Beşiktaş'ın Everton'dan satın alma opsiyonuyla kiralamak istediği Dele Alli için İngiliz Daily Mail gazetesi bir makale yayınladı.

Beşiktaş transferde yılın bombasını patlatmak üzere! Siyah Beyazlılar, Ocak 2022'de Tottenham'dan bedelsiz olarak Everton'a transfer olan İngiliz orta saha oyuncusu Dele Alli'yi satın alma opsiyonuyla kiralamak için harekete geçti.

Beşiktaş'ın Dele Alli'ye yıllık ücret için 2.2 milyon Euro ödeyeceği ifade edilirken Everton'a kiralama bedeli ödenmeyece belirtildi. Siyah Beyazlılar, Dele Alli'nin göstereceği performansa göre oyuncunun satın alma hakkına sahip olacak. 

İngiltere'den Daily Mail, bugünkü manşetinde Dele Alli'ye yer verirken oyuncu hakkında uzun bir makale yayınladı. Daily Mail'de Adrian Kajumba imzalı haberde Dele Alli'nin 'İngilizlerin Altın Çocuğu' rolünden nasıl Everton'da istenmeyen adam haline gelindiği anlatıldı. Ayrıca haberde Everton'ın Dele Alli'ye Beşiktaş'a transfer olma konusunda izin verildiği de aktarıldı. 

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta Ersin Destanoğlu krizi çözüldü Beşiktaş'ta Ersin Destanoğlu krizi çözüldü

"Bir zamanlar İngiliz futbolunun parlak umutlarından biri olan Dele Alli, Everton'da istenmeyen adam ilan edildi. Everton, Dele Alli'nin hücum potansiyellerinden yararlanamadı ve Beşiktaş'a transferine izin verdi. İçinde bulunduğu durum ne olursa olsun, Alli'nin düşüşü özellikle eski güzel günlerini hatırlayanlar için hala bir hüzün unsuru olabilir. Bu özellikleri sadece Mauricio Pochettino yönetimindeki Tottenham'da sergiledi. Pochettino onun için 'Maradona kadar yetenekli futbolcuydu. Çok güçlü bir fizik kapasitesine sahipti.' demişti.

Pochettino onun için 'Sahip olduğu en iyi şeylerden biri de karizmasıydı. Herkes onu izliyor, herkes onunla fotoğraf çekmek istiyordu. Paris St Germain'deki Ronaldinho da benzerdi. Dele ile benzerlik gösteriyorlardı. Gol atarken çocuklar onu Ronaldinho gibi severdi. Çocuklar bu karizmayı, bu enerjiyi hissediyor ve Dele'de de aynısı oldu.' sözlerini kullanmıştı.

deles sad

Tottenham'da Pochettino'nun yönetiminde Alli, MK Dons'tan 5 milyon sterline transfer edilmişti. İngiliz futbolunun olağanüstü yükselişe sahip olan bir yeteneğe sahipti. Başlangıçta orta sahada başarılı oldu ve daha sonra Harry Kane'i geride bırakarak hücum pozisyonlarına girme ve gol bölgelerinde daha etkili olmaya çalıştı. 

İki yıl üst üste 2016 ve 2017'de Premier Lig'de Yılın Genç oyuncusu seçildi. Pochettino, 2020 yılında Sky'ın Pazartesi Gecesi Futbolu'nda onun için şu sözleri kullandı; Dele bizim için harika bir oyuncuydu; Açlık, enerji ve saldırganlık. Onda her şey vardı.

Dele Alli'nin bu üstün performansı sonradan ortadan kayboldu. Pochettino'nun orta sahasında daha geriye gelerek performansında düşüş yaşadı. Jose Mourinho, onu eski pozisyonuna döndürmeye çalıştı ancak Roma Teknik Direktörü de ona çare bulamadı. Dele Alli asla Mourinho'nun istediği türden bir oyuncu olamadı. Bazıları, Alli'nin oyuna tamamen aşık olup olmadığını merak etti.

Mourinho'nun ardından Portekizli bir başka menajer Nuno Esprito Santo da Dele Alli'nin rolünü tam belirleyemedi ve bu süreç son olarak Antonio Conte ile devam etti. 

MİLLİYET