağ'ın kamp raporu şu şekilde; Şenol Güneş kamptaki sohbetlerimizde Beşiktaş’ta yapacak daha çok iş olduğunu söyledi. Tecrübeli hocanın da dediği gibi, takımın en kısa sürede ritmini bulması lazım. Hazırlık maçlarında yenilen gollerin getirisine bakıyor. Ajandasına yazdığı eksileri, artılara çevirmek için kollarını sıvadı. Üçüncü şampiyonluk için çok umutlu. Tükenmişlik ya da başarıya doymuş bir görüntüsü yok. Çünkü Şenol Hoca, üç gol atan forvetine ‘neden dördüncüyü atmadın’ diye kızabilecek bir adam! İşte bu nedenle Beşiktaş’ın Marbella kampında Güneş hiç batmadı.

*** 

Alkış topladı

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta kombine fiyatları belli oldu Beşiktaş'ta kombine fiyatları belli oldu

İspanya kampına damgasını vuran isimler Tolgay Arslan ve Adriano oldu. İki sene önceki kampta çapraz bağları kopan Tolgay, müthiş temposuyla çok konuşuldu. Tüm hazırlık maçlarında hem iyi oynayan hem de takımın teknik kaptanlığını yapan Tolgay, antrenmanlardaki çalışkanlığıyla da teknik heyetin gözüne girdi. Sezona iyi başlarsa Beşiktaş’ın orta sahadaki en önemli çarklarından biri olur.

***

Kalite gösterisi

Adriano ise Marbella’nın o sıcağında, Ağustos böceği değil, çalışkan karınca gibiydi. Antrenmanlardaki performansıyla gençleri bile cebinden çıkarttı. Hâlâ Barcelona yıllarındaki kadar istekli. Emeklilik yerine, forma savaşı girmeyi tercih ediyor. Hem idmanlarda hem de maçlarda kalitesini konuşturmayı bildi.

***

Pepe faktörü

Yaşından dolayı değil, futbol zekası ve bakış açısıyla tam bir yardımcı antrenör. Kampta sadece Real Betis karşısında forma giydi. Sahanın her alanındaki takım arkadaşlarıyla sürekli konuşarak, ne yapmaları gerektiği konusunda destek oldu. Real Madrid dönemindeki bütün hocalarının bir sentezi gibiydi. Pepe sadece iyi bir stoper değil aynı zamanda iyi bir yardımcı antrenör gibi görev üstlendi.

***

Atınç Nukan’ın gözyaşları

Çapraz bağ kopmaları, Beşiktaş kamplarından bir türlü eksik olmuyor. Ersan Gülüm ve Tolgay Arslan gibi oyuncular da aynı sakatlığı, siyah-beyazlı takımın kamplarında yaşamıştı. Şok sakatlık sonrası herkes destek verdi ama mümkün mü Atınç’ın gözyaşlarını dindirebilmek? Takım arkadaşlarının da söylediği gibi Atınç genç bir oyuncu. Bu sakatlığı atlattıktan sonra, sahalara eskisi gibi dönecektir.

***

Quaresma şaşırttı

Kampa iki gün rötarlı geldi. İspanya’nın dibi Portekiz’de olmasına rağmen ailesiyle biraz daha fazla vakit geçirdi. İdari para cezasını göze aldı. İlk bakışta duygusal bir konu gibi gözükebilir ama takım içi eşitlik ilkesine ters düştü. Şimdilik görmezlikten gelindi. Fizik olarak hazır geldiği için bir sıkıntı çıkmadı. Talisca ile başlayan ve Quaresma ile devam eden böylesine bir hadiseyi Necip, Cenk, Oğuzhan ve Atınç gibi yerliler yapsa acaba tepkiler nasıl olurdu? 

***

Orkan ışık verdi

Bilenler bilir... Almanya döneminde Orkan Çınar gelecek adına umut veren gençlerden biriydi. Türkiye’ye gelerek futbolunda bir gerileme dönemi yaşadı ama yeteneği konusunda kimseye laf söylettirmedi. Kampa sonradan katılan genç oyuncu kısa sürede yeteneklerini gösterdi. Henüz 21 yaşındayken Şenol Güneş ile buluşması büyük bir şans. Bakalım bu fırsatı kullanabilecek mi

***

Kampın neşesi Caner

Kahkahaları bir an olsun eksik kalmadı. Esprileri ve tepkileri herkesi güldürdü. Pozitif enerjisiyle takıma mental anlamda çok önemli katkı sağlıyor. Özellikle Talisca’ya çok takılıyor. Brezilyalı oyuncuya Karamel diye seslenen Caner, sakatlığının verdiği ürkeklikten de uzaklaşmış gibiydi. Eski fişek günlerinin sinyallerini verdi.

***

Kaynak: Milliyet